Los bericht bekijken
Oud 28 augustus 2004, 09:47   #20
driewerf
Perm. Vertegenwoordiger VN
 
driewerf's schermafbeelding
 
Geregistreerd: 9 juni 2004
Locatie: mechelen
Berichten: 11.970
Standaard

Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door Brabo
Is België kapitalistisch?

[size=1](Al de gewelddaden uit uw post zijn trouwens door staten gepleegd, een mens zou er zowaar een pleidooi in zien voor minder staat en meer vrijheid.)[/size]
1) ja

2) Werk je voor een verzekeringsmaatschappij? Je hebt je belangrijkste bijdrage in keine lettertjes gezet.
Als we naar de geschiedenis kijken zien we aantal maatschappijvormen elkaar opvolgen: slavenmaatschappijen (Egypte, Griekenland, Romeins Rijk), de feodale maatschappij (middeleeuwen) de kapialistische (heden ten dage).
In elk van deze maatschappijen werd een groep onderdrukt door een andere klasse (de slaven, de lijfeigenen en de 'derde stand', de arbeiders (proletariaat, om een oude term te gebruiken). Telkens had de onderdrukkende klasse een staatsapparaat ontwikkeld dat bij die maatschappij paste (het romeins leger had een andere structuur dan een feodaal landschap waar de heer de omliggende dorpjes er onder hield). Ook in het modern kapitalisme is dit zo (zie post nr 15 ). De staat is tot nu toe steeds een apparaat geweest waarmee de heersende klassen de overheerste klasse eronder houdt. In het communistisch manifest, en zeker in 'Staat en Revolutie' wordt de idee naar voor geschoven dat eens de klassenloze maatschappij verwezenlijkt is de staat geleidelijk aan zal afsterven. De onderdrukkende functie ervan zal immers wegvallen, en de meerderheid van de bevolking zal eindelijk haar lot in eigen handen kunnen nemen.
beide teksten zijn te vinden op www.marxisme.net

driewerf

Laatst gewijzigd door driewerf : 28 augustus 2004 om 09:47.
driewerf is offline   Met citaat antwoorden