Los bericht bekijken
Oud 8 augustus 2013, 18:31   #29967
Het Oosten
Secretaris-Generaal VN
 
Het Oosten's schermafbeelding
 
Geregistreerd: 28 juli 2010
Berichten: 46.835
Standaard

Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door Jacob Van Artevelde Bekijk bericht
...rukt ten dienste van het Belgicisme.
Wat Willems echter bedoelde is dat de gewone Vlaming die geen standaardtaal sprak- noem het nu Nederlands of vroeger Nederduits - zijn kultuurtaal/standaardtaal als vreemd ervaarde.

En dat is niet meer dan normaal. Voor wie enkel dialekt spreekt is de konfrontatie met de standaardtaal waar dat dialekt deel van uitmaakt uiteindelijk een vreemde ervaring.

Willems spreekt hiertegen tegelijktijd een aanklacht uit. Door de Franse bezetting werd het Nederlands/Nederduits immers teruggeschroefd.
Dank zij Willem I zou daar verandering in komen. Spijtig genoeg duurde die Kulturele Renaissence slechts 15 jaar.

Merk tenslotte opdat Willems stelt dat het eerste (het Hollnads dus, het Nederduits) beter kunnen verstaen en het aennemeyker achten dan Hoogduits, want ook dat hebt gij vroeger al eens anders uitgelegd.
Niets van. Het 'Nederlands' dat de Hollanders propageerden, werd aangevoeld als een vreemde taal. Een uitheemse taal. J.F. Willems zegt het in zoveel woorden bijna letterlijk. Hij zegt zelfs dat de Vlamingen het Hollands Nederlands vergelijken met het hoogduits U kunt toch lezen, neem ik aan.

Laatst gewijzigd door Het Oosten : 8 augustus 2013 om 18:33.
Het Oosten is offline   Met citaat antwoorden