Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door djimi
M.i. zou 'het' toch nog een pak eerlijker zijn mochten de zetels verdeeld worden op basis van het aantal uitgebrachte stemmen, en blanco stemmen tot lege zetels leiden:
aantal uitgebrachte stemmen = x
aantal zetels = 150
benodigd aantal stemmen voor een zetel = x/150
10% blanco/ongeldige stemmen = 10% (in dit geval dus 15) lege zetels.
Wat betreft de fameuze éne 'federale kieskring': we zouden bij wijze van experiment kunnen beginnen met die voor de volgende Europese verkiezingen in te voeren, zonder enige voorafgaande vastlegging van het aantal zetels.
Als het 'les Belges' ménens is met hun herhaaldelijk luidop verkondigde gehechtheid aan de 'démocratie' en de 'solidarité' , zouden ze daar enthousiast voorstander van moeten zijn.
|
Blanco en ongeldige stemmen zijn stemmen. Iedereen doet met zijn stem wat hij wilt. Er zullen ook wat vergissingen bij zijn, maar als u op uw stembrief schrijft:
'Bart Dewever zit teveel in een frietkot en daar stem ik niet voor', dan is dat een ongeldige stem, maar wel een uitgebrachte stem. Vergeet ook niet dat er toch wat mensen zijn die zich vergissen van kandidaat en die eigenlijk een verkeerde stem uitbrengen. Daar kan men allemaal geen rekening mee houden.
Nu wat betreft het verdelen van de zetels (dus om de kiesdeler te bepalen) wordt er wel degelijk rekening gehouden met de geldig uitgebrachte stemmen.