Los bericht bekijken
Oud 7 februari 2005, 17:28   #1
pros de sos
Vreemdeling
 
pros de sos's schermafbeelding
 
Geregistreerd: 18 augustus 2004
Locatie: Antwerpen
Berichten: 70
Standaard ABVV verwerpt het ontwerp van interprofessioneel akkoord

ABVV verwerpt het ontwerp van interprofessioneel akkoord



Het federaal comité van het ABVV heeft het ontwerp van interprofessioneel akkoord met 52 pct van de stemmen verworpen. Dat hebben voorzitter André Mordant en algemeen secretaris Xavier Verboven maandag bekendgemaakt. De socialistische vakbond wacht nu af wat de regering doet.

In Wallonië stemde 67 pct tegen het ontwerpakkoord, in Brussel stemde bijna 56 pct tegen. Het Vlaams ABVV stemde met een kleine meerderheid (52 pct) voor het akkoord. Volgens Verboven zou het echter fout zijn om daaruit communautaire conclusies te trekken. In de centrales lagen de stemmen immers verspreid over zowel het noorden als het zuiden van het land. Bij de centrales was er vooral een grote meerderheid van neen-stemmers bij de bediendencentrale.

Belangrijkste pijnpunt voor het ABVV zijn de flexibeler overuren. De militanten vrezen dat dit neerkomt op langer werken. Ook de defiscalisering, waardoor overuren goedkoper worden voor de werkgever en interessanter voor de werknemer, zit de vakbond hoog. De vrees bestaat dat hierdoor de overuren een ongekende vlucht gaan nemen, ten koste van extra werkgelegenheid. Een ander pijnpunt was de loonnorm van 4,5 pct. Voor de bedienden betekent dit een marge van amper 0,2 pct.

Verboven wees erop dat er bij de consultatie van de achterban het wantrouwen tegenover de werkgevers groot was. Een tweede emotioneel argument dat meespeelde waren plaatselijke toestanden. Plaatselijke delegees stemden tegen omdat ze in een conflict met hun werkgever waren verwikkeld. Hij noemde het voorbeeld van busbouwer Van Hool. Het ABVV gaat nu overleg plegen met de andere vakbonden. "We gaan nu zien met de collega's hoe het verder moet", aldus Verboven, die zei tijdens de onderhandelingen altijd op dezelfde lijn te hebben gezeten met het ACV. Het onderhandelingsproces is echter hoedanook afgelopen.

Met de boodschap dat 52 pct het ontwerp heeft afgewezen, stapt het ABVV naar de regering. Volgens Verboven heeft de regering twee opties: ofwel laat ze alles over aan de sectoren, ofwel trekt de regering het dossier naar zich toe en is het afwachten wat er overblijft van het ontwerp van interprofessioneel akkoord. Het ABVV, aldus Verboven, zal dan ook de besluitvorming van de regering afwachten. Als die valt zal de vakbond "informeren, evalueren en sensibiliseren", aldus Verboven. "Dat betekent de achterban informeren, evalueren of de besluitvorming goed of slecht is en indien er zaken instaan die ons niet bevallen, zullen we de machtsverhoudingen laten spelen", aldus Verboven, hierbij vooral verwijzend naar de flexibiliteit. En dat betekent het inzetten van alle syndicale middelen die het ABVV tot haar beschikking heeft, luidt het.In Wallonië stemde 67 pct tegen het ontwerpakkoord, in Brussel stemde bijna 56 pct tegen. Het Vlaams ABVV stemde met een kleine meerderheid (52 pct) voor het akkoord. Volgens Verboven zou het echter fout zijn om daaruit communautaire conclusies te trekken. In de centrales lagen de stemmen immers verspreid over zowel het noorden als het zuiden van het land. Bij de centrales was er vooral een grote meerderheid van neen-stemmers bij de bediendencentrale.

Belangrijkste pijnpunt voor het ABVV zijn de flexibeler overuren. De militanten vrezen dat dit neerkomt op langer werken. Ook de defiscalisering, waardoor overuren goedkoper worden voor de werkgever en interessanter voor de werknemer, zit de vakbond hoog. De vrees bestaat dat hierdoor de overuren een ongekende vlucht gaan nemen, ten koste van extra werkgelegenheid. Een ander pijnpunt was de loonnorm van 4,5 pct. Voor de bedienden betekent dit een marge van amper 0,2 pct. Verboven wees erop dat er bij de consultatie van de achterban het wantrouwen tegenover de werkgevers groot was. Een tweede emotioneel argument dat meespeelde waren plaatselijke toestanden. Plaatselijke delegees stemden tegen omdat ze in een conflict met hun werkgever waren verwikkeld. Hij noemde het voorbeeld van busbouwer Van Hool.

Het ABVV gaat nu overleg plegen met de andere vakbonden. "We gaan nu zien met de collega's hoe het verder moet", aldus Verboven, die zei tijdens de onderhandelingen altijd op dezelfde lijn te hebben gezeten met het ACV. Het onderhandelingsproces is echter hoedanook afgelopen. Met de boodschap dat 52 pct het ontwerp heeft afgewezen, stapt het ABVV naar de regering. Volgens Verboven heeft de regering twee opties: ofwel laat ze alles over aan de sectoren, ofwel trekt de regering het dossier naar zich toe en is het afwachten wat er overblijft van het ontwerp van interprofessioneel akkoord.

Het ABVV, aldus Verboven, zal dan ook de besluitvorming van de regering afwachten. Als die valt zal de vakbond "informeren, evalueren en sensibiliseren", aldus Verboven. "Dat betekent de achterban informeren, evalueren of de besluitvorming goed of slecht is en indien er zaken instaan die ons niet bevallen, zullen we de machtsverhoudingen laten spelen", aldus Verboven, hierbij vooral verwijzend naar de flexibiliteit. En dat betekent het inzetten van alle syndicale middelen die het ABVV tot haar beschikking heeft, luidt het.

--------------------------------------------------------


VIER FEEST kameraden, dat 'sociaal' akkoord was overwinning voor patroons, 4,5 procent is laagste loonnorm ooit. Schandalig!
En 130 overuren per jaar .
Die zijn zot geworden zeker?





Straks levenslang werken???

Laatst gewijzigd door pros de sos : 7 februari 2005 om 17:34.
pros de sos is offline   Met citaat antwoorden