Er is een tijd geweest dat de socialistische en liberale voormannen ’s morgens als ontbijt een priester vilden en hem rauw opaten. Onderweg naar het werk brandden ze nog een kerk of twee met de grond gelijk. Het merendeel van de nonnetjes had zich verborgen in de struiken. Overdreven? Ba ja, maar toch een beetje zoals de priesters het ons voorstelden of de schoolmeesters in de katholieke scholen les gaven. Maar toch, wijlen Jos Van den Eynde (God hebbe zijn ziel) spuwde vuur en vlam als er nog maar één “kalote” in zijn bijzijn het lef had een beetje te luid te ademen.
Die tijden zijn definitief voorbij. Gelukkig maar, want hoevelen zijn er hun werk of huis niet kwijt gespeeld omdat ze niet ter kerke gingen. Nu moet diezelfde kerk allerlei lokmiddelen en wollensokkentaal uitspreiden om nog jongeren te lokken. Maar de kerk is niet dood, ze doet maar alsof, ze slaapt niet eens. En plots slaat ze als een gifslang toe. Ze doet dit niet alleen, ze gebruikt soldaatjes, vermomde priesters. Valt het niet op hoe er, als tegenreactie op de fratsen van kardinalen en bisschoppen, op onze radio en televisie steeds meer en meer mensen komen opdraven die vertellen dat ze gelovig zijn maar kritisch tegenover de kerk-als-instituut, hoe rijk het Roomse leven wel is, hoe leuk hun katholieke schooltijd wel was, hoe plezant de christelijke jeugdbeweging. U kent ze, de Woestijnvisproducties waar een kerktoren nooit ver af is, waar steeds wel weer een Roomse “toffe” tussen zit, een Torfske, … Geen quiz zonder godsdienstvragen, iedereen volgde toch godsdienst? O, u volgde geen godsdienst? Dat is dan jammer.
In het VRT nieuws is de wereld al lang beperkt tot een parochie. Maar er gaat nu geen week voorbij of er zit een lang item in over een processie, een tractorwijding, … Zo hoorde ik onlangs op Radio 1 een ‘objectieve politieke journaliste met een eigen ochtendprogramma op 1’ –nee, geen naam – vragen aan een kerkverantwoordelijke: “Wat kunnen WIJ nu doen om de kerk te helpen?” En in een voormiddagprogramma met P & P op 1 werd de kerk ‘sterkte gewenst’. Aan hen zal het niet liggen: er kan geen duif overvliegen of de vrouwelijke P moet er een kerkstem bij roepen. Je begint er meer en meer een bewuste politiek in te ontdekken, alert te zijn voor die zwartgerokte mollen. En in dat klimaat is het dan natuurlijk dat een koningspaar en een eerste minister – het Jezus redt trio – België gaat vertegenwoordigen op een toeristische attractie die ze de ‘zaligverklaring van popie Jopie nr 2’ noemen. Dat zelfs het Kerkelijk Recht hiervoor opzij gezet wordt, is hun probleem. Mijn probleem is dat ik daar niet wil vertegenwoordigd zijn. Dat België bij die purperen pensenkermis van bijgeloof niet moet vertegenwoordigd zijn. Dat het een privéfeestje is voor gelijkgestemde middeleeuwers. Maar het trio lapt de scheiding van Kerk en Staat aan hun laars. Als ze sluw willen doen halen ze er diplomatieke betrekkingen bij. U weet het misschien niet, maar in Rome is er een wijk die Vaticaanstad heet en zich een land noemt. Bron van inkomsten: postzegels, aflaten en relieken verkopen en verder rentenieren van de opbrengst van vroegere rooftochten en moordpartijen. Verder is het zowat het enige land ter wereld waar vrouwen geen politieke en andere rechten hebben. Daarbij vergeleken is Libië een modelstaat, maar daar gaat ons olijke trio niet heen. Ook niet naar Groot Brittannië waar dezelfde dag een monarchenhuwelijk doorgaat. Maar dat is wellicht geen bevriende natie of toch niet belangrijk. Een beetje premier kent zijn prioriteiten, nietwaar?
Hierover werd zedig en bijna fluisterend op Radio 1 een vraag gesteld aan onze neutrale premier en parttime bisschop Leterme. Zijn antwoord: “het is een uitnodiging aan de regering en wat men ook zegt, ik ga toch, ik trek mij van die opmerkingen niets aan”. Scheiding kerk en staat? Nooit van gehoord. U begrijpt dat dit terecht een storm van verontwaardiging bij onze rode en blauwe leiders teweeg brengt. Groen is traditiegetrouw in deze zaken slechts een afspiegeling van de CD&V, maar paars slijpt zijn messen en ontrolt de banieren! De vrijzinnige organisaties mobiliseren leden, schrijven schotschriften, bevolken massaal forums en blinken voor alle duidelijkheid lantaarnpalen op. Hallo? Waar? Wanneer? Hoor ik iets? Ja, de Waalse socialisten gaan de premier een vraag stellen en de Waalse vrijzinnigen gaan een motie indienen. Lokaal wat geruis als van mieren op een herfstblad, onopvallend en meer niet, alleen hoorbaar voor ingewijden. De Vlaamse durven niet reageren. Het baby’tje dat slapend en dromend in zijn wieg ligt en ‘Positief Atheïsme’ werd gedoopt door een Jezuïetenpriester, mag niet wakker gemaakt worden. We zijn toch zo vreedzaam, mijnheer. Nee, we willen u niet verontrusten. Geef ons onze zendtijd, onze subsidies, onze voordeeltjes en we zwijgen al. Incrowd for the incrowd. Gaat U maar naar Rome, gewijd trio.
Ondergronds heerst er echter ongenoegen. In de riolen en catacomben wordt er gefluisterd. Is de leiding nog strijdlustig genoeg of zijn ze verworden tot vadsige heersers die alleen peis en vree willen, onderwijl elkaar nu en dan een prijs toekennend? Is hun grote schrik niet dat er rimpels op de vijver komen, rimpels die groot genoeg zijn om de oliedeken van het positief atheïsme te scheuren? Priester Stevaert bezweert zijn troepen terug naar de kerk te gaan en samen met misdienaar Vandelanotte de vespers te zingen, zoals in de goede oude tijd.
We moeten de vraag stellen of er niet, net als in o.a. de USA, Australië en Nederland moet plaats gemaakt worden voor een ASP, een Atheistisch Seculiere Partij
http://www.atheistischseculierepartij.nl/ . Een partij met een middenprogramma maar die WEL BEREID IS TE STRIJDEN VOOR EEN SECULIERE MAATSCHAPPIJ. UVV en andere zullen dat wel niet zien zitten, maar er wriemelen genoeg ratten die dat wel willen.