Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door Geert C
De vraag is of de nationalisten in Catalonië de stemmen van diegenen die 'neen' antwoorden bij de eerste vraag zullen optellen bij de 'neen'-stemmen op de tweede vraag. Met andere woorden: als 40% 'neen' antwoordt op de eerste vraag en nog eens 20% antwoordt 'neen' op de tweede vraag, gaan de Catalaanse nationalisten dan hun nederlaag toegeven of gaan ze dat als een overwinning voor de independentisten beschouwen?
|
Ja dat zullen ze. Bij opiniepeiling worden alle opties netjes apart vermeld.
Ja-ja haalde trouwens nipt geen 50 %; ja-nee (wat de facto federalisme zou impliceren) geeft alvast het ontstaan van een Catalaanse (deel)staat een absolute meerderheid. De Catalanen willen hoe dan ook een serieuze staatshervorming.
Nee-nee is een optie die in de peilingen lang geen 40 % haalt. Zelfs geen 20.
Als de onbeslisten niet meegeteld worden halen de soevereinisten alleszins een absolute meerderheid.
Citaat:
Zoals de stembrief nu in opgesteld lijkt het er op dat de nationalisten van plan zijn de 'neen'-stemmen op de eerste vraag niet in beschouwing te nemen bij de tweede vraag, als de eerste vraag een 'ja' oplevert. Stacking the deck, noemen ze dat in het Engels.
|
Fout dus.
Overigens, gisteren kwam ik een paar zeer charmante Catalaanse dames tegen die eigenlijk op de eerste vraag nee en op de tweede vraag ja wilden antwoorden.
Catalaanse anarchisten worden door deze vraagstelling inderdaad serieus genegeerd
Citaat:
Maar goed, eigenlijk is dat van geen belang. De raadpleging is niet grondwettelijk en de tegenstanders zullen toch thuisblijven.
|
Klinkt als het begin van het verexcuseren van een nederlaag.
Doet me trouwens denken aan de hysterie waarmee politiek-correct Vlaanderen destijds de Franse en Nederlandse afwijzing van het Europees Grondwettelijk Verdrag probeerden te verklaren, tot en met zelfs het weer toe.