Politics.be Registreren kan je hier.
Problemen met registreren of reageren op de berichten?
Een verloren wachtwoord?
Gelieve een mail te zenden naar [email protected] met vermelding van je gebruikersnaam.

Ga terug   Politics.be > Themafora > Staatsinrichting
Registreer FAQForumreglement Ledenlijst

Staatsinrichting Vlaanderen versus Wallonië? Een unitaire, federale, confederale staat of meteen Vlaanderen onafhankelijk. Dit is het forum bij uitstek voor discussies over de Belgische staatsinrichting.

Antwoord
 
Discussietools
Oud 8 november 2013, 12:53   #1
quercus
Secretaris-Generaal VN
 
quercus's schermafbeelding
 
Geregistreerd: 4 maart 2009
Locatie: De Verenigde Nederlanden
Berichten: 43.510
Standaard Domme Vlaamse melkkoe

Vandaag in De Tijd.

Citaat:
De N-VA congresteksten roepen emoties op gaande van ‘eindelijk iets helder, duidelijk en werkbaar’ over ‘politiek naïef en onhaalbaar’ tot ‘grenzend aan landverraad en schending van de mensenrechten’. Hoe meer emotie, hoe liever ik feiten op een rijtje zet.


Door Louis Verbeke, voorzitter van Vlerick Business School. Schrijft in eigen naam

Rik Van Cauwelaert besteedde als een van de weinige Vlaamse journalisten aandacht aan de bijzonder interessante - en totaal officiële - studie van het IWEPS (nr. 16, september 2013), het Waalse instituut voor statistiek, zeg maar.
Eerst enkele cijfers van het Instituut voor de Nationale Rekeningen. Dat geeft overeenkomstig de Europese normen de performanties van de gewesten in 2010 weer: het primair inkomen (lonen plus beleggingsinkomen plus zelfstandig inkomen min huur- en debetintresten) van de gezinnen per hoofd was voor Brussel (BHG) 21.200 euro, voor Vlaanderen 24.900 euro en voor Wallonië 20.160 euro. Het totaal primair inkomen van de Belgische gezinnen bedroeg 250 miljard euro.
Dezelfde studie geeft ook het beschikbaar inkomen van de gezinnen per gewest. Dat is het inkomen na sociale uitkeringen en betaling van fiscale en parafiscale lasten (door mij wat afgerond).
Het primair inkomen in miljard euro is voor Brussel 23, voor Vlaanderen 156, voor Wallonië 70, en voor heel België 250. Beschikbaar inkomen: Brussel 19, Vlaanderen 122, Wallonië 59, totaal België 200. Het verschil is voor Brussel 4, voor Vlaanderen 34, voor Wallonië 11, en voor heel België 50. Die 50 miljard euro verschil - de solidariteit, zeg maar - wordt per persoon betaald als volgt: Brussel 3.636 euro, Vlaanderen 5.312 euro, en Wallonië 3.142 euro.
Hoe meer emotie, hoe liever ik feiten op een rij zet.Het verschil met Vlaanderen is voor Brussel dus -1.676 euro en voor Wallonië -2.170. Als je die verschillen vermenigvuldigt met 3,5 miljoen Walen en 1,1 miljoen Brusselaars, draagt Vlaanderen op dit niveau van verdeling 9,4 miljard euro af, of zowat 5 procent van zijn bbp.

Staatsschuld

Daarenboven wordt door Vlaanderen alleen zowat de hele kostprijs betaald van de staatsschuld, die in overgrote mate is veroorzaakt door het feit dat Wallonië boven zijn stand leeft (zie mijn opinie gebaseerd op onderzoek VIVES en CREPS, van 2 april), en zal Vlaanderen die schuld buiten verhouding moeten aflossen.
Dat zijn allemaal cijfers van 2010, vóór de Di Rupo-hervormingen, en ze weerspiegelen een historisch lage rente.

Het is niet onwaarschijnlijk dat Vlaanderen zowat 10 procent van zijn bbp zal moeten inleveren om België overeind te houden. Toch enige reden voor bezorgdheid. De Europese solidariteitstransfers zijn een fractie van het totale budget van de EU, dat 1 procent is van het Europese bbp. De buitengewone en tijdelijke inspanning voor Oost-Duitsland bedroeg 3 procent van het bbp.
De provincie Antwerpen en Brussel hebben ongeveer dezelfde toegevoegde waarde (ongeveer 60 miljard euro). Die van Waals Brabant (de beste performer in Wallonië) bedraagt 12 miljard. De laagst scorende provincies (per hoofd) zijn Henegouwen en Luik, die samen 70% van de Walen uitmaken (3,5 miljoen inwoners). Waals Brabant heeft zowat 380.000 inwoners. Slechts 10% van de Walen scoren op Vlaams niveau.
Vlaanderen heeft het hoogste percentage inwoners dat binnen het eigen gewest wordt tewerkgesteld. Naar verhouding werken meer Walen en Brusselaars in Vlaanderen dan Vlamingen in Brussel of Wallonië.

Officiële Waalse bronnen

Ondanks die overdrachten, stelt IWEPS, zijn er veel meer armen in Wallonië en Brussel dan in Vlaanderen, al zijn de vervangingsinkomens gelijk. Bovendien zijn Waalse armen er veel slechter aan toe dan Vlaamse armen.
Als de armoedegraad van de drie gewesten wordt vergeleken met de andere EU-landen, zegt deze Waalse studie, komt Vlaanderen eerst (vóór Nederland), Brussel presteert het slechtst en Wallonië ongeveer zoals Portugal. Als je de regio’s vergelijkt, scoren de drie gewesten op plaats 22, 142 en 189 op 195 regio’s. Op een armoedekaart (pagina 10) kan je er de PS-provincies zo uitpikken.
Het voorgaande is niet verbazend. Het werd al uitgebreid toegelicht door Waalse economen als professor Pestieau (zie mijn bijdrage van 7 februari).
Wat mij wel verbaasde was de vaststelling dat ‘Le Wallon pauvre est plus déprivé que le Flamand pauvre’ (pagina 13). Bij gelijk inkomen is de ‘deprivation matérielle’ in Wallonië tot dubbel zo hoog . Dat zou onder meer te maken hebben met het feit dat Vlaamse armen ouder zijn (en minder noden hebben?) en dat de mobiliteits- en onderwijskosten lager zijn. De studie stelt ook de vraag naar de ‘verschillende’ (lees efficiënte) impact van gewestelijke armoedeprioriteiten, bestedingen en politiek, waar niet wordt op ingegaan.
Simpel gesteld, het geld besteed aan armoede vindt in Vlaanderen beter zijn weg naar wie arm is.
De studie stelt ook dat in verhouding er in Wallonië veel meer kinderen arm zijn, wat op termijn de kans tot herstel bemoeilijkt, ook gegeven de bedroevende kwaliteit van het onderwijs, waarbij verwezen wordt naar de PISA-resultaten.
In een Brusselse studie (op basis van Eurostat) staat dat langdurige werkloosheid in Brussel 9,7 procent, in Wallonië 4,9 procent en in Vlaanderen 1,5 procent van de bevolking treft.
Als twee meetinstrumenten op het vlak van ongelijke verdeling van inkomen op de gewesten worden losgelaten vertoont Vlaanderen een licht betere ‘gelijkheid’ dan Wallonië, terwijl er in Brussel veruit de hoogste ongelijkheid is. De Belgische gemiddelde ongelijkheid is veel lager (beter) dan het EU-gemiddelde.
En zo gaat het verder: twee keer meer Waalse armen kunnen hun huis niet adequaat verwarmen. Voor gezondheid, depressies, onderwijsresultaten scoren Waalse armen slechter, en dat allemaal bij gelijk inkomen.
Voor Vlaanderen is ‘the cost of Belgium’ zeer hoog. Ondanks gelijke uitkeringen zijn er veel meer Waalse armen en zijn ze er erger aan toe. Vlaanderen is zeer egalitair in de inkomensverdeling en biedt veel meer kansen om via onderwijs en werk aan armoede te ontsnappen.

Asociaal

Zijn de meest inefficiënte maar ook de meest asociale delen van België dan niet Brussel en Wallonië?
Zijn de meest inefficiënte maar ook de meest asociale delen van België dan niet Brussel en Wallonië?En het wordt alleen maar erger. Daar wijzen alle competitiviteitsmetingen op. Justitie is een ramp. Voor alle federale materies scoren we veel slechter dan wat regionaal of individueel gebeurt. En dan hebben we het nog niet over de vergrijzing en de verlaging van de staatsschuld naar een aanvaardbaar niveau. Met de huidige structuur dweilen we met de kraan open. De oorzaken zijn bekend: slecht onderwijs, lagere productiviteit en een beleid dat niet op beterschap maar op afroming is gericht, een sociaal bestedingspatroon dat inefficiënt en onbetaalbaar is, in 40% van het land!

Voor dat beleid staat Elio Di Rupo symbool. Hoe zou Di Rupo geloofwaardig en legitiem kunnen zijn?

Ik weet dat lezer-polls slechts de mening van lezers weerspiegelen, maar toch: in De Tijd is 75 procent voor de N-VA-doelstellingen, in de Libre 61 procent vóór ‘le démantèlement de l’état fédéral’ (‘als dat de prijs is om van de PS af te raken’, volgens lezersbrieven). In Le Soir zijn er grote meerderheden voor N-VA-voorstellen zoals de beperking van de werkloosheid tot 2 jaar, bevriezing van de staatsuitgaven tot 2016, pensioen enkel op 65 jaar, verlaging van de vennootschapsbelasting. De afschaffing van de indexatie en het verleggen van de belastinginning naar de gewesten vindt maar steun bij 35 �* 40 procent van de lezers van Le Soir.
Je mag, meen ik, dan de vraag stellen - en niet enkel in Vlaanderen - of de politici hun gedrag niet vooral afstellen op het behoren tot de ‘joint venture machtsstructuur’ die België heet, en de mening van de eigen kiezer daarvoor moet wijken. Of dat de efficiëntie vraagstelling van de N-VA het communautaire niet ver overtreft, vooral in Brussel. De N-VA-‘oplossing’ voor Brussel overtuigt mij niet. Is het enkel een schot voor de boeg?

Brussel verleiden, of erdoor verleid worden, ‘that is the question’
Bron: http://www.tijd.be/nieuws/opinie_col...26938-7116.art

Laatst gewijzigd door quercus : 8 november 2013 om 13:00.
quercus is offline   Met citaat antwoorden
Antwoord



Regels voor berichten
Je mag niet nieuwe discussies starten
Je mag niet reageren op berichten
Je mag niet bijlagen versturen
Je mag niet jouw berichten bewerken

vB-code is Aan
Smileys zijn Aan
[IMG]-code is Aan
HTML-code is Uit
Forumnavigatie


Alle tijden zijn GMT +1. Het is nu 22:00.


Forumsoftware: vBulletin®
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content copyright ©2002 - 2020, Politics.be