Politics.be Registreren kan je hier.
Problemen met registreren of reageren op de berichten?
Een verloren wachtwoord?
Gelieve een mail te zenden naar [email protected] met vermelding van je gebruikersnaam.

Ga terug   Politics.be > Algemeen > Buitenland
Registreer FAQForumreglement Ledenlijst

Buitenland Internationale onderwerpen, de politiek van de Europese lidstaten, over de werking van Europa, Europese instellingen, ... politieke en maatschappelijke discussies.

Antwoord
 
Discussietools
Oud 25 oktober 2003, 10:23   #1
moon
Lokaal Raadslid
 
Geregistreerd: 15 januari 2003
Berichten: 354
Standaard

Oostenrijk oogst kritiek voor asielwet
Asielzoekers uitgewezen voor kans op beroep
BRUSSEL/WENEN (reuters, eigen berichtgeving) -- Na maandenlang gebakkelei heeft het Oostenrijkse parlement donderdagavond een omstreden nieuwe asielwet goedgekeurd. Volgens de wet wordt een asielverzoek binnen 72 uur behandeld en moet de aanvrager na een afwijzing meteen het land uit -- voor een eventuele beroepsprocedure is afgerond. De rechts-populistische FPÖ triomfeert, hulp- en mensenrechtenorganisaties roepen brand.


De wet, die op 1 mei volgend jaar in werking treedt, kreeg alleen steun van de regeringspartijen, de conservatieve ÖVP van kanselier Wolfgang Schüssel en de rechts-populistische FPÖ van Jörg Haider. De oppositie van sociaal-democraten en groenen en mensenrechtenorganisaties noemen de nieuwe asielwet in strijd met de grondwet, omdat asielzoekers een eventueel hoger beroep tegen de uitspraak niet in Oostenrijk mogen afwachten.

De sociaal-democraten hebben al aangekondigd de nieuwe wet te zullen voorleggen aan het constitutionele hof. De kans wordt reëel geacht dat het hof de wet ten dele zal afwijzen.

Veel kritiek is er ook op het zogeheten Neuerungsverbot. Dat houdt in dat vluchtelingen meteen bij hun eerste ondervraging alle gebeurtenissen en feiten die tot hun vlucht hebben geleid moeten melden. Gegevens die ze, om wat voor reden dan ook, vergeten zijn of verzwegen hebben of later willen toevoegen, worden alleen in zeer uitzonderlijke gevallen nog bij de beoordeling betrokken.

Volgens de VN-vluchtelingenorganisatie UNHCR zijn veel vluchtelingen getraumatiseerd als ze asiel aanvragen. Vooral bij slachtoffers van foltering duurt het vaak enige tijd voordat ze voldoende vertrouwen hebben in de instanties waar ze hulp vragen. Ook moeten vluchtelingen vaak religieuze of culturele taboes overwinnen voordat ze hun verhaal vertellen.

,,In de praktijk verliezen asielzoekers hun recht op hoger beroep'', aldus Werner Kerschbaum van het Oostenrijkse Rode Kruis gisteren. ,,Ze lopen het risico het land te worden uitgegooid.'' Ruud Lubbers, de Nederlandse ex-premier die nu de Hoge VN-Commissaris voor de Vluchtelingen is, zei eerder dat vluchtelingen die snel worden teruggestuurd mogelijk in een gevaarlijke situatie worden gebracht.

Volgens minister van Binnenlandse Zaken Ernst Strasser (ÖVP), de architect van de nieuwe asielwet, zal iedereen aan wie in het verleden asiel werd verleend, ook na invoering van de wet nog asiel krijgen. Alleen de besluitvorming wordt versneld, aldus Strasser.

Critici zeggen daarop dat de bevoegde Oostenrijkse diensten onvoldoende personeel hebben om op zo'n korte tijd een grondig onderzoek te voeren -- wat noodgedwongen zal uitlopen op onzorgvuldig werk en slordige uitwijzingen. Daarbovenop komt dan dat een slordig afgewezen asielzoeker in de praktijk dan toch geen verhaal zou hebben tegen die beslissing.

Bovendien hebben asielzoekers die over land Oostenrijk binnenkomen, bijna geen kans meer erkend te worden als vluchteling. Asielzoekers kunnen daardoor bijna uitsluitend nog via luchthavens Oostenrijk binnen. Volgens de regering in Wenen levert de wet daarmee een wapen in de strijd tegen mensensmokkelaars, volgens critici maakt Wenen het de facto ook voor ,,echte politieke vluchtelingen'' onmogelijk tot in het Alpenland te geraken.

Michael Spindelegger van de conservatieve ÖVP zei daarover dat ,,Oostenrijk niet het land kan zijn waar men asielverzoeken alleen gebruikt om een nieuw thuis te vinden''. Helène Partik-Pablé van coalitiegenoot FPÖ zei donderdag tijdens het debat: ,,Wij Oostenrijkers kunnen niet het hele probleem van de armoede in de wereld oplossen''. Ze zei er trots op te zijn dat Oostenrijk nu de strengste asielwet van Europa krijgt.

Daarmee scoort de FPÖ voor het eerst sinds lang nog eens een triomf. Nadat getrouwen van Jörg Haider de eerste regering van ÖVP en FPÖ lieten ontploffen, incasseerde de partij een verlies van 17 procent bij de federale verkiezingen vorig jaar. Ook bij deelstaatverkiezingen in Tirol en Opper-Oostenrijk vorige maand zette die trend door.

Jörg Haider, officieel nog altijd alleen minister-president van Karinthië en voor het overige ,,eenvoudig partijlid'', liet deze week Herbert Haupt als vice-bondskanselier voor de FPÖ nog vervangen. Haider zette zijn zus, Ursula Haubner, als waakhond naast Haupt in diens functie als partijvoorzitter. Dat hij met zijn aanhoudende stroom manoeuvres de neergang van zijn partij kan tegenhouden, blijkt niet uit de peilingen.

Voor coalitiepartner ÖVP is het dan weer een vervelend neveneffect van de asielwet dat de luidste kritiek komt van christelijke organisaties die nu vaak instaan voor de opvang van asielzoekers, zoals Caritas en de zorgorganisaties van de Oostenrijkse katholieke kerk.


DS 25/10/2003

weet er iemand waar k volledige wet kan lezen (liefst vertaald in engels ofzo)??
btw had italIë onlangs ni wetsvoorstel ingediend in EP die ook zeer ver ging? weet er iemand waar k da voorstel kan vinde?
moon is offline   Met citaat antwoorden
Oud 25 oktober 2003, 10:43   #2
Pat
Parlementslid
 
Pat's schermafbeelding
 
Geregistreerd: 8 februari 2003
Locatie: Bananenkoninkrijk
Berichten: 1.879
Standaard

Men spaart juist manuren uit door de beroepsprocedure uit te sluiten. In België, het andere uiterste, verloopt de procedure zo traag dat de asielzoekers soms al half ingeburgerd zijn alvorens ze een definitief uitwijzingsbevel krijgen. Dan hoor je diezelfde kritici klagen dat de procedure te traag verloopt. Ik vind het plaatsen van neutrale zone's buiten Europa (waar asiel kan aangevraagd worden) nog steeds de beste oplossing.
__________________
http://faithfreedom.org
Pat is offline   Met citaat antwoorden
Antwoord



Regels voor berichten
Je mag niet nieuwe discussies starten
Je mag niet reageren op berichten
Je mag niet bijlagen versturen
Je mag niet jouw berichten bewerken

vB-code is Aan
Smileys zijn Aan
[IMG]-code is Aan
HTML-code is Uit
Forumnavigatie


Alle tijden zijn GMT +1. Het is nu 14:17.


Forumsoftware: vBulletin®
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content copyright ©2002 - 2020, Politics.be