https://publications.credit-suisse.c...5AD96D67EE1210
Zeer interessante studie over de economische gevolgen van eventuele splitsingen. Globaal: meestal doet een staat inderdaad voordeel met onafhankelijk te worden, maar dat is geen algemene wet.
Catalonië en Schotland doen voordeel, Quebec en -begin al maar te roepen- Vlaanderen (net) niet. Dat kan misschien verklaren waarom bij die eerste twee alles in een stroomversnelling raakt en bij die laatste twee alles zich een beetje meer richt op culturele motieven. Overigens zijn dit geen definitieve cijfers, alles is met indicatoren in de tegenwoordige tijd.
Vele landen die onafhankelijk zijn geworden deden daar voordeel mee, enkel Tadzjikistan, Armenië, Oost-Timor en Kirgizië zijn slechter af.
Er wordt niet nagegaan wat de fusie van diverse landen teweeg zou brengen, landen die zouden voldoen aan de criteria van culturele homogeniteit, zoals Vlaanderen en Nederland, Duitsland en Oostenrijk of Roemenië en Moldavië. Er wordt wel even gesproken over de fusie van Oost- en West-Duitsland, maar dat vind ik persoonlijk niet echt representatief omdat beide gebieden echt wel economische tegenpolen waren bij hun hereniging.
Genoeg leesvoer voor zowel belgicisten als Vlaams-nationalisten, waarbij iedereen wel zijn grote gelijk bevestigd kan zien, iedereen happy dus
