Vervolg
Journalist
Dat we in verhouding tot andere geïndus?*trialiseerde landen veel meer aan onderwijs uitgeven en iedereen klaagt dat er te weinig geld is?
Coumans:
‘In ons land zitten nog heel veel inefficiënties. Je kunt je bijvoorbeeld af?*vragen of het nodig is om alle onderwijsrichtingen door verschillende netten te ?*laten organiseren. En of het nodig is dat ?*zoveel scholen vakken als Grieks aan?*bieden aan erg kleine klassen.’
De Callataÿ:
‘België zou op veel vlakken veel beter moeten kunnen presteren, maar hervormen is zo moeilijk.’
Belangrijk detail dat steeds vergeten wordt
De scholen in de grensgebieden worden overstelpt door Nederlanders.
Dit heeft meerdere oorzaken:
- Kleuters kunnen hier vanaf 2,5 jaar naar school gaan, in Nederland is de minimum leeftijd hoger. Eens de kinderen hier naar school gaan, is het gemakkelijk om dat te blijven doen.
- Ons onderwijs is zo goed als gratis voor de gebruikers, ook voor gebruikers uit het buitenland.
Scholing is een investering die een land doet in de toekomst van het land. Scholing zou nooit een investering mogn zijn in de toekomst van een ander land.
Europa verbiedt ons echter om een onderscheid te maken tussen EU burgers.
Ik zou dat oplossen door:- De leerlingen te laten betalen voor de effectieve kostprijs van het onderwijs.
- De Leerlingen, van ons land te compenseren door een studiebeurs.
De kostprijs voor een leerling uit België zou dan hetzelfde blijven, voor een leerling uit een ander land zou het fors meer kosten.
Wij zouden dan tegelijkertijd ook iets doen aan de infrastructuur (minder klaslokalen nodig) en aan het leeraars tekort.