Politics.be Registreren kan je hier.
Problemen met registreren of reageren op de berichten?
Een verloren wachtwoord?
Gelieve een mail te zenden naar [email protected] met vermelding van je gebruikersnaam.

Ga terug   Politics.be > Algemeen > Binnenland
Registreer FAQForumreglement Ledenlijst

Binnenland Onderwerpen omtrent de binnenlandse politiek kunnen hier terecht. Let er wel op dat dit subforum enkel over dergelijk algemene zaken gaat die niet thuishoren in de themafora.

Antwoord
 
Discussietools
Oud 7 maart 2022, 18:56   #1
De schoofzak
Secretaris-Generaal VN
 
De schoofzak's schermafbeelding
 
Geregistreerd: 4 juli 2004
Berichten: 82.096
Standaard gemiddeld gezin betaalt aan huidig niveau 8.000 (!) euro voor een jaar stroom en gas

Dat kunnen we niet blijven dragen.
Maar hebben we een alternatief?

Titel: Gasprijzen blijven exploderen: gemiddeld gezin betaalt aan huidig niveau 8.000 (!) euro voor een jaar stroom en gas

https://www.hln.be/geld/gasprijzen-b...-gas~ad8bdce0/

Citaat:
De gasprijzen blijven de pan uit swingen. En dat zullen we geweten hebben. Als de huidige energieprijzen aanhouden, kost een jaar elektriciteit en gas al gauw 8.000 euro voor een gemiddeld verbruik. Dat is alweer 50 procent meer dan twee maanden geleden. Bovendien worden vaste contracten op deze manier definitief iets uit het verleden. Ook dreigen (nog) meer energieleveranciers over de kop te gaan.
Robbe van Lier 07-03-22, 17:40 Laatste update: 18:24

67 reacties

“Paniek op de markt.” Zo valt de historische hausse van de Europese gasprijs nog het best samen te vatten volgens Kris Voorspools, energiedeskundige van 70Gigawatt Consulting. Vandaag ging de Europese gasprijs voor het eerst in de geschiedenis door het plafond van 300 euro per megawattuur, met een piek op 345 euro per megawattuur. En dat nadat vrijdag al de eveneens historische kaap van 200 euro werd gerond. De zorgen om de oorlog in Oekraïne en de gaslevering uit Rusland - de belangrijkste leverancier voor Europa - blijven de prijzen omhoog stuwen.

“Ik ben verwonderd dat het zo snel gaat”, zegt Voorspools, die met zijn eigen tariefchecker de gevolgen voor de consument op de voet volgt. En die zijn niet min. “Om een idee te geven: als de huidige, enorm hoge energieprijzen aanhouden, betaalt een gezin dat vandaag een contract afsluit voor een jaar zo’n 3.000 euro voor stroom en 5.000 euro voor gas.” Dat is nog eens 50 procent meer dan in januari - toen de energieprijzen al op ongeziene hoogte stonden. Volgens cijfers van de Vlaamse energieregulator VREG kostte een jaar energie op dat moment nog respectievelijk 1.700 en 3.600 euro.
Het logo van de Russische staatsgasleverancier Gazprom, de belangrijkste bron voor aardgas in Europa.
Het logo van de Russische staatsgasleverancier Gazprom, de belangrijkste bron voor aardgas in Europa. © AFP
Zeldzaam

Het zorgt ervoor dat vaste contracten nóg wat zeldzamer zijn geworden voor de consument. “Ik tel nog drie leveranciers die een vaste tariefformule aanbieden”, zegt Voorspools. “Dat zijn Engie, Luminus en de coöperatieve leverancier Aspiravi. Op papier althans, want je moet al heel goed zoeken op hun websites om het vaste aanbod nog te vinden. En het zou me niet verbazen als ze het vaste tariefaanbod nog snel van de markt halen. De tariefkaart bij zo’n aanbod is namelijk een maand geldig en wordt dus telkens op het eind van de vorige maand bepaald, maar toen stond gas nog aan de helft van de prijs van nu. Wat consumenten het best doen? Wie nu nog een vast contract heeft, moet daaraan vasthouden. Leveranciers zullen misschien proberen je op andere gedachten te brengen, maar ze kunnen je vast contract wettelijk niet voortijdig opbreken. Bij de rest - met variabel tarief - zullen deze stijgende prijzen onvermijdelijk doorgerekend worden.”

En dat is niet alles, benadrukt Voorspools. Want de historisch hoge energieprijzen dreigen nog meer energieleveranciers in de problemen te brengen. In december gingen bij ons de kleinere leveranciers VEL en Watz al overkop door financiële problemen als gevolg van de uitzonderlijke marktprijzen. En ook in buitenland gingen verschillende leveranciers failliet. “Ik vrees dat er nog leveranciers in de problemen zullen komen”, zegt Voorspools. “Bij vaste tarieven is het probleem het grootst. Want de marge die leveranciers als onderpand moeten betalen om een jaar stroom en gas in te kopen, is nog groter geworden door de hoge volatiliteit op de markt. De kosten swingen dus ook voor leveranciers de pan uit. Ik kan dus heel goed kan begrijpen dat ze geen vaste tariefformules meer aanbieden.”
Wanbetalingen

“Bovendien komt er een moment dat het aantal wanbetalingen zal stijgen, doordat mensen hun energiefactuur niet meer kunnen betalen”, zegt Voorspools. “Dan verliezen de leveranciers die inkomsten, maar de kosten blijven voor een deel doorlopen. Daarbij moeten leveranciers het verschil tussen commercieel en sociaal tarief een jaar of langer prefinancieren voordat ze het terugbetaald krijgen van de overheid. Dat gaat per klant die recht heeft op het sociaal tarief al snel om meer dan 2.000 euro voor stroom en nog eens hetzelfde bedrag voor gas. En zo maal een miljoen, want zoveel gezinnen genieten op dit moment het recht op sociaal tarief. Reken maar uit.”

Zijn het dan vooral kleinere leveranciers die in de problemen dreigen komen? “De grootte doet er niet echt toe”, zegt de energiedeskundige. “Wel of de leverancier ook eigen productie in handen heeft of niet. Voor leveranciers zonder eigen energieproductie, zijn het bijzonder moeilijke tijden.”
Momentum

Om de impact van de stijgende gasprijzen te verzachten, zal de Europese Commissie dinsdag met een reeks voorstellen komen om Europa minder afhankelijk te maken van gas, olie en steenkool uit Rusland. “Maar op heel korte termijn, zie ik niet echt oplossingen”, zegt Voorspools. “Afstappen van Russisch gas kunnen we in Europa niet van vandaag op morgen. Echte oplossingen, zoals meer en beter isoleren of zonnepanelen leggen, leveren pas op termijn een oplossing voor de energiekost van de consument. We kunnen alleen hopen dat de huidige situatie het momentum brengt om dit soort langetermijnoplossingen sneller te implementeren.”
__________________
Vlaanderen is niet van iedereen. Vlaanderen is enkel van hen die een inspanning doen om ertoe te behoren.

De grendel-grondwet moet wijken om eindelijk de broodnodige veranderingen te kunnen doorvoeren. Nadien kan de grondwet herstemd worden. Dat is nog gebeurd.

Ik heb de partij gesticht op drie lijnen: Vlaams en Europees, vrij en verantwoordelijk, en sterk en sociaal. Vandaag is dat de grondstroom in Vlaanderen. Geert Bourgeois (N-VA)
De schoofzak is offline   Met citaat antwoorden
Oud 7 maart 2022, 19:05   #2
MORPHEUS
Minister-President
 
MORPHEUS's schermafbeelding
 
Geregistreerd: 8 januari 2008
Locatie: ZION DE STAD DER VERLOSTEN
Berichten: 5.230
Standaard

Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door De schoofzak Bekijk bericht
Dat kunnen we niet blijven dragen.
Maar hebben we een alternatief?

Titel: Gasprijzen blijven exploderen: gemiddeld gezin betaalt aan huidig niveau 8.000 (!) euro voor een jaar stroom en gas

https://www.hln.be/geld/gasprijzen-b...-gas~ad8bdce0/
voor een Vlaamse gezin met 2 verdieners

8000 euro gasprijs
2x1700 euro voor Wallonië = 3400 euro

gelukkig is ( hopelijk ) de gasprijs van korte duur

de 3400 euro naar Wallonië zit vast gebetoneerd
__________________
Belgie is een Matrix programma die u doet inslapen. Geloof deze droom niet meer. Laat uw droombeeld België los. Neem de rode pil. Wat de Matrix u ook toeroept.........
MORPHEUS is offline   Met citaat antwoorden
Oud 7 maart 2022, 19:06   #3
Dade
Parlementsvoorzitter
 
Dade's schermafbeelding
 
Geregistreerd: 14 februari 2011
Berichten: 2.468
Standaard

Met dank aan onze leiders die vooral in het belang van washington handelen.
De vlaming is altijd al een knecht geweest , en dat zal niet gauw veranderen, braaf met de pet in de hand, doen wat de baas zegt.
Dade is offline   Met citaat antwoorden
Oud 7 maart 2022, 19:28   #4
Dadeemelee
Secretaris-Generaal VN
 
Dadeemelee's schermafbeelding
 
Geregistreerd: 13 mei 2015
Locatie: Vlaams-Brabant
Berichten: 76.177
Standaard

Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door De schoofzak Bekijk bericht
Dat kunnen we niet blijven dragen.
Maar hebben we een alternatief?

Titel: Gasprijzen blijven exploderen: gemiddeld gezin betaalt aan huidig niveau 8.000 (!) euro voor een jaar stroom en gas

https://www.hln.be/geld/gasprijzen-b...-gas~ad8bdce0/
Die 8000 euro zal wel voor een vrij hoog gas en energievebruik zijn (meer dan 3000 m3 per jaar?).
__________________
https://forum.politics.be/showpost.p...&postcount=322
‘…De blauwe Minister van Justitie plaste tegen een politiecombi…’
Dadeemelee is offline   Met citaat antwoorden
Oud 7 maart 2022, 19:43   #5
reservespeler
Secretaris-Generaal VN
 
Geregistreerd: 5 augustus 2012
Berichten: 77.648
Standaard

Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door Dadeemelee Bekijk bericht
Die 8000 euro zal wel voor een vrij hoog gas en energievebruik zijn (meer dan 3000 m3 per jaar?).
Gemiddeld gezin.
reservespeler is offline   Met citaat antwoorden
Oud 7 maart 2022, 19:43   #6
Henri1
Secretaris-Generaal VN
 
Geregistreerd: 15 juli 2008
Locatie: GROOT LUIK (Liège)
Berichten: 64.878
Standaard

Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door reservespeler Bekijk bericht
Gemiddeld gezin.
Bron ?
Henri1 is offline   Met citaat antwoorden
Oud 7 maart 2022, 20:07   #7
reservespeler
Secretaris-Generaal VN
 
Geregistreerd: 5 augustus 2012
Berichten: 77.648
Standaard

Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door Henri1 Bekijk bericht
Bron ?
?????????????????????????????????????????????????? ?????????????????????????????????????????????????? ????????????????????????????????????????????????
reservespeler is offline   Met citaat antwoorden
Oud 7 maart 2022, 20:19   #8
Shadowke
Perm. Vertegenwoordiger VN
 
Geregistreerd: 26 december 2008
Locatie: De Nederlanden
Berichten: 19.249
Standaard

Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door reservespeler Bekijk bericht
?????????????????????????????????????????????????? ?????????????????????????????????????????????????? ????????????????????????????????????????????????
we zullen onze gas- en stroomrekeningen sturen naar de Rik.
die zal ze met een gerust hart willen betalen.

afgesproken Rik?
Shadowke is offline   Met citaat antwoorden
Oud 7 maart 2022, 20:23   #9
De Rode Willem
Perm. Vertegenwoordiger VN
 
De Rode Willem's schermafbeelding
 
Geregistreerd: 7 januari 2003
Berichten: 11.539
Standaard

De sancties tegen Rusland hebben echt wel een impact….alleen of het de bedoeling was de Westerse burger te treffen ?

We kunnen ons warm eten in de peren..in den donkeren. Want een boterhammetje zal een luxe feestmaal kunnen worden nu de graanschuur van Europa plat wordt gebombardeerd.

We zijn nog niet aan de nuv patatjes….bijlange nog niet
__________________
Wie boter op zijn hoofd heeft, moet niet in de zon gaan staan (Joost Eerdmans)

Geef nooit een boomerang aan idioten
De Rode Willem is offline   Met citaat antwoorden
Oud 7 maart 2022, 20:25   #10
Dadeemelee
Secretaris-Generaal VN
 
Dadeemelee's schermafbeelding
 
Geregistreerd: 13 mei 2015
Locatie: Vlaams-Brabant
Berichten: 76.177
Standaard

Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door reservespeler Bekijk bericht
?????????????????????????????????????????????????? ?????????????????????????????????????????????????? ????????????????????????????????????????????????
Artikel zit achter betaalmuur. Wat voor verbruik heeft dat ‘gemiddeld’ gezin?
Voor 8000€ moet je wel een enorm energieverbruik hebben.
__________________
https://forum.politics.be/showpost.p...&postcount=322
‘…De blauwe Minister van Justitie plaste tegen een politiecombi…’
Dadeemelee is offline   Met citaat antwoorden
Oud 7 maart 2022, 22:19   #11
Blue Sky
Europees Commissaris
 
Geregistreerd: 1 januari 2008
Berichten: 7.466
Standaard

Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door De schoofzak Bekijk bericht
Dat kunnen we niet blijven dragen.
Maar hebben we een alternatief?

Titel: Gasprijzen blijven exploderen: gemiddeld gezin betaalt aan huidig niveau 8.000 (!) euro voor een jaar stroom en gas

https://www.hln.be/geld/gasprijzen-b...-gas~ad8bdce0/
Is zever, de prijs was kortstondig 300, schommelt steeds en is al terug gezakt.
__________________
Ignorance is bliss
Blue Sky is offline   Met citaat antwoorden
Oud 7 maart 2022, 23:07   #12
fox
Secretaris-Generaal VN
 
fox's schermafbeelding
 
Geregistreerd: 1 februari 2007
Berichten: 33.395
Standaard

Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door Dadeemelee Bekijk bericht
Artikel zit achter betaalmuur. Wat voor verbruik heeft dat ‘gemiddeld’ gezin?
Voor 8000€ moet je wel een enorm energieverbruik hebben.
niet als de prijzen X20 zijn tov een jaar geleden hé. En het einde is nog niet in zicht. Van 15 euro per MWh naar 300 euro per MWh, dat is wel iets hoor.
__________________
In de psychologie staat machiavellisme voor een bepaald soort persoonlijkheidsstoornissen. Niets in dit land is machiavellistischer dan de PS. Niets is zo asociaal als de PS-politiek. Grote armoede! Slecht onderwijs! Hollande achterna! Het verliezende kamp in de laatste verkiezingen!

Laatst gewijzigd door fox : 7 maart 2022 om 23:09.
fox is offline   Met citaat antwoorden
Oud 7 maart 2022, 23:12   #13
Dadeemelee
Secretaris-Generaal VN
 
Dadeemelee's schermafbeelding
 
Geregistreerd: 13 mei 2015
Locatie: Vlaams-Brabant
Berichten: 76.177
Standaard

Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door fox Bekijk bericht
niet als de prijzen X20 zijn tov een jaar geleden hé. En het einde is nog niet in zicht. Van 15 euro per MWh naar 300 euro per MWh, dat is wel iets hoor.
Zelfs met 2€ per m3 moet je al meer dan 3000 m3 verstoken om aan 8000€ te komen.
__________________
https://forum.politics.be/showpost.p...&postcount=322
‘…De blauwe Minister van Justitie plaste tegen een politiecombi…’
Dadeemelee is offline   Met citaat antwoorden
Oud 8 maart 2022, 06:24   #14
maddox
Secretaris-Generaal VN
 
maddox's schermafbeelding
 
Geregistreerd: 25 september 2002
Locatie: vilvoorde
Berichten: 70.125
Stuur een bericht via MSN naar maddox
Standaard

Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door Dadeemelee Bekijk bericht
Zelfs met 2€ per m3 moet je al meer dan 3000 m3 verstoken om aan 8000€ te komen.
Gas en elektriciteit tesamen Dadeemelee.

Je moet geen drol meer verbruiken om ferm pijn in de portefeuille te krijgen.

De elektriciteitsprijs is op de EU markt rechtstreeks gekoppeld aan de gasprijs.

Verdubbeld de gasprijs, gaat de elektriciteit evenredig mee omhoog.

Nu zien we al pieken tot 20x hoger dan de lage prijzen van vorig jaar. Stel dat het langzaam stabiliseerd op een gemiddelde van 4 keer hoger voor 2022.
Gefeliciteerd. Die €150 per maand voorschot mag dan €600 worden. Tof, €5400 op jaarbasis erbij. Dan ga je van 1500 op een jaar naar 7200. Net geen €8000 dus.

En €150 per maand was niet hoog voor een gewoon gezinnetje, eerder laag.

Oftewel, die €8000 is een "redelijke" veronderstelling.
__________________
De meeste mensen gaan naar het werk om geld te krijgen, niet om het te verdienen.
maddox is offline   Met citaat antwoorden
Oud 8 maart 2022, 07:01   #15
Henri1
Secretaris-Generaal VN
 
Geregistreerd: 15 juli 2008
Locatie: GROOT LUIK (Liège)
Berichten: 64.878
Standaard

Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door reservespeler Bekijk bericht
?????????????????????????????????????????????????? ?????????????????????????????????????????????????? ????????????????????????????????????????????????
Kun jij zomaar projecteren wat de impact voor een "gewoon" gezin is ?

Heb je daar dan echte cijfers van ?
Henri1 is offline   Met citaat antwoorden
Oud 8 maart 2022, 07:01   #16
Henri1
Secretaris-Generaal VN
 
Geregistreerd: 15 juli 2008
Locatie: GROOT LUIK (Liège)
Berichten: 64.878
Standaard

Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door Dadeemelee Bekijk bericht
Artikel zit achter betaalmuur. Wat voor verbruik heeft dat ‘gemiddeld’ gezin?
Voor 8000€ moet je wel een enorm energieverbruik hebben.
Daar verwarm je een kasteel mee he.
Henri1 is offline   Met citaat antwoorden
Oud 8 maart 2022, 07:04   #17
Knuppel
Secretaris-Generaal VN
 
Geregistreerd: 21 juni 2002
Locatie: Vlaanderen
Berichten: 117.759
Standaard

Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door Dade Bekijk bericht
Met dank aan onze leiders die vooral in het belang van washington handelen.
De vlaming is altijd al een knecht geweest , en dat zal niet gauw veranderen, braaf met de pet in de hand, doen wat de baas zegt.

De BELG zal je bedoelen.
__________________
Het Oosten: De kiezer heeft niet altijd gelijk.
De kiezer heeft alleen gelijk als hij stemt zoals Het Oosten het zou willen.
Knuppel is offline   Met citaat antwoorden
Oud 8 maart 2022, 07:08   #18
Knuppel
Secretaris-Generaal VN
 
Geregistreerd: 21 juni 2002
Locatie: Vlaanderen
Berichten: 117.759
Standaard

Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door De Rode Willem Bekijk bericht
De sancties tegen Rusland hebben echt wel een impact….alleen of het de bedoeling was de Westerse burger te treffen ?

We kunnen ons warm eten in de peren..in den donkeren. Want een boterhammetje zal een luxe feestmaal kunnen worden nu de graanschuur van Europa plat wordt gebombardeerd.

We zijn nog niet aan de nuv patatjes….bijlange nog niet
Inderdaad rooie! We zijn nog niet aan de nieuwe patatjes. Maar heu.....WIE startte de derde wereldoorlog? De "Westerse" burger? Het "Westen"? De EU? De VS? Oekraïne?
__________________
Het Oosten: De kiezer heeft niet altijd gelijk.
De kiezer heeft alleen gelijk als hij stemt zoals Het Oosten het zou willen.
Knuppel is offline   Met citaat antwoorden
Oud 8 maart 2022, 07:27   #19
Skobelev
Secretaris-Generaal VN
 
Skobelev's schermafbeelding
 
Geregistreerd: 14 maart 2013
Locatie: Kinshasa aan de Dender
Berichten: 40.739
Standaard

Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door Knuppel Bekijk bericht
Inderdaad rooie! We zijn nog niet aan de nieuwe patatjes. Maar heu.....WIE startte de derde wereldoorlog? De "Westerse" burger? Het "Westen"? De EU? De VS? Oekraïne?
Indirect de Eu en de Navo.
__________________
Hope is nothing more than a postponed disappointment
Skobelev is offline   Met citaat antwoorden
Oud 8 maart 2022, 07:38   #20
maddox
Secretaris-Generaal VN
 
maddox's schermafbeelding
 
Geregistreerd: 25 september 2002
Locatie: vilvoorde
Berichten: 70.125
Stuur een bericht via MSN naar maddox
Standaard

Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door Henri1 Bekijk bericht
Daar verwarm je een kasteel mee he.
Maar heb je geen LED aan.


Lees de draadtitel. Stroom en Gas.

Je kan ook argumenteren dat een gezin dat nog een stookolieketel heeft, ook veel minder voor gas gaat betalen.
En dat ze voor €8000 HEEL VEEL JAREN kunnen koken.
__________________
De meeste mensen gaan naar het werk om geld te krijgen, niet om het te verdienen.
maddox is offline   Met citaat antwoorden
Antwoord



Regels voor berichten
Je mag niet nieuwe discussies starten
Je mag niet reageren op berichten
Je mag niet bijlagen versturen
Je mag niet jouw berichten bewerken

vB-code is Aan
Smileys zijn Aan
[IMG]-code is Aan
HTML-code is Uit
Forumnavigatie


Alle tijden zijn GMT +1. Het is nu 20:55.


Forumsoftware: vBulletin®
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content copyright ©2002 - 2020, Politics.be