Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door tomm
En waarom dan wel? De Sovjet-Unie sloot vrede met het Westen in 1989. Toen werd aan Sovjet-leider Gorbatsjev beloofd dat de NAVO niet verder zou oprukken naar het Oosten.
|
Omdat de Sovjetunie niet meer bestaat. Dat zijn nu aparte landen: ik neem aan dat de wil van die landen voorgaat op wat ooit is gezegd toen die landen nog samen een entiteit vormden. Niet toevallig verwijt Poetin aan de leiders van de Sovjetunie (vooral Lenin en Chroesjtsjov) dat ze regionale autonomie toelieten. Voorafgaand aan de oorlog zei Poetin: You want decommunization? Very well, this suits us just fine. But why stop halfway? We are ready to show what real decommunizations would mean for Ukraine. Dat lijkt evenmin als nu nog verwijzen naar een entiteit die al decennia niet bestaat te suggereren dat men het met de autonomie van West-Oekraïne (of destijds van Oekraïne als zodanig) meent, ook nadat de behandeling van de Russen wegvalt als het 'argument' om binnen te vallen. Na de Belgische onafhankelijkheid waren wij toch ook niet meer gebonden aan mondelinge afspraken van derden met het voordien verenigde Nederland? Overigens heeft Oekraïne destijds ingestemd met het weghalen van het atoomwapenpotentieel, in ruil voor bescherming van haar autonomie.
Citaat:
Volgens de akkoorden van Belozheva moest Oekraïne in een militaire unie met Rusland blijven, en mocht het zeker geen vijandige troepen op hun grondgebied aanvaarden. Wie zegt trouwens dat het Westen het bij Oekraïne zal houden? Ze hebben ook al een kleurenrevolutie georganiseerd in Belarus, en in de jaren 90 Tsjetsjeense rebellen op Russisch grondgebied gefinancierd en bewapend.
|
Dat argument werkt nu minstens in de twee richtingen. En me dunkt dat een zwaarbewapende grens aan beide kanten (denk maar aan de situatie in Cyprus, maar dan nog aangevuld met het wederzijdse vermogen tot nucleaire afweer vanwege de NAVO en Rusland) de beste bescherming vormt tegen zowel bemoeienissen van het Westen in Oost-Oekraïne als van Rusland in West-Oekraïne. Het worden gescheiden werelden. Daarover gaat het hier toch?