Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door cato
In de tijd van de bloeiende handel profiteerde iedereen er van.Geld en werkgelegenheid is goed voor iedereen .
Dat is nu zo en dat was vroeger zo.
Maar jaren lange handelsboycotten door de grote buurlanden en oorlogen heeft Nederland in die tijd de das omgedaan.
Sociale onrust ,eerst het verjagen van de Oranjes, dan het verjagen van de Fransen.
Willen I begon met een land dat bankroet was.
Zie het verhaaltje over de Zaanstreek ,over het landleven in een agrarische gebied met kleine boertjes.
Misschien hebben de Fransen in Belgie wel veel welvaart gebracht, omdat het industrie had.
Dat weet ik niet.
|
Dat is wat u denkt of wat u misschien op school heeft geleerd. Maar de praktijk voor heel veel Noord-Nederlanders was heel wat anders.
Voor de Industriële Revolutie kwam armoede ook al voor, maar in de loop van de 19e eeuw nam dit sterk toe. De revolutie zorgde voor werkgelegenheid in de steden, vaak bij fabrieken en in werkplaatsen, waardoor er een massale arbeiderstrek van het platteland naar de stad ontstond, die zorgde voor een toenemende urbanisatie. Omdat er in het begin van de Industriële Revolutie meer arbeiders dan werkplekken waren, konden fabrikanten het zich veroorloven om lage lonen te betalen en lange werkdagen te eisen. Als gevolg hiervan waren kinderarbeid, hongerlonen en massale werkloosheid aan de orde van de dag. Doordat er gebrek aan woonruimte en geld was, leefden de meeste arbeiders met hun hele gezin in een huisje dat bestond uit één kamer.
Deze armoede bleef zeer lang bestaan bij u. Tot in de 20ste eeuw. En dan heb ik het nog niet eens over de verschillende misoogsten en dergelijke.