Wegblazen was veel gezegd. Ofschoon Romney duidelijk eloquenter en aggressiever was, en het debat won, bood hij weer eens geen alternatief voor Obama. Hij was zoals steeds heel vaag in zijn boodschap van welk beleid hij zelf wil realiseren mocht hij president worden. Het is gewoon anti-Obama, zonder de case voor zichzelf te maken. Hij slaagde er ook niet in de beeldvisie die over hem gevormd is om te keren.
Het was een debat dat in de annalen snel zal worden vergeten: geen quotes die jaren later nog gaan worden herhaald (bijv. de quote van Reagan over zijn leeftijd, de quote van Bentsen tegen Quayle over Kennedy), geen tics (zoals op het uurwerk kijken van Bush 41 of het gezucht van Al Gore) en geen verbale blunders van de kandidaten (zoals de bewering van Ford dat Oost-Europa niet onder Sovjet dominantie was).
Het is wel duidelijk dat Obama zich voor zijn volgende twee debatten beter zal dienen voor te bereiden, maar het was zeker geen "game changer". De vraag is trouwens in hoeverre die debatten, tenzij men echt blundert, in ene of gene richting het tijd doen keren. Als debatten op dat vlak echt beslissend zouden geweest zijn dan waren Gore en Kerry president geweest, want zij overklasten telkens Bush 43.
|