Discussie: De EV-concurrentie
Los bericht bekijken
Oud 14 februari 2022, 17:02   #4179
Micele
Secretaris-Generaal VN
 
Micele's schermafbeelding
 
Geregistreerd: 18 mei 2005
Locatie: Limburg
Berichten: 52.462
Standaard

ev-database heeft alle mogelijke laadkosten van alle EV modellen netjes in tabelletjes staan.

Ook de snellaadkosten.

Ook de snelheid waarmee men van 10% tot 80% bijlaadt, dat is 250-300 km voor de kleine batterijpacks en tot 100 km meer voor de grotere.

Soms wordt de snellaadgrafiek er ook bijgezet, die komt van Fastned.

Uiteraard laadt 90-95% niet of eerder zelden aan (ultra)snellaadpalen, studies uit Noorwegen en Nederland tonen dat aan, laadmix dus. (NL zal wel wat afwijken, want dichter bevolkt, meer rijhuisjes...).

Hoe meer er thuis een laadpunt hebben hoe minder ze gaan snelladen. (enkel de verre rit op vakantie, men laadt thuis tot quasi vol bij het vertrek, en dan is de eerste snellader meestal nog in het buitenland voor de kleine landen zoals BE-NL...). Werkpendelaars met de EV zullen wel af en toe een snellaadpaal nemen, en ook regelmatig als ze langere afstanden moeten doen (daarom die aangeboden formules met of zonder maandbedrag)

••• Recent laadonderzoek Nederland, pdf:
Citaat:
https://www.rvo.nl/sites/default/fil...rzoek-2021.pdf korte inhoud , blz

• 3.3 Laadgedrag algemeen 18

• 3.4 Manieren van laden 22

A. Thuis laden 22
B. Openbaar laden 25
C. Snel laden 28
D. Werk laden 29

• 3.5 Slim laden 30
## Toch eens lezen/plakken wat de grootste bekommernis is in Nederland voor iemand die regelmatig gaat snelladen (niet zozeer die op vakantie gaan, die zijn niet zo haastig, en willen die rustpauze, maar die zijn wel meegenomen in de antwoorden)

# Zonder op voorhand gelezen te hebben, evtl evolutie 2021 tov 2020 is ook interessant. Zeker de laadmix, beide zijn "coronajaren".

# Zou dat de prijs/kWh zijn? Dat zal wel van de minste zorg zijn want eigenlijk nog altijd goedkoop t.o.v. een ICE-slurper.

# Ik schat eerder de afstand tot de snellader, en natuurlijk hoe snel de lader kan laden, ze willen rap verder tijdens de "dagelijkse sleur".
Die beiden zullen in de top 3 staan, naja spannend... mmh...

Citaat:
[ C. Snel laden p. 28 ]

• Locatie bepaalt keuze snellader [N=1.101]

De laadsnelheid en de exploitantspelen een rol in de keuze voor de specifieke snellader. Opvallend is dat als tweede keuze het vaakst de laadsnelheid wordt genoemd. Met de toename van het aantal EV's dat supersnel kan laden, is de verwachting dat de behoefte aan snelladers die sneller dan 50 kWh kunnen laden toe neemt.

Wat bepaalt je keuze voor een snellader?

1. Nabijheid snellader: 52%
2. Exploitant: 21%
3. Laadsnelheid: 15%
4. Kosten van laden: 9%
5. De aanwezigheid van andere faciliteiten: 3%

• De meeste EV-rijders laden tussen de tien en twintig minuten aan een snellader [N=1.151]

• Hoe lang laad je gemiddeld aan de snellader?

Minder dan 10 minuten: 7%
Tussen de 10-20 minuten: 62%
Meer dan 20 minuten: 31%

• In de meeste gevallen is het benodigde aantal kWh leidend voor de laadtijd [N=1.153]

• Wat bepaalt hoe lang je bij de snellader laadt?

Aan de hand van een minimaal aantal kWh dat ik wil laden: 68 %
Aan de hand van een maximale tijd die ik wil laden : 13 %
Anders, namelijk… : 13%
Ik laad tot mijn batterij weer vol is: 7%

[ • 3.3 Laadgedrag algemeen p.18 ]

• Snellader en privé laadpaal thuis door de grootste groep EV-rijders gebruikt [N=1.697]
69% van de EV-rijders maakt gebruik van de snellader en 31% doet dat nooit. Opmerkelijk is dat zo'n 50% van de EV-rijders nooit een openbare laadpaal gebruikt.

• Op welke manieren laad je wel eens?

Snellader: 69%
Privé laadpaal thuis: 65%
Openbare laadpaal elders: 53%
Laadpaal op werk: 35%
Openbare laadpaal nabij woning: 30%
Stopcontact thuis: 14%

• Laadmix: meer thuis geladen ten opzichte van vorig jaar [N=1.697]

Dat er meer thuis is geladen is een logisch, maar ook relatief bescheiden effect van de COVID-19 pandemie. Men is immers veel minder naar het werk of überhaupt op pad gegaan. Daardoor is een groter aandeel van de kilometers thuis geladen. De EV-rijder is vooral een thuis lader, ondanks dat slechts 25% van de Nederlandse huishoudens de mogelijkheid heeft om thuis op te laden. De vraag is of de thuis lader dominant blijft tot 2030. Naar verwachting zal dan 1 op de 5 auto's volledig elektrisch zijn. De voordelen van thuisladen zijn groot: goedkoop, altijd plek en aantrekkelijk in combinatie met zonnepanelen.
De eerste generatie EV-rijders zijn vooral thuis laders, maar is de tweede generatie dat ook? Dit moet nog blijken. (*NB: in de laadmix van 2020 is geen onderscheid gemaakt tussen ‘openbare laadpaal in de buurt van je woning’ en ‘openbare laadpaal elders’.)

>>> • Laadmix: percentage geladen kilometers per laadmogelijkheid

Laadmix voor de jaren : 2020 | 2021

- Privé laadpaal thuis : 40 % | 51%
- Stopcontact thuis : 7% | 8%
- Openbare laadpaal in de buurt van je woning: 23% | 16%
- Openbare laadpaal elders: -*- | 6%
- Laadpaal op het werk: 19 % | 11 %
- Snellader: 11 % | 8%

• Laadmix: 76% van de gereden kilometers wordt thuis geladen (wanneer men deze mogelijkheid heeft) [N=1.697]

Zonder eigen oprit of garage is men volledig aangewezen op de publieke laadpunten en maakt men ook meer dan twee keer zo vaak gebruik van een snellader en een paal op het werk.

Laadmix: naar wel/geen laadgelegenheid thuis

° Wel laadgelegenheid thuis:

- Privé laadpaal thuis: 65%
- Stopcontact thuis: 11%
- Openbare laadpaal in de buurt van je woning: 3%
- Openbare laadpaal elders: 4%
- Laadpaal op het werk: 8%
- Snellader: 7%

° Geen laadgelegenheid thuis:

- Openbare laadpaal in de buurt van je woning: 61%
- Openbare laadpaal elders: 9%
- Laadpaal op het werk: 18%
- Snellader: 10 %


• Laadmix verschilt naar eigendomsvorm [N=1.697]

Zakelijke rijders laden vaker op de zaak, particuliere EV-rijders zijn vaker stopcontact laders, deelautorijders staan vaker bij publieke laadpaal en de snellader. Er is weinig verschil in gebruik snellader tussen zakelijk of privé.

Laadmix naar constructie
(...)

• De meeste EV-rijders betalen zelf voor hun laadkosten [N=1.742]

Particulieren, ZZP'ers en voor een deel ook de werknemers en de zakelijke kopers betalen zelf voor hun laadkosten. In 35% van de gevallen betaalt de werkgever en in 3% betaalt de werkgever gedeeltelijk.

Wie betaalt voor laden?
(...)
Er zijn nog interessantere stukjes, zoals • 3.5 Slim laden page 30

Laatst gewijzigd door Micele : 14 februari 2022 om 17:26.
Micele is offline   Met citaat antwoorden