Transfers naar Wallonië versus Turkije
<DIV><DIV>
[font=Tahoma][size=2]Financiêle transfers naar Wallonië versus Turkije[/size][/font]
<DIV>[font=Tahoma][size=2]Met het nakende eventuele lidmaatschap van Turkije in de Europese Unie siddert en beeft de Europese en sceptische bevolking. Naast de vragen over massa-immigratie, landbouwbeleid en democratie rijst er ook de vraag wat het kostenplaatje van zo'n Turks EU-lidmaatschap zou bedragen. Jaarlijks zo'n 14 miljard euro dus, op te hoesten door de Europese gemeenschap. Gezien het Bruto Binnenlands Product van de huidige Europese Unie (25 lidstaten) 2.549.158.000.000 euro bedraagt, komt dit neer op een jaarlijkse transfer naar Turkije ten belope van 0,549% van het Europese BBP.
Hier in deze modelstaat kennen we ook financiële transfers tussen de gewesten, zijnde deze die van Vlaanderen naar Wallonië vloeien. De reële transfer bedraagt 10 miljard euro; intrestlasten op de staatsschuld mee verrekend. Het Bruto Binnenlands Product van Vlaanderen bedraagt 145.230.000.000 euro , en dus maakt dit dat er een jaarlijkse Vlaams-Waalse transfer loopt van 6,886% van het Vlaamse BBP.
U ziet het dus; indien we de jaarlijke transfer in naam van de solidareit extrapoleren naar Europees niveau, zijnde de transfer naar het arme Turkije, komt pas echt tot uiting dat de transfers naar Wallonië buiten iedere proportie liggen. Europa zou al lang op de Waalse vingers getikt hebben voor het exuberante geldverlies. Het is dus duidelijk dat het argument dat voornamelijk door belgicistische individuen wordt aangehaald dat de Vlaamse beweging Europa maar moet opblazen vermits hier ook financiële transfers plaatsvinden geen steek houdt. Solidariteit, zoals ook met Turkije (maar dan wel liefst buiten de EU) kan zolang de hiervoor aan te wenden gelden verantwoord zijn, en de desbetreffende ontwikkelingslanden ze verantwoord gebruikt. Een contradictie dus met wat in het geldverkwistende Wallonië gebeurt.[/size][/font]
<DIV>[size=+0][font=Tahoma][size=2] Puur financieel gezien zou een Turks EU-lidmaatschap voor Vlaanderen dus veel 'goedkoper' zijn danwel met het Waalse blok aan het been gebonden te blijven; wat uiteraard geen betoog is voor Turkse EU-toetreding. [/size][/font][/size]
[size=+0][font=Tahoma][size=2][/size][/font][/size]
<SPAN style="FONT-SIZE: 12pt"><FONT size=+0>[font=Tahoma][size=2] [/size][/font]<FONT face=Tahoma><FONT size=2>Niettemin hoop ik dat bij deze opmerkelijke vergelijking enkele wenkbrouwen hoog gefronst zullen zijn.
geraadpleegde bronnen: Eurostat, verslag economische prognoses 2de kwartaal 2004
verslag Nationale Bank van België, evolutie BBP in België en de gewesten, cijfers 2001
eigen berekeningen
Laatst gewijzigd door luc broes : 17 oktober 2004 om 10:04.
|