Los bericht bekijken
Oud 20 september 2011, 13:54   #58
AdrianHealey
Secretaris-Generaal VN
 
AdrianHealey's schermafbeelding
 
Geregistreerd: 28 november 2006
Locatie: Antwerpen Stadstaat
Berichten: 28.290
Standaard

Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door karo Bekijk bericht
Daar hebben we u niet voor nodig Adrian, daar hebben de kapitalisten de beleidsmakers, het IMF, Voka enzoverder voor. Maar wat als ze die 7 miljard nemen? Wie gaat hun spullen nog kopen?

Een voorbeeld




Er was eens een ondernemer die geld wilde verdienen. Daarvoor wilde hij bier fabriceren en dat verkopen met winst. Hij kocht dus grondstoffen, wierf arbeiders aan en verschafte zich een winkel om het eindprodukt te verkopen. Voor de grondstof rekende hij 1€. De arbeider gaf hij 1€ en zelf nam hij 1€ winst. Dus kostte zijn pintjes 3€. ‘Mooie prijs’ zei hij en plaatste het biertje te koop in zijn winkel



Wie zou dat pintje nu komen kopen? Denk je. Iemand die dorst had en geld natuurlijk. En wie had er geld gekregen en veel dorst? Juist de arbeider. Maar toen deze in de winkel verscheen bleek hij maar over 1€ te beschikken, te weinig om zijn biertje te kopen. ‘Geen nood ‘ riep de ondernemer ‘ Ga terug naar de fabriek en maak nog 2 pintjes. Dan hebt ge 3€.’ Verheugd om zoveel schranderheid van zijn patroon en de goede vooruitzichten op zijn zo begeerde object keerde de arbeider huppelend naar zijn fabriek terug en vervaardigde de 2 nodige pintjes zodat hij over 3 euro beschikte. Met ijn loon ging de arbeider naar de winkel en kocht een pintje.


Maar nu had de ondernemer nog twee pinten in zijn winkel. Aan wie zal hij die verkopen? Tegen een andere arbeider met 1€, begon hetzelfde verhaal. Een pintje verkocht maar ook weer 2 pinten over. Dus al vier. En zo ging dat nog een tijdje voort tot hij honderden pinten teveel had. Crisis, zie je. Het onvermijdelijke probleem van de private ondernemer.

Wat kan hij doen?

Even het fabriekje sluiten tot alles verkocht is? Maar dan verdienen de arbeiders niets meer om zijn pinten te kopen.

Zijn arbeiders minder betalen bv. 0,65 €? Dan kost een pint maar 2.60 €. Goed toch. OK, maar dan moet de arbeider er al 4 maken om 1 pint te kunnen kopen en dan zit de ondernemer met 3 pintjes overschot.

Dus, de 7 miljard moet men bij hen gaan halen. Men kan er zelfs nog meer halen.
Jammer dat deze redenering fout is.
__________________
Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door Avicenna
"Anyone who denies the law of non-contradiction should be beaten and burned until he admits that to be beaten is not the same as not to be beaten, and to be burned is not the same as not to be burned."
AdrianHealey is offline   Met citaat antwoorden