Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door cato
Na de eerste Nederlandse Revolutie /Opstand o.l.v Willem van Oranje en daarna het ontstaan van de Republiek van de Zeven Provincieen,
is inderdaad de Bataafse Republiek de tweede Revolutie en ook zeer belangrijk geweest voor het ontstaan van Nederland.
Door de Napoleontische tijd en daarna de terugkeer van de Oranjes ,zijn inderdaad ten onrechte, de Oranjes en het koningshuis te veel op het paard gehesen.
In feite waren de terugkerende Oranjes en koningen ,een terugval naar de oude regimes en regenten.
|
Bovendien moet men niet vergeten dat de functie van stadhouder initieel in feite een soort ambtelijke job was. De stadhouder stond in dienst van de Republiek. In feite werd hij ‘ingehuurd’ door de Republiek. Zo werd hij wel in tijden van oorlog aangesteld als opperbevelhebber omdat het leger onder één commando moest staan om reden van militaire efficiëntie. Dat was natuurlijk gevaarlijk, want de stadhouder beschikte dan feitelijk over een leger. De regenten niet. Bovendien verkreeg hij daardoor ook de macht bestuurders aan te stellen. En zo ontstond er op de duur een nieuwe machtsverhouding met als gevolg dat het stadhouderschap volledig werd van ontdaan van de functie waarvoor het oorpronkelijk was bedoeld: de hoeder te zijn van de Republiek in oorlogstijd, maar… altijd ondergeschikt aan de Republiek! En dat was vaak niet meer het geval. De patriotten klagen dit dan ook aan.
Zo schrijft Van der
Capellen
"Er is geen vrijheid en er kan ook geen vrijheid zijn in een land waar een enkel persoon erfelijk het commando van een groot leger heeft; de regenten van het land afzet en aanstelt of onder zijn bedwang en invloed heeft; alle ambten vergeeft; door zijn invloed op de benoeming van professoren, meester is van hetgeen de studerende jeugd op de hogescholen geleerd zal mogen worden; waar het volk onkundig gehouden wordt, waar het volk ongewapend is en niets der wereld, God, niets te zeggen heeft. Dit is uw toestand, Nederlanders!"
Van der Capellen zegt duidelijk waar het op staat. Zonder omwegen. Uiteindelijk verjoegen de patriotten de stadhouder. Want Willem V was koppig en wilde van geen verandering weten (Cfr. 'Koning' Willem I van het VKN...). De patriotten stichtten een voor die tijd zeer progressieve republiek waar ook de persvrijheid hoog in het vaandel stond en waarin reeds de kiemen lagen van de moderne democratie.
Helaas...na een goede 20 jaar kwamen de Oranjes via de achterpoort van Scheveningen weer terug naar Nederland. En werd de klok weer teruggedraaid.