Politics.be Registreren kan je hier.
Problemen met registreren of reageren op de berichten?
Een verloren wachtwoord?
Gelieve een mail te zenden naar [email protected] met vermelding van je gebruikersnaam.

Ga terug   Politics.be > Themafora > Maatschappij en samenleving
Registreer FAQForumreglement Ledenlijst

Maatschappij en samenleving Dit subforum handelt over zaken die leven binnen de maatschappij en in die zin politiek relevant (geworden) zijn.

Antwoord
 
Discussietools
Oud 18 januari 2011, 22:42   #1
stevenn
Vreemdeling
 
Geregistreerd: 18 januari 2011
Berichten: 7
Standaard Het ware geheim achter het goedkope vlees van de Colruyt

Colruyt liet zich vandaag nog eens van haar mooiste kant zien, door Belgische varkenshouders vijf euro extra per geslacht varken aan te bieden. Onze varkenshouders voelen het mes op de keel, en de actie van Colruyt zal hier maar weinig aan veranderen. Colruyt verdedigt immers, in weerwil van haar groene en lokale imago, een meedogenloos systeem waarin enkel de allergrootste spelers kunnen overwinnen. Wie van deze varkenshouders niet enkele miljoenen euro's veil heeft voor de varkensbusiness, die kan in de toekomst nog hoogstens kunnen solliciteren voor een slechtbetaald jobke als staljongen of slachter.
Maar niet enkel de varkenshouders in België zijn de dupe van de goedkoopvleespolitiek van Colruyt. En ook niet enkel de omwonenden van de steeds groter wordende varkensstallen.
Belgische varkens vreten zich namelijk vol met soja, de goedkoopste eiwitbron die er is, en die wordt op reusachtig grote schaal gekweekt in .... Zuid-Amerika. Met alle mogelijke sociale en ecologische gevolgen vandien. De soja is vrijwel geheel genetisch gemanipuleerd, en dit om resistent te zijn tegen het uiterst giftige RoundUp, dat in landen als Paraguay, Argentinië en Brazilië voor een ware ravage zorgt onder de lokale bevolking. Honderdduizenden boeren en indigina's worden ook verdreven naar de grootstad, om daar in de allergrootste armoede te moeten verderleven. En dit alles omdat supermarkten als Colruyt per sé het allergoedkoopste vlees willen aanbieden, tegen élke prijs. Colruyt tracht dit stinkend potje voortdurend gedekt te houden, onder meer door haar ondersteuning van een nieuw duurzaamheidslabel, die echter behoorlijk nep is.

Een groepje verontruste klanten van Colruyt maakte dan ook een website www.goedkoopvleesstinkt.be, en een ander zootje ongeregeld maakte dit animatiefilmpje voor het ganse gezin.
Zodat de Vlaamse consumenten in ieder geval weet welke prijs anderen betalen, voor hun goedkoopste varkenslapje.
stevenn is offline   Met citaat antwoorden
Oud 18 januari 2011, 23:08   #2
Pelgrim
Secretaris-Generaal VN
 
Pelgrim's schermafbeelding
 
Geregistreerd: 30 april 2002
Locatie: Bankrijk
Berichten: 49.945
Standaard

"de wereld volgens Monsanto" zou iedereen moeten zien. Net als "Unser täglich Brot".
Pelgrim is offline   Met citaat antwoorden
Oud 18 januari 2011, 23:26   #3
AsGard_SGO
Vreemdeling
 
AsGard_SGO's schermafbeelding
 
Geregistreerd: 12 juni 2007
Berichten: 62
Stuur een bericht via MSN naar AsGard_SGO
Standaard

Ach ja, we wilen allemaal goedkoop en veel en direct en zijn bereid om onze ogen te sluiten daarvoor. Als er dan af en toe toch eens de waarheid naar boven komt en de ware toedracht uitgelegd wordt zijn we met zijn allen weer eens verbaasd en verbouwereerd alsof we het niet wisten. En soms kan dat zo zijn maar dan ok enkel uit een onverschilligheid van niet willen weten. Echter dit laatste is eerder de weinige naïveling toegewezen, het merendeel weet wel wat er gaande is maar zoals gezegd bewust zijn ogen sluitende.
__________________
Some say that the truth is only what we persuade others to believe. If so, we should be wary; for truth is easily and often hidden by the arguments of those who are false...
AsGard_SGO is offline   Met citaat antwoorden
Oud 18 januari 2011, 23:37   #4
Pelgrim
Secretaris-Generaal VN
 
Pelgrim's schermafbeelding
 
Geregistreerd: 30 april 2002
Locatie: Bankrijk
Berichten: 49.945
Standaard

http://www.dehand.net/blog.html#groenkapitalisme

Wat groen-liberale zever over bewust consumeren en dergelijke ontkrachten:



Citaat:
De consument als de schuldige aanduiden is de strategie van het moment van onze leidende klasse. We worden continu om de oren geslagen met advies over welke lampen we moeten kopen en hoe we onze "ecologische voetafdruk" kunnen verkleinen, door andere producten te kopen. Ook dat lijkt allemaal weer mooi op papier, maar achter dit groen kapitalisme schuilen net dezelfde mechanismen als achter het oude kapitalisme. Winstbejag is de allereerste drijfveer van alle ondernemingen die zich op deze "groene markt" gooien en zoals vanouds wordt dat spel gespeeld zonder scrupules. De hype rond de biobrandstof was zo'n voorbeeld van groen-kapitalisme: gigantische landbouwmiddelen werden aangewend voor deze brandstof waardoor er een reële bedreiging voor de voedselvoorziening ontstond. De biobrandstoffenfabel wordt gelukkig langzaam aan ontkracht door wakkere, meer kritische milieu- en boerenbewegingen. Maar er zullen vast en zeker nog meer van deze groene "zeepbellen" komen, zeker wanneer de bedrijfswereld zich echt gaat beginnen toeleggen op de hysterie rond de opwarming van de aarde.


(...)


Dan is er nog de mythe van de "kritische consument", een ander liberaal axioma dat wordt aangehaald om de goede werking van de "onzichtbare hand" van de markt aan te tonen. Het verhaal gaat dan dat bedrijven zich zullen aanpassen aan de wensen van de consument, anders verkopen ze immers niets. En die consument weet wat best is voor hem en voor zijn omgeving, dus lost de vrije markt elk probleem wel op. De kritische consument bestaat echter niet, toch niet in de kwantiteit en de kwaliteit die het liberalisme steeds verkondigt. Om aan "kritische consumptie" te doen is het van essentieel belang over alle nodige informatie over de producten te beschikken. En daar begint het al. Om te beginnen is de markt zodanig overspoeld dat het onmogelijk wordt zelf alle nodige informatie op te zoeken. Indien men werkelijk van alles op de hoogte wil zijn vooraleer men een product koopt, dan moet men zich voltijds gaan bezighouden met het verzamelen van informatie. Zoiets is enkel weggelegd voor de meerverdieners, die zich dat kunnen permitteren. Niet iedereen weet ook waar de informatie gevonden kan worden. En daarnaast is er onvermijdelijk ook actieve desinformatie vanuit de bedrijfswereld. U dacht toch niet dat bedrijven het aan de grote klok gaan hangen wanneer ze ergens duizenden kilometer ver weg een milieuramp hebben veroorzaakt. Kritisch consumeren vergt naast informatie ook de luxe van te kunnen kiezen. Zoals al eerder aangehaald, niet iedereen is even koopkrachtig om alle inkopen in de "biowinkel" te gaan doen. De producten in de supermarkt mogen dan tienduizend "voedselkilometers" afgelegd hebben, als ze goedkoper zijn dan het bio-alternatief, is de keuze voor veel mensen snel gemaakt.

Er is maar één antwoord en dat is deglobalisering.
Pelgrim is offline   Met citaat antwoorden
Oud 18 januari 2011, 23:42   #5
stevenn
Vreemdeling
 
Geregistreerd: 18 januari 2011
Berichten: 7
Standaard

@ Pelgrim: gij reageert nogal rap. Onder de rubriek 'Wat kan ik doen' van de goedkoopvleesstinkt-site vind je net een appel rond deglobaliseren, korte keten, lokaal produceren en eten
'Bewust consumeren' kan véél meer betekenen dan je laten bedotten en sowieso multinationals en monoculturen blijven ondersteunen. Toch?
stevenn is offline   Met citaat antwoorden
Oud 19 januari 2011, 06:50   #6
Erwinvds
Gouverneur
 
Erwinvds's schermafbeelding
 
Geregistreerd: 2 april 2008
Berichten: 1.377
Standaard

Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door stevenn Bekijk bericht
@ Pelgrim: gij reageert nogal rap. Onder de rubriek 'Wat kan ik doen' van de goedkoopvleesstinkt-site vind je net een appel rond deglobaliseren, korte keten, lokaal produceren en eten
'Bewust consumeren' kan véél meer betekenen dan je laten bedotten en sowieso multinationals en monoculturen blijven ondersteunen. Toch?
Luister. Eerst, ja ik wens dat mijn eten ook zo gezond mogelijk is. Ja ik gun onze kwekers goede winsten zodat ze een goed leven kunnen hebben. Perslot van rekening vullen de twee elkaar perfekt aan. Net zoals iedereen zou ik het ook graag hebben dat ik echt milieu bewust kon leven.
Maar. Waarom hebben de goedkoopste het meeste effekt?
Juist, omdat het gewoon niet betaalbaar is met een gemiddeld inkomen.
That's it.
Zolang dat blijft zullen de 1$ per kilo vleesbeesten gretig aftrok blijven hebben.
Spijtig? O ja.
Logisch? Ook ja.
Erwinvds is offline   Met citaat antwoorden
Oud 19 januari 2011, 08:02   #7
Fred uit Gent
Staatssecretaris
 
Fred uit Gent's schermafbeelding
 
Geregistreerd: 4 februari 2010
Locatie: Gent
Berichten: 2.596
Standaard

Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door Erwinvds Bekijk bericht
Maar. Waarom hebben de goedkoopste het meeste effekt?
Juist, omdat het gewoon niet betaalbaar is met een gemiddeld inkomen.
Dat is een kwestie van prioriteiten stellen. Men heeft blijkbaar wel geld voor reizen, GSM's en andere luxe zaken. Voor mij blijft voedsel een basisbehoefte, waar ik niet op bespaar. Trouwens je kunt heel lekker en toch goedkoop eten als je wat meer groenten, rijst en/of aardappelen eet, en wat minder vlees en/of vis.

Fred.
Fred uit Gent is offline   Met citaat antwoorden
Oud 19 januari 2011, 08:40   #8
Herr Flick
Secretaris-Generaal VN
 
Geregistreerd: 23 augustus 2002
Berichten: 47.303
Standaard

Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door stevenn Bekijk bericht
@ Pelgrim: gij reageert nogal rap. Onder de rubriek 'Wat kan ik doen' van de goedkoopvleesstinkt-site vind je net een appel rond deglobaliseren, korte keten, lokaal produceren en eten
'Bewust consumeren' kan véél meer betekenen dan je laten bedotten en sowieso multinationals en monoculturen blijven ondersteunen. Toch?
Dat is allemaal heel schoon in theorie,

Maar er zijn niet genoeg boeren meer over om dat bvb in het belziekske te realiseren, ... ruimte is er ook al niet genoeg en als er dan toch zo een boer nog wil investeren en een varkensstal wil zetten, is er wel een of andere nitwit die uit het stad komt en op den boeren buiten is gaan wonen voor de gezonde buitenlucht die over de stank van de verkskes komt klagen.

Bovendien wil er niemand echt meer gaan betalen...

Reken de prijs maar eens uit van een varken dat bvb in vrije loop, het beste eten gehad heeft, ... en ja dat vlees is 1000 keer beter, maar ik geloof nooit dat ge 14 a 15 euro de kilo gaat willen betalen voor een stuk varkensvlees...

dat is overigens de prijs die je aan het fabriek betaald voor een afgewerkte rouwe ham die van dergelijke varkens afkomstig is, en een 6 a 9 tal maand gehangen heeft, en gezouten is. Voorzien van alle noodzakelijke stempels om het te bewijzen... dat het echte is. Ah in de winkel kost die ham er 24 de kilo. En zelf dat is nog een vriendenprijsje want ik geloof nooit dat ge ze voor die prijs in Belgie kunt kopen, tegen dan kost ze er al makkelijk 30 euro de kilo.

Dat is trouwens nog goeiekoop, voor het neusje van de zalm dat heeft dan wel een tijd in de rooie wijn gehangen, gaan de prijzen tot 60 euro de kilo.
Herr Flick is offline   Met citaat antwoorden
Oud 19 januari 2011, 08:54   #9
Ganzenbordfan
Banneling
 
 
Geregistreerd: 4 augustus 2007
Locatie: Braunau am Inn
Berichten: 1.012
Standaard

Gewoon minder vlees eten. Genoeg goedkopere/ecologischere eiwitbronnen op de markt.
Ganzenbordfan is offline   Met citaat antwoorden
Oud 19 januari 2011, 08:57   #10
giserke
Banneling
 
 
Geregistreerd: 28 augustus 2003
Berichten: 24.730
Standaard

Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door stevenn Bekijk bericht
@ Pelgrim: gij reageert nogal rap. Onder de rubriek 'Wat kan ik doen' van de goedkoopvleesstinkt-site vind je net een appel rond deglobaliseren, korte keten, lokaal produceren en eten
'Bewust consumeren' kan véél meer betekenen dan je laten bedotten en sowieso multinationals en monoculturen blijven ondersteunen. Toch?
Hij heeft nochtans gelijk. Globalisatie is de oorzaak van al die vetzakkerij.
Deglobalisatie zou zeer veel economische en sociale problemen oplossen.
giserke is offline   Met citaat antwoorden
Oud 19 januari 2011, 09:02   #11
louis1949
Banneling
 
 
Geregistreerd: 23 oktober 2010
Locatie: Chonburi Thailand
Berichten: 644
Standaard

fred uit gent doe eens normaal;jij bent zoals de vrt die met de paasvakantie ook altijd triomfantelijk bericht, deze vakantie namen 80000 mensen het vliegtuig om op vakantie te gaan,maar dat betekent dat er 10 milioen thuis bleven
louis1949 is offline   Met citaat antwoorden
Oud 19 januari 2011, 09:05   #12
Fred uit Gent
Staatssecretaris
 
Fred uit Gent's schermafbeelding
 
Geregistreerd: 4 februari 2010
Locatie: Gent
Berichten: 2.596
Standaard

Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door louis1949 Bekijk bericht
fred uit gent doe eens normaal;jij bent zoals de vrt die met de paasvakantie ook altijd triomfantelijk bericht, deze vakantie namen 80000 mensen het vliegtuig om op vakantie te gaan,maar dat betekent dat er 10 milioen thuis bleven
Dat zegt gij vanuit Thailand hahahaha.
Gij woont daar gewoon.

Fred.
Fred uit Gent is offline   Met citaat antwoorden
Oud 19 januari 2011, 09:11   #13
Caligula
Banneling
 
 
Geregistreerd: 26 december 2010
Berichten: 1.967
Standaard

Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door Fred uit Gent Bekijk bericht
Dat is een kwestie van prioriteiten stellen. Men heeft blijkbaar wel geld voor reizen, GSM's en andere luxe zaken. Voor mij blijft voedsel een basisbehoefte, waar ik niet op bespaar. Trouwens je kunt heel lekker en toch goedkoop eten als je wat meer groenten, rijst en/of aardappelen eet, en wat minder vlees en/of vis.

Fred.
Waar waar , knap er op en oh zo juist

Het hele gezin Iphone van 500 ballen maar zeuren als een goed stukje vlees meer dan 10€ de kilo kost.
Vreet dan meer groenten = 1-2€ KG
Caligula is offline   Met citaat antwoorden
Oud 19 januari 2011, 09:12   #14
Caligula
Banneling
 
 
Geregistreerd: 26 december 2010
Berichten: 1.967
Standaard

Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door Fred uit Gent Bekijk bericht
Dat zegt gij vanuit Thailand hahahaha.
Gij woont daar gewoon.

Fred.
en waarom? Omdat het zo goedkoop is, eten EN de sex.
Caligula is offline   Met citaat antwoorden
Oud 19 januari 2011, 09:13   #15
Caligula
Banneling
 
 
Geregistreerd: 26 december 2010
Berichten: 1.967
Standaard

Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door giserke Bekijk bericht
Hij heeft nochtans gelijk. Globalisatie is de oorzaak van al die vetzakkerij.
Deglobalisatie zou zeer veel economische en sociale problemen oplossen.
Gaat er komen.
Vertikale landbouw, midden in de steden. Volledig cradle to cradle. Geen transport, zelfvoorzienend, ...
Caligula is offline   Met citaat antwoorden
Oud 19 januari 2011, 09:32   #16
eno2
Banneling
 
 
Geregistreerd: 4 juni 2004
Locatie: onder mijn wijnstok en vijgenboom
Berichten: 78.216
Standaard

Citaat:
Het ware geheim achter het goedkope vlees van de Colruyt
Ik wil het niet weten.

Mijn geheim is: geen vlees eten.
eno2 is offline   Met citaat antwoorden
Oud 19 januari 2011, 09:34   #17
Anna List
Banneling
 
 
Geregistreerd: 28 september 2004
Berichten: 106.558
Standaard

altijd achterdochtig als er 1 bedrijf uit een hele sector geviseerd wordt ...

net Colruyt dat nb een programma opzette om het oxfam-principe 'eerlijke handel' (een eerlijke melkprijs voor de melkboer hier te lande) ook in dit land te introduceren ...

geen onschuldige campagne dus, of veel onwetendheid ... Colruyt lijkt mij van alle warenhuisketens die in B actief zijn net degene die qua ethiek aan de top staat. niet in geringe mate te wijten aan de economishe politiek van de steeds zeer betrokken familie Colruyt ...

om maar te zeggen, kleine anecdote : vorige week nog staan praten met een manager die er niet over te spreken was dat hij van de familie niet heel drastisch mocht herstructuren door enkele oudere storende 'elementen' buiten te zwieren ... hij kreeg droogweg het antwoordt "dat is niet de politiek die wij willen voeren" ... hij is nu een nieuw bedrijf aan t opzetten om die mensen 'uit d weg' te krijgen :s ... dat was welliswaar in een sector waar janpubliek Colruyt niet echt verwacht en herkent.

Laatst gewijzigd door Anna List : 19 januari 2011 om 09:34.
Anna List is offline   Met citaat antwoorden
Oud 19 januari 2011, 09:39   #18
Fred uit Gent
Staatssecretaris
 
Fred uit Gent's schermafbeelding
 
Geregistreerd: 4 februari 2010
Locatie: Gent
Berichten: 2.596
Standaard

Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door Caligula Bekijk bericht
Gaat er komen.
Vertikale landbouw..
Het jammere is dat het er was en dat men het afgebouwd heeft. Het krioelde hier rond Gent van de 'kleine boerkes'. Men keek neer op die mensen. Ik niet, ik haalde daar zelfgemaakte hesp en boter, rechtstreeks van de bron. Geen opgefokte dieren. Zalig en eerlijk voedsel was dat!!

Fred.
Fred uit Gent is offline   Met citaat antwoorden
Oud 19 januari 2011, 09:39   #19
stevenn
Vreemdeling
 
Geregistreerd: 18 januari 2011
Berichten: 7
Standaard Waarom colruyt viseren

Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door Anna List Bekijk bericht
altijd achterdochtig als er 1 bedrijf uit een hele sector geviseerd wordt ...
Colruyt is de grootste vleesproducent van België.
Ondanks haar groene imago vertikt Colruyt het om:
- terug over te schakelen op ggo-vrije soja,
- daadwerkelijke stappen te zetten naar meer inlands veevoeder,
- te investeren in kleinschaliger varkensbedrijven
- echte stappen te zetten in het verhinderen van grootschalige ontbossing omwille van die soja
- daadwerkelijke stappen te ondernemen in het verhinderen dat honderdduizenden mensen in de sojastreken worden vergiftigd en verdreven.

Colruyt wil dit wel allemaal doen in woorden, maar niet in daden. En het antwoord van hen is ook duidelijk. Wij willen ten allen prijze de goedkoopste blijven. Tja.
stevenn is offline   Met citaat antwoorden
Oud 19 januari 2011, 10:31   #20
Anna List
Banneling
 
 
Geregistreerd: 28 september 2004
Berichten: 106.558
Standaard

Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door stevenn Bekijk bericht
Colruyt is de grootste vleesproducent van België.
Ondanks haar groene imago vertikt Colruyt het om:
- terug over te schakelen op ggo-vrije soja,
- daadwerkelijke stappen te zetten naar meer inlands veevoeder,
- te investeren in kleinschaliger varkensbedrijven
- echte stappen te zetten in het verhinderen van grootschalige ontbossing omwille van die soja
- daadwerkelijke stappen te ondernemen in het verhinderen dat honderdduizenden mensen in de sojastreken worden vergiftigd en verdreven.

Colruyt wil dit wel allemaal doen in woorden, maar niet in daden. En het antwoord van hen is ook duidelijk. Wij willen ten allen prijze de goedkoopste blijven. Tja.

ook dat is een toets die doorstaan moet worden, wil de verandering op LT kans maken ! eerlijke handel ok, maar idd eerlijk dwz dat die economisch en kwalitatief mee moet kunnen met het gros van de gewone handel, dat is de beste garantie op de duurzaamheid ervan !
Anna List is offline   Met citaat antwoorden
Antwoord



Regels voor berichten
Je mag niet nieuwe discussies starten
Je mag niet reageren op berichten
Je mag niet bijlagen versturen
Je mag niet jouw berichten bewerken

vB-code is Aan
Smileys zijn Aan
[IMG]-code is Aan
HTML-code is Uit
Forumnavigatie


Alle tijden zijn GMT +1. Het is nu 05:01.


Forumsoftware: vBulletin®
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content copyright ©2002 - 2020, Politics.be