Politics.be Registreren kan je hier.
Problemen met registreren of reageren op de berichten?
Een verloren wachtwoord?
Gelieve een mail te zenden naar [email protected] met vermelding van je gebruikersnaam.

Ga terug   Politics.be > Themafora > Partijpolitiek en stromingen
Registreer FAQForumreglement Ledenlijst

Partijpolitiek en stromingen In dit forum kun je discussiëren over (standpunten van) politieke partijen. en (standpunten van) politieke stromingen, al dan niet vertegenwoordigd door een (niet-partijpolitieke) organisatie.

Antwoord
 
Discussietools
Oud 2 januari 2025, 18:54   #1
E. Gidius
Secretaris-Generaal VN
 
E. Gidius's schermafbeelding
 
Geregistreerd: 14 november 2008
Locatie: Belgisch-Congo, oeps -Vlaanderen
Berichten: 24.385
Standaard Centrumrechts en uiterstrechts groeien naar elkaar toe

Voor degenen die nog steeds in cordon sanitaire geloven, schreef gewezen DS-journalist Freddy De Pauw een bijzonder interessante analyse op de (linkse) opiniewebsite uitpers.be.

Ik licht hier eerst een fundamentele paragraaf uit:

"In Europa zijn de grenzen tussen rechts en uiterst-rechts in snel tempo aan het vervagen. Toen begin deze eeuw in Oostenrijk de conservatieve ÖVP met de uiterst-rechtse FPÖ ging regeren, lokte dat ruime verontwaardiging uit. Sindsdien zitten steeds meer gelijkaardige partijen als die FPÖ in regeringen van EU-lidstaten, terwijl enkele grote partijen van de EVP in ijltempo naar rechts opschuiven. In juni volgend jaar wordt een nieuw Europarlement gekozen. Al wat rechts van de EVP staat, heeft goede kaarten, met een EVP die steeds rechtser wordt. Gaan we naar een ‘illiberaal’ blok?"

Het hele artikel:

Hoe in Europa rechts alsmaar verder naar rechts opschuift

Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door Freddy De Pauw

Het extreem-rechtse Vox, zusterpartij van N-VA in het Europarlement, maakte bij de Spaanse verkiezingen geen furore. Een deel van zijn kiezers zijn immers overgelopen naar de Partido Popolar die met Vox samenwerkt en het programma deels overneemt. Dat is wat op grote schaal in Europa gebeurt: het zogenaamde centrum-rechts is steeds minder centrum en steeds rechtser. De verantwoordelijkheid van de Europese Volkspartij (EVP), waartoe CD&V behoort, is enorm.

In Europa zijn de grenzen tussen rechts en uiterst-rechts in snel tempo aan het vervagen. Toen begin deze eeuw in Oostenrijk de conservatieve ÖVP met de uiterst-rechtse FPÖ ging regeren, lokte dat ruime verontwaardiging uit. Sindsdien zitten steeds meer gelijkaardige partijen als die FPÖ in regeringen van EU-lidstaten, terwijl enkele grote partijen van de EVP in ijltempo naar rechts opschuiven. In juni volgend jaar wordt een nieuw Europarlement gekozen. Al wat rechts van de EVP staat, heeft goede kaarten, met een EVP die steeds rechtser wordt. Gaan we naar een ‘illiberaal’ blok?

Républicains

Hoe klassiek rechts snel nar extreem-rechts opschuift, zien we zeer duidelijk in Frankrijk.

De onrust na de moord op Nahel in Nanterre heeft de grens tussen de Franse klassieke rechterzijde, ‘Les Républicains’ (LR) en uiterst-rechts verder uitgegomd. Eric Ciotti, leider van LR, overtrof Marine Le Pen van het Rassemblement National (RN) in oproepen tot hardere repressie.

Rechts en uiterst-rechts overschreeuwden elkaar. Les Républicains gebruikten nu uitdrukkingen als het “uitschot” , terwijl Le Pen zich opwierp als de stem van de gematigde rede. Voor de eerste keer legde LR een band tussen geweld in de voorsteden en migratie. Kopstukken van LR hadden het over ‘echte Fransen’ en Fransen die dat niet echt zijn.

Die Ciotti had vorig jaar in de campagne voor de presidentsverkiezingen al gezegd dat hij bij een keuze tussen Emmanuel Macron en de ultrarechtse Eric Zemmour zonder aarzeling voor Zemmour zou kiezen. Dat was erg duidelijk, toch werd hij gekozen tot nieuwe leider van LR. Op een erg rechtse koers dus. Niettemin wil Ciotti met Macron, die in het parlement geen meerderheid heeft, samenwerken, maar dan op zeer rechtse basis. Het programma van die LR lijkt nu zo sterk op dat van het RN, dat men echt in details naar de verschillen moet gaan zoeken.

Maar niet alleen de LR hebben boter op hun hoofd als het gaat om wegbereiding voor uiterst-rechts. Ook de Macronie stapt erin mee. Als president Emmanuel Macron het heeft over “décivilisation”, neemt hij uiterst-rechtse terminologie in de mond, dat is niet neutraal. Als Macron vorige week Pap Ndiaye wegstuurt als minister van Onderwijs, doet hij op een cruciaal moment een cadeau aan uiterst-rechts. Want de ontslagen minister was al langer een doelwit van RN en Zemmour, en hij was in het oog van de storm gekomen door zijn aanklacht tegen de greep van de uiterst-rechste miljardair Vincent Bolloré op de media.. Ook dat gebeurt zonder veel tegenwerk.

Dit alles illustreert hoe razend snel de banalisering van uiterst-rechts gaat. Terminologie en ideeën worden zondermeer overgenomen, al dan niet in de illusie zo Le Pen te kunnen afremmen. Maar in Frankrijk liggen de verhoudingen wel anders dan in Spanje, Het Rassemblement National is een sterke electorale macht, misschien wel de grootste nu. Zij haalt kiezers weg bij de anderen, niet omgekeerd.

Broeders

In Italië zit de EVP, laten we dat de bundeling van klassiek rechts noemen, met een serieuze kater. In 1994 had Wilfried Martens de succesrijke Forza Italia binnengehaald, ondanks haar alliantie met de ‘postfascisten’ van de Nationale Alliantie, voorloopster van Fratelli d’Italia. Om in het parlement van de EU zeker de grootste te zijn, aldus Martens. De oude christendemocratische DC was toen zieltogend en smolt uiteindelijk samen met de restanten van de opgedoekte communistische PCI.

Forza Italia bleef dat bondgenootschap met uiterst-rechts zonder verpinken voortzetten, maar verloor er het leiderschap van. Eerst nam de Lega van Matteo Salvini de leiding over, gevolgd door de Fratelli van Meloni. Met de dood van Silvio Berlusconi is Forza Italia nog meer zieltogend, de EVP dreigt zonder Italiaanse tak te vallen. Met luitenanten van Salvini (Lega) waren er eerder contacten, maar nu de Lega ook maar een kleintje is, lonkt de EVP naar de Fratelli. Die zitten nu in het Europarlement in dezelfde fractie als N-VA. En het Spaanse fascistische Vox.

Indien die flirt zich doorzet, is het uiterst-rechts dat rechts verder opslorpt, wat in Italië dus al is gebeurd. Er zijn nog enkele obstakels tussen EVP en Fratelli. Het is ‘no’ op de vraag om de vlam, symbool van Mussolini’s fascisten, te laten. De EVP wil de schijn redden, Meloni heeft daar geen behoefte aan.

Cordon

In Spanje mag er dan geen meerderheid zijn voor PP-Vox, intussen worden in talrijke regio’s akkoorden afgesloten om samen te besturen. Vox haalt daarbij zowel op vlak van programma als bestuursposten heel wat binnen, wat vooral illustreert hoe die PP een radicaal rechtse partij is.

In Duitsland blijft de conservatieve CDU tot nog toe trouw aan het ‘cordon sanitaire’ tegenover het extreem-rechtse Alternative für Deutschland (AfD). Een poging tot regionale samenwerking in een oostelijke deelstaat werd eerder afgeblokt. Maar intussen zit die AfD in de lift, en schuiven CDU en CSU geleidelijk aan naar rechts op, Merkels centrum-nalatenschap van zich afschuddend.

CDU-voorzitter Friedrich Merz zorgde zondag voor ophef door te laten verstaan dat samenwerking met de AfD op lokaal vlak niet is uitgesloten. Na zwaar protest bond hij in. Maar het ballonnetje is opgelaten. Naarmate de AfD stijgt in de peilingen (nu meer dan 20%) en succes boekt in verkiezingen, zal bij afdelingen van de CDU in het oosten van Duitsland, de druk tot samenwerken met de AfD toenemen.

Intussen raakt Europa gewoon aan de toestand dat uiterst-rechts van nazi-origine zijn stempel drukt op de Zweedse conservatieve regering. En dat de xenofobe ‘Ware Finnen’ mee regeren in Finland, samen met “centrum-rechts” dat ook hier steeds minder centrum is.

Familie

De tegenslag van Vox heeft enkele Europese regeringsleiders ontgoocheld. Vooral Meloni en de Hongaarse premier Viktor Orban hadden gehoopt om de balans in Europa zwaar in hun voordeel te doen overhellen.

Orban heeft vorig jaar de uiterst-rechtse term van “omvolking” overgenomen, terminologie die het Vlaams Belang nauw aan het hart ligt. Die “omvolking” bedreigt de Europese ziel en daarom is het zo belangrijk een sterk demografisch beleid te voeren, de familie (hetero uiteraard) centraal te stellen, nataliteit aan het “eigen volk” aan te moedigen en gelijkslachtige verbintenissen te ontmoedigen of te verbieden – naar Russisch model.

Die ‘nativisten’ worden daarin sterk gesteund door geestesgenoten uit de VS die opeenvolgende internationale forums en congressen financieren. Ze zitten ook op dezelfde lijn met geestesverwant Vladimir Poetin, president van de Russische Federatie, die trouwens heel wat sympathie geniet bij Europa’s extreem-rechts.

Beklaagdenbank

De EVP draagt bij die banalisering en opmars van extreem-rechts een zware verantwoordelijkheid. Maar de sociaaldemocratie gaat niet vrijuit. De Roemeense sociaaldemocraten hebben samen met de Orthodoxe clerus een referendum gesponsord tegen homorechten. En de Slovaakse sociaaldemocratische leider en ex-premier Robert Fico was vorig jaar ook te gast op de National Conservatism Conference in Miami, een bijeenkomst van rechtse nationalisten. Fico is leider van de Smer, deel van de Europese Socialisten, en favoriet voor de komende parlementsverkiezingen in Slovakije. Zijn programma lijkt sterk op dat van Orban.

Maar de hoofdmoot is en blijft de EVP. Wat is daar nog christendemocratisch aan, behalve de benaming van enkele partijen die er deel van uitmaken.

Wat wordt dat met en na de Europarlementsverkiezingen van juni volgend jaar. Gaan ook in het Europarlement de grenzen tussen ‘klassiek rechts’ en de uiterst-rechtse groepen verder vervagen? Komen er meer stemmingen, bij voorbeeld over natuurbehoud en co, waar de grens wegvalt?

En wat denken Sami Mahdi en de CD&V daarvan, in de eerste plaats zijn die uit de christelijke arbeidersbeweging komen?
__________________
Bart De Wever:
* "In dit land word je als Vlaming staatsman door je eigen overtuiging in de frigo te stoppen zolang de carrière dat vereist. Een staatsman is een man op wie geen staat te maken valt." (2007)
* "Je kunt in dit land geen federale regering meer maken die onze welvaart kan redden. Ik doe daar niet meer aan mee." (30.11.23)
* "Wie lokaal een bestuur maakt met PVDA sluit zichzelf uit voor een coalitie met N-VA. Daar ga ik na de verkiezingen zeer principieel in zijn." (2.11.23)
E. Gidius is offline   Met citaat antwoorden
Oud 2 januari 2025, 19:12   #2
Dadeemelee
Secretaris-Generaal VN
 
Dadeemelee's schermafbeelding
 
Geregistreerd: 13 mei 2015
Locatie: Vlaams-Brabant
Berichten: 75.902
Standaard

Maar wat met extreem-rechts?

Of bedoelt u met ‘radicaal-rechts’ de AfD en zo?
__________________
https://forum.politics.be/showpost.p...&postcount=322
‘…De blauwe Minister van Justitie plaste tegen een politiecombi…’

Laatst gewijzigd door Dadeemelee : 2 januari 2025 om 19:13.
Dadeemelee is offline   Met citaat antwoorden
Oud 2 januari 2025, 19:16   #3
E. Gidius
Secretaris-Generaal VN
 
E. Gidius's schermafbeelding
 
Geregistreerd: 14 november 2008
Locatie: Belgisch-Congo, oeps -Vlaanderen
Berichten: 24.385
Standaard

Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door Dadeemelee Bekijk bericht
Maar wat met extreem-rechts?

Of bedoelt u met ‘radicaal-rechts’ de AfD en zo?
Uiterstrechts, extreemrechts, radicaalrechts... allemaal synoniemen voor dezelfde politieke strekking.
__________________
Bart De Wever:
* "In dit land word je als Vlaming staatsman door je eigen overtuiging in de frigo te stoppen zolang de carrière dat vereist. Een staatsman is een man op wie geen staat te maken valt." (2007)
* "Je kunt in dit land geen federale regering meer maken die onze welvaart kan redden. Ik doe daar niet meer aan mee." (30.11.23)
* "Wie lokaal een bestuur maakt met PVDA sluit zichzelf uit voor een coalitie met N-VA. Daar ga ik na de verkiezingen zeer principieel in zijn." (2.11.23)
E. Gidius is offline   Met citaat antwoorden
Oud 2 januari 2025, 20:03   #4
Dadeemelee
Secretaris-Generaal VN
 
Dadeemelee's schermafbeelding
 
Geregistreerd: 13 mei 2015
Locatie: Vlaams-Brabant
Berichten: 75.902
Standaard

Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door E. Gidius Bekijk bericht
Uiterstrechts, extreemrechts, radicaalrechts... allemaal synoniemen voor dezelfde politieke strekking.
Dan is de vraag: wat is centrumrechts?

Ik zie conservatieve partijen wel ook meer conservatief worden. Langs de andere kant zijn de twee Vlaamse conservatieve partijen NVA en CD&V absoluut niet van plan ook maar enigszins met het VB te gaan samenwerken.
__________________
https://forum.politics.be/showpost.p...&postcount=322
‘…De blauwe Minister van Justitie plaste tegen een politiecombi…’
Dadeemelee is offline   Met citaat antwoorden
Oud 2 januari 2025, 21:20   #5
E. Gidius
Secretaris-Generaal VN
 
E. Gidius's schermafbeelding
 
Geregistreerd: 14 november 2008
Locatie: Belgisch-Congo, oeps -Vlaanderen
Berichten: 24.385
Standaard

Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door Dadeemelee Bekijk bericht
Dan is de vraag: wat is centrumrechts?
In het centrum maar aan de rechterkant ervan.

Citaat:
Ik zie conservatieve partijen wel ook meer conservatief worden. Langs de andere kant zijn de twee Vlaamse conservatieve partijen NVA en CD&V absoluut niet van plan ook maar enigszins met het VB te gaan samenwerken.
Ik vind de CD&V eerder centrumlinks. Zeker niet conservatief.

In de rest van Europa werken meer en meer rechtse partijen samen met uiterstrechtse partijen. Vooral liberale partijen (zoals in Zweden en Nederland). Zelfs de EVP werkt nu op Europees niveau samen met uiterstrechts.

België is, om geheel eigen redenen, voorlopig nog een uitzondering. Maar voor wie verwacht dat dat nog lang zal duren, zal het een onzacht ontwaken worden, vrees ik.
__________________
Bart De Wever:
* "In dit land word je als Vlaming staatsman door je eigen overtuiging in de frigo te stoppen zolang de carrière dat vereist. Een staatsman is een man op wie geen staat te maken valt." (2007)
* "Je kunt in dit land geen federale regering meer maken die onze welvaart kan redden. Ik doe daar niet meer aan mee." (30.11.23)
* "Wie lokaal een bestuur maakt met PVDA sluit zichzelf uit voor een coalitie met N-VA. Daar ga ik na de verkiezingen zeer principieel in zijn." (2.11.23)
E. Gidius is offline   Met citaat antwoorden
Oud 5 januari 2025, 22:54   #6
ViveLaBelgique
Secretaris-Generaal VN
 
ViveLaBelgique's schermafbeelding
 
Geregistreerd: 16 januari 2011
Berichten: 41.105
Standaard

https://nos.nl/artikel/2550649-radic...tie-oostenrijk

De Oostenrijkse president Van der Bellen spreekt morgen met FPÖ-leider Kickl. Hij zegt dat "een nieuwe weg kan worden ingeslagen" nu de formatieonderhandelingen tussen drie andere partijen zijn stukgelopen.

De FPÖ werd eind september de grootste bij de verkiezingen, maar Van der Bellen passeerde de radicaal-rechtse partij bij het vormen van een regeringscoalitie. Inmiddels is de weerstand binnen de christendemocratische ÖVP tegen samenwerking met Kickl minder groot geworden, zegt de president.




Geef me een F !
Geef me een P !
Geef me een Ö !
F P Ö !
__________________


Stemtip federaal: Partij Blanco. Minder parlementszetels !
Stemtip Vlaams: BBB. Boerburgerbelangen; respect voor Boer en Burger; uitlevering De Mier aan Erdogan.
Stemtip Europa: Vlaams Belang. Liever had ik op Viktor Orban kunnen stemmen.

Ooit was Bart De Wever de dikke steur die vol eitjes zat voor de N-VA; maar nu is hij verworden tot de vis de vijver levenloos maakt.
ViveLaBelgique is offline   Met citaat antwoorden
Antwoord



Regels voor berichten
Je mag niet nieuwe discussies starten
Je mag niet reageren op berichten
Je mag niet bijlagen versturen
Je mag niet jouw berichten bewerken

vB-code is Aan
Smileys zijn Aan
[IMG]-code is Aan
HTML-code is Uit
Forumnavigatie


Alle tijden zijn GMT +1. Het is nu 22:47.


Forumsoftware: vBulletin®
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content copyright ©2002 - 2020, Politics.be