Discussie: 11 Juli 2010
Los bericht bekijken
Oud 11 juli 2010, 08:13   #4
Henri1
Secretaris-Generaal VN
 
Geregistreerd: 15 juli 2008
Locatie: GROOT LUIK (Liège)
Berichten: 64.878
Standaard

Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door stropke Bekijk bericht
U bent hier: Home » Nieuws » Binnenland
19ºC / 30ºC 6 kmAgendaTVMobileMinister-president pleit op vooravond 11 juli voor 'copernicaanse omwenteling'

Peeters gaat voor Vlaamse grondwet
zondag 11 juli 2010


Geen Yves Leterme op 11 juli.
Aan de vooravond van 11 juli pleit Vlaams minister-president Kris Peeters (CD&V) voor een Vlaamse grondwet. Tegelijk stelt hij scherp dat alleen h�*j de vader is van de 'Copernicaanse omwenteling'.

Flashback naar drie jaar geleden, eind augustus 2007. In zijn eerste interview als minister-president legde Peeters meteen zijn kaarten op tafel: 'Ik pleit voor een Copernicaanse revolutie. De federale staat is niet langer de zon waarrond de deelstaten draaien. Het zijn de deelstaten die het centrum vormen en de federale staat stelt zich dienstbaar op.'

Gisteren, aan de vooravond van 11 juli, verkondigde Peeters dezelfde boodschap. Of nee, met één verschil. Hij spreekt vandaag niet meer over een revolutie, maar over een 'Copernicaanse omwenteling'. Dat klinkt minder radicaal.

De CD&V'er woonde aan de Kortrijkse Groeningekouter de Guldensporenviering bij. Hij liet niet na te zeggen dat zijn Copernicaanse ideeën 'over de partijgrenzen heen vaak geciteerd werden'. Tenslotte won N-VA met zijn confederalisme de verkiezingen.

Peeters borduurde er gisteren gretig op voort, als voelde hij zich de grondlegger van een ideologie: 'Ik geef u graag vier essentiële principes van deze Copernicaanse omwenteling mee.' De minister-president roept de federale regering op Vlaanderen te ondersteunen, vooral dan de ondernemers en gezinnen. Als Bart De Wever en Elio Di Rupo een staatshervorming uitwerken, moeten ze werk, gezin en gezondheid, energie, mobiliteit en fiscaliteit naar de regio's versassen. Hoe ze een akkoord moeten bereiken? 'Via een zakelijke benadering. Ontdaan van emotionaliteit, met objectieve argumenten', luidde zijn advies.

Band met Brussel

Toch roerde de minister-president ook de Vlaamse trom. 'Ik benadruk onze band met Brussel. Wij laten Brussel niét los, dat is ondenkbaar.' Het Brussels gewest uitbreiden of bevoegdheden naar de Franse gemeenschap doorsluizen blijft vloeken in de kerk. 'In dit land kan geen stabiliteit komen zolang de grenzen van Brussel in vraag worden gesteld.'

Of de sterren gunstig staan voor een Copernicaanse omwenteling? Het maakt voor Peeters niets uit. 'De omwenteling is zich al onmiskenbaar aan het voltrekken.' Daarom is het volgens hem tijd voor een Vlaamse grondwet. Peeters schreef al een Handvest voor Vlaanderen, met 'de beginselen van de organisatie van de democratische deelstaat Vlaanderen'. Zijn voorstellen, die hij in september in het Vlaams Parlement indient, omschrijven Vlaanderen als een 'sociale, warme, gastvrije, democratische en solidaire deelstaat.' Vraag is of de Franstaligen daarop zitten te wachten.
http://www.nieuwsblad.be/article/det...leid=GHB2SNO15

Een Vlaamse grondwet betekent per definitie een verklaring van onafhankelijkheid. Dat de franstaligen er niet op wachten, tja?
Maingain misschien wel, die ziet liever een onafhankelijk vlaanderen dan confederaal land.
Maar dat onafhankelijk, van Belzieke, Vlaanderen hoort zich ook vanuit historisch achtergrond opnieuw te verbinden met het moederland.
We protesteren tegen de scheiding in de nederlanden en de onrechtmatigheid, vlgs Volkenrecht, van Belziek, doch analoog hieraan hoort het nederlandstalig gebied zich ook als provincie weer te gedragen. Limburg is daar een voorbeeld van. Vlaanderen, Brabant, cq het Nederlands sprekende deel van Belgie waren\zijn provincies binnen de Nederlanden. Kan mijns inziens nooit een onafhankelijk land op zichzelf zijn. Maar dat is zorg voor later, laten we eerst het frans taal\cultuur imperialisme definiteif afgooien.
Onafhankelijkheid is een proces hier naar. Dat is een groeiproces om onze wortels weer te ontdekken en accepteren. Het heeft bij mij ook lang geduurd eer dat de persoonlijke hereniging er was.
Met een duwtje in de rug van ons elftal moet het lukken.
Dat Peeters veel lawaai maakt is niet meer dan normaal.

CD&V heeft namelijk de zwaarste pandoering uit z'n bestaan gekregen op 13 juni l.l. Dat bent U wellicht alweer vergeten ?

Die ziet dat immers in "zetels" in "zijn" Vlaams Parlement bij de volgende verkiezingen.

Kris Peeters is zo'n beetje gelijk Van den Brande destijds toen hij het Vlaams Premier-schap vaarwel moest zeggen.
Henri1 is offline   Met citaat antwoorden