De laatste 24 u hebben maar liefst 5 Tibetanen zich in brand gestoken uit protest tegen de Chinese onderdrukking. Allen overgoten zich met benzine en riepen slogans voor meer vrijheid in Tibet en de terugkeer van de Dalai Lama.
Minstens twee zijn overleden, de rest zwaargewond.
Dit brengt het totaal op 64 (!) zelfverbrandingen tijdens het afgelopen jaar.
Het is een groep mensen van verschillende leeftijden, maar het zwaartepunt ligt bij de jongeren, zowel leken als religieuzen, mannen zowel als vrouwen. Wel is het opvallend dat het grootste deel vooral komt uit die provincies die onder volledig Chinees bestuur vallen, waar de kloosters zwaar onder toezicht staan en waar gedwongen nederzettingen van nomaden bestaan.
In verschillende regio's is de sfeer nog steeds heel gespannen. De concentratie van soldaten is zodanig verhoogd dat vele steden op oorlogszones lijken. Toch komt de bevolking met duizenden op straat om te protesteren. Gevreesd wordt dat het leger het vuur zal openen, dit is in het verleden nog gebeurd.
Deze week nog liet Navi Pillay, commisaris van Mensenrechten van de VN, zich in scherpe bewoordingen uit over de weigering van China om buitenstaanders toe te laten in de regio en de behandeling van de opstandige Tibetanen.
Een Chinese woordvoerder liet later weten dat het geen inmenging in binnenlandse aangelegenheden tolereert.
http://www.guardian.co.uk/world/2012...rotest-chinese