Politics.be Registreren kan je hier.
Problemen met registreren of reageren op de berichten?
Een verloren wachtwoord?
Gelieve een mail te zenden naar [email protected] met vermelding van je gebruikersnaam.

Ga terug   Politics.be > Themafora > Staatsinrichting
Registreer FAQForumreglement Ledenlijst

Staatsinrichting Vlaanderen versus Wallonië? Een unitaire, federale, confederale staat of meteen Vlaanderen onafhankelijk. Dit is het forum bij uitstek voor discussies over de Belgische staatsinrichting.

Antwoord
 
Discussietools
Oud 29 juli 2004, 11:21   #1
luc broes
Perm. Vertegenwoordiger VN
 
Geregistreerd: 30 augustus 2002
Berichten: 15.667
Standaard Vlaanderen uitgebuit sinds 1830

Sociale geschiedenis van Vlaanderen.

Gevolg gevend aan het artikel van Vandermeersch, hieronder een artikel over de sociale geschiedenis van Vlaanderen in meer dan enkele seconden. Dit onderwerp zou verplichte leerstof moeten zijn in onze scholen. Armoede begon uin september1830. Erger dan een cliché, gewoon vals. De Oost-Vlaamse gouverneur Herman Baithazar historicus van opleiding, maakte zich onlangs boos op EU-commissaris Frits Bolkestein. Die zei tijdens een voordracht dat de Zuidelijke Nederlanden na de val van Antwerpen in 1585 in armoede vervielen en pas in de 20ste eeuw uit het dal kropen. Dat is erger dan een clichè, dat is gewoon vals aldus de gepikeerde Balthazar


De weelde van onze barokkerken bewijst dat wij bijzonder rijk zijn gebleven. De verarming van Vlaanderen kwam er pas met de crisis van de jaren 1840', stelt Baltbazar (Knack, 8 oktober). Hij heeft volstrekt gelijk, op tien jaar na. De verarming begon in september 1830, met de onafhankelijkheid van België. De verpaupering van de Vlaamse economie is een gevolg van bet verlies van de Nederlandse koloniale handel. Tot 1830 waren de Zuidelijke Nederlanden de meest ontwikkelde regio van Europa na Engeland. In 1829 werd in Gent lietst 7,5 miljoen kilo katoen verwerkt. Twee jaar later was dit cijfer met 73 procent teruggevallen tot 2 miljoen kilo, terwijl de meeste arbeiders werkloos geworden waren en de anderen nog amper 30 procent van het loon verdienden van 1829. De haventrafiek in Antwerpen viel terug van 1.028 schepen in 1829 tot 398 schepen in 1831, waardoor vele arbeiders tot de bedelstaf werden veroordeeld.


PASSIEVE GENOCIDE
Na de Belgische onafhankelijkheid verpauperde Vlaanderen op nauwelijks drie decennia van de rijkste regio van geheel continentaal Europa tot een van de armste. De economische crisis van de jaren 1840 was een Europees fenomeen, maar liet zich nergens zo dramatisch voelen als in Vlaanderen en Ierland, niet toevallig twee gebieden waarvoor hun respectievelijke regeringen, de Belgische en de Britse, niets deden. In België ging de aandacht uitsluitend naar Wallonië. Dat gebeurde zo exclusief dat het resultaat in Vlaanderen weinig verschilt van dit van een genocide.


In Ierland hebben de Engelsen de leren niet actief uitgeroeid, maar ze deden dit wel passief door met opzet niets te
doen om een hongersnood tegen te gaan die honderdduizenden het leven kostte en honderdduizenden tot emigratie dreef. Bij ons gebeurde hetzelfde. De Ieren zijn zich nog steeds van dit onrecht bewust; wij weten het niet meer omdat het onderwijs hij ons in handen is van een negationistisch Belgisch regime.


Toch spreken de cijfers voor zich. In 1830 maakten de Nederlandstaligen zestig procent van de Belgische bevolking uit. Wij vinden dit nu een normaal cijfer omdat dit ook vandaag zo is. Wist u echter dat dit cijfer in 1880 teruggevallen was tot 53 procent en dat het pas in de tweede helft van de 20ste omwille van de hogere Vlaamse geboortecijters terug naar zestig procent steeg?


ADERLATING
In 1860 was Vlaanderen er even erg aan toe als Ierland. Velen emigreerden, naar Wallonië, Noord-Frankrijk of Noord-Amerika. Tussen 1850 en 1950 verlieten één miljoen Vlamingen hun vaderland. Dat was een enorme aderlating voor een volk dat gedurende deze hele periode slechts vijf tot zes miljoen leden telde.


En toch moest Vlaanderen het overgrote deel van de Belgische belastingen

blijven opbrengen. Zelfs na 1845 toen hongersnood het Vlaamse platteland teisterde en de Vlaamse textielarbeider
slechts 635,5 frank per jaar verdiende tegenover 1.367 frank voor een Waalse mijnwerker Dat kwam omdat België verouderde belastingen hief op een zinloze basis, zoals de oppervlakte van ramen en deuren. Hoewel Wallonië tussen 1832 en 1912 de economische motor van het land was, bracht het in die periode slechts 30 procent van de belastinginkomsten voort, maar het ontving wel 55 procent van de overheidsinvesteringen.


In 1914 hadden de provincies Luxemburg (230 000 inwoners) en Namen (350 000 inwoners) elk 1200 kilometer geplaveide steenwegen, tegenover slechts 600 kilometer voor de provincie Antwerpen (950 000 inwoners). De provincie Antwerpen telde één lagere rijksschool voor elke 197 kinderen, Namen één voor elke 53 kinderen, Henegouwen één voor elke 87 kinderen. Secundair en hoger onderwijs in het Nederlands bestond niet.


EXCUSES
Soms worden naast de Ieren ook de Polen met de Vlamingen vergeleken. Men spreekt dan van de drie verdrukte, statenloze katholieke volkeren uit de l9de eeuw. De Vlamingen waren er erger aan toe dan de Polen.


Onlangs leerde ik dat Carl Menger (1840-1921), de grondlegger van de zogenaamde Oostenrijkse economische school - die net als zijn leerling Ludwig von Mises (1881-1973) uit het Zuid-Poolse Galicië (toen een Oostenrijkse provincie) alkomstig was -in de jaren 1860 aan de universiteit van Krakow studeerde: in het Pools! Hij schreef zijn doctoraatsverhandeling in die taal. Zoiets was bij ons onmogelijk tot 1930.


Hoe meer men over het verleden leert, hoe meer men zich verbaast over de omvang van het onrecht ons aangedaan en over het feit dat België zich hiervoor nooit heeft geëxcuseerd en ons rond Brussel nog steeds blijft behandelen op een manier die zelfs een eeuw geleden onder de Oostenrijkers in Midden-Europa niet voorkwam.

Paul Bellen



Marcel Andries

luc broes is offline   Met citaat antwoorden
Oud 29 juli 2004, 11:27   #2
ICE-MAN
Parlementslid
 
ICE-MAN's schermafbeelding
 
Geregistreerd: 26 juni 2003
Locatie: noordelijke ijszee (ferm fris zeetje)
Berichten: 1.867
Standaard

alléé...........


géén reactie van onze vrienden van de BUB zo te zien !
__________________
Per 20 november 2009 verlaat ik dit politiek kloteland FOREVER - treur niet k'zal t'niet missen !
ICE-MAN is offline   Met citaat antwoorden
Oud 29 juli 2004, 12:02   #3
jan hyoens
Perm. Vertegenwoordiger VN
 
jan hyoens's schermafbeelding
 
Geregistreerd: 17 februari 2003
Berichten: 11.300
Standaard

Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door ICE-MAN
alléé...........


géén reactie van onze vrienden van de BUB zo te zien !
De luc zal op hun negeerlijsten staan! Hij is nl veel te slim voor die piwis!8)
jan hyoens is offline   Met citaat antwoorden
Oud 29 juli 2004, 12:02   #4
Suits You, Sir!
Burgemeester
 
Suits You, Sir!'s schermafbeelding
 
Geregistreerd: 20 juli 2003
Berichten: 522
Standaard

Interresante tekst. Wie heeft die eigenlijk geschreven? Paul Bellen of Marcel Andries?
Voorts even meegeven dat in een breder kader de tekst een beetje gammel is.
__________________
Just give me spam, spam, spam, bacons, eggs and spam
Suits You, Sir! is offline   Met citaat antwoorden
Oud 29 juli 2004, 12:27   #5
luc broes
Perm. Vertegenwoordiger VN
 
Geregistreerd: 30 augustus 2002
Berichten: 15.667
Standaard

Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door Suits You, Sir!
Interresante tekst. Wie heeft die eigenlijk geschreven? Paul Bellen of Marcel Andries?
Voorts even meegeven dat in een breder kader de tekst een beetje gammel is.
Ik vond deze lezersbrief van M.Andries bij DS online. Paul Bellen is wellicht de schrijver. Of is het Paul Belien (een typfout?),ik weet het ook niet.
luc broes is offline   Met citaat antwoorden
Oud 29 juli 2004, 12:45   #6
Suits You, Sir!
Burgemeester
 
Suits You, Sir!'s schermafbeelding
 
Geregistreerd: 20 juli 2003
Berichten: 522
Standaard

Ik zal straks eens wat dingen weerleggen uit die tekst. Maar dan moet ik wel eerst thuis zijn van mijn werk.
__________________
Just give me spam, spam, spam, bacons, eggs and spam
Suits You, Sir! is offline   Met citaat antwoorden
Oud 30 juli 2004, 12:19   #7
Suits You, Sir!
Burgemeester
 
Suits You, Sir!'s schermafbeelding
 
Geregistreerd: 20 juli 2003
Berichten: 522
Standaard

Sorry, is er niet van gekomen omdat ik te laat thuis was van een etentje met een klant. Straks opnieuw misschien? (alhoewel weeral eten...)
__________________
Just give me spam, spam, spam, bacons, eggs and spam
Suits You, Sir! is offline   Met citaat antwoorden
Oud 4 augustus 2004, 13:43   #8
Suits You, Sir!
Burgemeester
 
Suits You, Sir!'s schermafbeelding
 
Geregistreerd: 20 juli 2003
Berichten: 522
Standaard

En eindelijk terug!
De Oost-Vlaamse gouverneur Herman Baithazar stelt dat Vlaanderen na de val van Antwerpen even rijk is gebleven. Dat is de betwijfelen. Hij haalt hier het voorbeeld aan van de Barokkerken. In het kader van de contrareformatie valt dit helemaal weg. Beter is cijfers te gebruiken met een demografische of economische betekenis. Het is duidelijk dat in bijvoorbeeld Antwerpen maar ook in Brussel; de economische activiteit gevoelig daalde en later in vergelijking met de ons omringende gebieden trager groeide. Het bevolkingspeil liep sterk terug. Niet alleen door vluchters maar ook door ziektes die een rechtstreeks gevolg waren van armoede en ondervoeding.

Het algemene kader dat door deze tekst geschets wordt is dus al volledig verkeerd. Wel is het zo dater omtrent deze problematiek veel cliches bestaan.
__________________
Just give me spam, spam, spam, bacons, eggs and spam

Laatst gewijzigd door Suits You, Sir! : 4 augustus 2004 om 13:43.
Suits You, Sir! is offline   Met citaat antwoorden
Oud 4 augustus 2004, 17:53   #9
dorus
Banneling
 
 
dorus's schermafbeelding
 
Geregistreerd: 28 augustus 2003
Locatie: Antwerpen
Berichten: 2.829
Standaard

Tja, als men uit de geschiedenis alleen plukt wat in zijn kraam past, dan kan men zowat alles bewijzen.

Erg zwak hoor LB!
dorus is offline   Met citaat antwoorden
Oud 4 augustus 2004, 18:30   #10
luc broes
Perm. Vertegenwoordiger VN
 
Geregistreerd: 30 augustus 2002
Berichten: 15.667
Standaard

Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door dorus
Tja, als men uit de geschiedenis alleen plukt wat in zijn kraam past, dan kan men zowat alles bewijzen.
Erg zwak hoor LB!
Jouw bewijsvoering is hier niet ijzersterk hoor!
Ik pluk nog iets: weet je dat het honderd jaar geduurd heeft vooraleer de Belgische staat kon gedwongen worden om het universitair onderwijs in vlaanderen te vernederlandsen?
luc broes is offline   Met citaat antwoorden
Oud 4 augustus 2004, 19:06   #11
Hans1
Banneling
 
 
Hans1's schermafbeelding
 
Geregistreerd: 10 maart 2003
Locatie: BELGIE - BELGIQUE - BELGIEN - BELGIUM
Berichten: 15.869
Standaard

Is dat weer niet weer het verleden oprakelen, iets waar flaminganten zo sterk in zijn. Het wordt een beetje saai, hoor ! De tijden zijn veranderd. Jullie lijken wel knorrende oudjes.
Hans1 is offline   Met citaat antwoorden
Oud 4 augustus 2004, 19:46   #12
luc broes
Perm. Vertegenwoordiger VN
 
Geregistreerd: 30 augustus 2002
Berichten: 15.667
Standaard

Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door Hans1
Is dat weer niet weer het verleden oprakelen, iets waar flaminganten zo sterk in zijn. Het wordt een beetje saai, hoor ! De tijden zijn veranderd. Jullie lijken wel knorrende oudjes.
Ja, erg saai en zelfs onvermijdelijk, maar geschiedenis gaat nu eenmaal over het verleden.
Maar niet getreurd, laat ons kijken naar de toekomst en nog eens praten over de jaren dertig.
luc broes is offline   Met citaat antwoorden
Oud 4 augustus 2004, 21:21   #13
gm10
Eur. Commissievoorzitter
 
gm10's schermafbeelding
 
Geregistreerd: 13 januari 2004
Locatie: London
Berichten: 8.988
Standaard

Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door luc broes
Sociale geschiedenis van Vlaanderen.

Gevolg gevend aan het artikel van Vandermeersch, hieronder een artikel over de sociale geschiedenis van Vlaanderen in meer dan enkele seconden. Dit onderwerp zou verplichte leerstof moeten zijn in onze scholen. Armoede begon uin september1830. Erger dan een cliché, gewoon vals. De Oost-Vlaamse gouverneur Herman Baithazar historicus van opleiding, maakte zich onlangs boos op EU-commissaris Frits Bolkestein. Die zei tijdens een voordracht dat de Zuidelijke Nederlanden na de val van Antwerpen in 1585 in armoede vervielen en pas in de 20ste eeuw uit het dal kropen. Dat is erger dan een clichè, dat is gewoon vals aldus de gepikeerde Balthazar


De weelde van onze barokkerken bewijst dat wij bijzonder rijk zijn gebleven. De verarming van Vlaanderen kwam er pas met de crisis van de jaren 1840', stelt Baltbazar (Knack, 8 oktober). Hij heeft volstrekt gelijk, op tien jaar na. De verarming begon in september 1830, met de onafhankelijkheid van België. De verpaupering van de Vlaamse economie is een gevolg van bet verlies van de Nederlandse koloniale handel. Tot 1830 waren de Zuidelijke Nederlanden de meest ontwikkelde regio van Europa na Engeland. In 1829 werd in Gent lietst 7,5 miljoen kilo katoen verwerkt. Twee jaar later was dit cijfer met 73 procent teruggevallen tot 2 miljoen kilo, terwijl de meeste arbeiders werkloos geworden waren en de anderen nog amper 30 procent van het loon verdienden van 1829. De haventrafiek in Antwerpen viel terug van 1.028 schepen in 1829 tot 398 schepen in 1831, waardoor vele arbeiders tot de bedelstaf werden veroordeeld.


PASSIEVE GENOCIDE
Na de Belgische onafhankelijkheid verpauperde Vlaanderen op nauwelijks drie decennia van de rijkste regio van geheel continentaal Europa tot een van de armste. De economische crisis van de jaren 1840 was een Europees fenomeen, maar liet zich nergens zo dramatisch voelen als in Vlaanderen en Ierland, niet toevallig twee gebieden waarvoor hun respectievelijke regeringen, de Belgische en de Britse, niets deden. In België ging de aandacht uitsluitend naar Wallonië. Dat gebeurde zo exclusief dat het resultaat in Vlaanderen weinig verschilt van dit van een genocide.


In Ierland hebben de Engelsen de leren niet actief uitgeroeid, maar ze deden dit wel passief door met opzet niets te
doen om een hongersnood tegen te gaan die honderdduizenden het leven kostte en honderdduizenden tot emigratie dreef. Bij ons gebeurde hetzelfde. De Ieren zijn zich nog steeds van dit onrecht bewust; wij weten het niet meer omdat het onderwijs hij ons in handen is van een negationistisch Belgisch regime.


Toch spreken de cijfers voor zich. In 1830 maakten de Nederlandstaligen zestig procent van de Belgische bevolking uit. Wij vinden dit nu een normaal cijfer omdat dit ook vandaag zo is. Wist u echter dat dit cijfer in 1880 teruggevallen was tot 53 procent en dat het pas in de tweede helft van de 20ste omwille van de hogere Vlaamse geboortecijters terug naar zestig procent steeg?


ADERLATING
In 1860 was Vlaanderen er even erg aan toe als Ierland. Velen emigreerden, naar Wallonië, Noord-Frankrijk of Noord-Amerika. Tussen 1850 en 1950 verlieten één miljoen Vlamingen hun vaderland. Dat was een enorme aderlating voor een volk dat gedurende deze hele periode slechts vijf tot zes miljoen leden telde.


En toch moest Vlaanderen het overgrote deel van de Belgische belastingen

blijven opbrengen. Zelfs na 1845 toen hongersnood het Vlaamse platteland teisterde en de Vlaamse textielarbeider
slechts 635,5 frank per jaar verdiende tegenover 1.367 frank voor een Waalse mijnwerker Dat kwam omdat België verouderde belastingen hief op een zinloze basis, zoals de oppervlakte van ramen en deuren. Hoewel Wallonië tussen 1832 en 1912 de economische motor van het land was, bracht het in die periode slechts 30 procent van de belastinginkomsten voort, maar het ontving wel 55 procent van de overheidsinvesteringen.


In 1914 hadden de provincies Luxemburg (230 000 inwoners) en Namen (350 000 inwoners) elk 1200 kilometer geplaveide steenwegen, tegenover slechts 600 kilometer voor de provincie Antwerpen (950 000 inwoners). De provincie Antwerpen telde één lagere rijksschool voor elke 197 kinderen, Namen één voor elke 53 kinderen, Henegouwen één voor elke 87 kinderen. Secundair en hoger onderwijs in het Nederlands bestond niet.


EXCUSES
Soms worden naast de Ieren ook de Polen met de Vlamingen vergeleken. Men spreekt dan van de drie verdrukte, statenloze katholieke volkeren uit de l9de eeuw. De Vlamingen waren er erger aan toe dan de Polen.


Onlangs leerde ik dat Carl Menger (1840-1921), de grondlegger van de zogenaamde Oostenrijkse economische school - die net als zijn leerling Ludwig von Mises (1881-1973) uit het Zuid-Poolse Galicië (toen een Oostenrijkse provincie) alkomstig was -in de jaren 1860 aan de universiteit van Krakow studeerde: in het Pools! Hij schreef zijn doctoraatsverhandeling in die taal. Zoiets was bij ons onmogelijk tot 1930.


Hoe meer men over het verleden leert, hoe meer men zich verbaast over de omvang van het onrecht ons aangedaan en over het feit dat België zich hiervoor nooit heeft geëxcuseerd en ons rond Brussel nog steeds blijft behandelen op een manier die zelfs een eeuw geleden onder de Oostenrijkers in Midden-Europa niet voorkwam.

Paul Bellen



Marcel Andries

ja kijk, ik zeg niet dat bepaalde elementen uit deze litanie kunnen waar zijn, maar dat is vaak moeilijk te beoordelen, omdat ze niet gekwanitificeerd worden, of omdat ze gekwantificeerd worden zonder context

*je kan bv geen werkloosheidcijfers of cijfers ivm havenactiviteit losjes gebruiken zonder de economische context te schetsen

*je kan maar weinig zeggen over de gemiddelde belastingen die betaald werden als je de distributie van de inkomens niet vermeldt (met gemiddelden kan je erg veel bewijzen)

*verder spreekt de auteur over een bevolkingsinkrimping die te wijten is aan een bijna-genocide
maar tegelijk was er een massale emigratie
welk was nu de reden voor de krimpende bevolking?

* "De weelde van onze barokkerken bewijst dat wij bijzonder rijk zijn gebleven."
ik dacht eerder dat dit wilde zeggen dat de vlaamse clerici erg rijk bleven terwijl de lokale bevolking "verpauperde"

heel dit betoog is eigenlijk niks meer dan een pamflet
ik had liever de volledige waarheid gekend omtrent de aangehaalde punten
__________________
Toen de Antwerpenaar Hendrik Conscience in de negentiende eeuw zijn beklag maakte over ‘vreemdelingen’, bedoelde hij daarmee West-Vlaanderen.
gm10 is offline   Met citaat antwoorden
Oud 4 augustus 2004, 21:38   #14
luc broes
Perm. Vertegenwoordiger VN
 
Geregistreerd: 30 augustus 2002
Berichten: 15.667
Standaard

Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door gm10
ja kijk, ik zeg niet dat bepaalde elementen uit deze litanie kunnen waar zijn, maar dat is vaak moeilijk te beoordelen, omdat ze niet gekwanitificeerd worden, of omdat ze gekwantificeerd worden zonder context
*je kan bv geen werkloosheidcijfers of cijfers ivm havenactiviteit losjes gebruiken zonder de economische context te schetsen
*je kan maar weinig zeggen over de gemiddelde belastingen die betaald werden als je de distributie van de inkomens niet vermeldt (met gemiddelden kan je erg veel bewijzen)
*verder spreekt de auteur over een bevolkingsinkrimping die te wijten is aan een bijna-genocide maar tegelijk was er een massale emigratie welk was nu de reden voor de krimpende bevolking?
* "De weelde van onze barokkerken bewijst dat wij bijzonder rijk zijn gebleven." ik dacht eerder dat dit wilde zeggen dat de vlaamse clerici erg rijk bleven terwijl de lokale bevolking "verpauperde"
heel dit betoog is eigenlijk niks meer dan een pamflet ik had liever de volledige waarheid gekend omtrent de aangehaalde punten
Een kort overzicht van één blz over de sociale geschiedenis van Vlaanderen van 1830 tot 1930 bevat natuurlijk niet alle gegevens. Dat is geen reden om te praten van een litanie of van een pamflet. Trouwens, je zeer korte evaluatie wordt ook niet gestaafd door gegevens. Enkel wat vragen die dan moeten 'bewijzen' dat het over een pamflet gaat.
luc broes is offline   Met citaat antwoorden
Oud 4 augustus 2004, 21:51   #15
gm10
Eur. Commissievoorzitter
 
gm10's schermafbeelding
 
Geregistreerd: 13 januari 2004
Locatie: London
Berichten: 8.988
Standaard

Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door luc broes
Een kort overzicht van één blz over de sociale geschiedenis van Vlaanderen van 1830 tot 1930 bevat natuurlijk niet alle gegevens. Dat is geen reden om te praten van een litanie of van een pamflet. Trouwens, je zeer korte evaluatie wordt ook niet gestaafd door gegevens. Enkel wat vragen die dan moeten 'bewijzen' dat het over een pamflet gaat.
ik moet geen gegevens geven aangezien ik niks betwist
ik vraag enkel extra informatie

als je zo'n straffe uitspraken met een minimum aan gegevens, gaat het hier wel degelijk om een pamflet (volgens mij is een pamflet niet noodzakelijk een verzameling leugens)
__________________
Toen de Antwerpenaar Hendrik Conscience in de negentiende eeuw zijn beklag maakte over ‘vreemdelingen’, bedoelde hij daarmee West-Vlaanderen.
gm10 is offline   Met citaat antwoorden
Oud 4 augustus 2004, 22:00   #16
alecia
Lokaal Raadslid
 
alecia's schermafbeelding
 
Geregistreerd: 25 juli 2004
Berichten: 304
Standaard

Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door Hans1
Is dat weer niet weer het verleden oprakelen, iets waar flaminganten zo sterk in zijn. Het wordt een beetje saai, hoor ! De tijden zijn veranderd. Jullie lijken wel knorrende oudjes.
De tijden zijn inderdaad veranderd. Gelukkig maar. Wen maar aan de 'knorrende oudjes' want ze zullen Uw pensioen(tje) nog financieren... d�*�*r zul je wel niets op tegen hebben neem ik aan...
alecia is offline   Met citaat antwoorden
Oud 4 augustus 2004, 22:13   #17
Fieseler
Perm. Vertegenwoordiger VN
 
Fieseler's schermafbeelding
 
Geregistreerd: 20 juli 2004
Berichten: 12.602
Standaard

Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door alecia
De tijden zijn inderdaad veranderd. Gelukkig maar. Wen maar aan de 'knorrende oudjes' want ze zullen Uw pensioen(tje) nog financieren... d�*�*r zul je wel niets op tegen hebben neem ik aan...
Hans een pensioen? Hoe vulgair....
Hij krijgt een dotatie, of ROYALTIES...
Fieseler is offline   Met citaat antwoorden
Oud 4 augustus 2004, 22:43   #18
Hans1
Banneling
 
 
Hans1's schermafbeelding
 
Geregistreerd: 10 maart 2003
Locatie: BELGIE - BELGIQUE - BELGIEN - BELGIUM
Berichten: 15.869
Standaard

Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door luc broes
Een kort overzicht van één blz over de sociale geschiedenis van Vlaanderen van 1830 tot 1930 bevat natuurlijk niet alle gegevens. Dat is geen reden om te praten van een litanie of van een pamflet. Trouwens, je zeer korte evaluatie wordt ook niet gestaafd door gegevens. Enkel wat vragen die dan moeten 'bewijzen' dat het over een pamflet gaat.
Beantwoord die vragen dan misschien. Je kan toch niet van ons verwachten dat we zo eventjes in een korte reactie een hele studie uit onze mouw schudden. Dat was wel de pretentie van uw tekstschrijver die daar duidelijk niet is in geslaagd.
Hans1 is offline   Met citaat antwoorden
Oud 4 augustus 2004, 23:28   #19
gm10
Eur. Commissievoorzitter
 
gm10's schermafbeelding
 
Geregistreerd: 13 januari 2004
Locatie: London
Berichten: 8.988
Standaard

Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door Hans1
Beantwoord die vragen dan misschien. Je kan toch niet van ons verwachten dat we zo eventjes in een korte reactie een hele studie uit onze mouw schudden. Dat was wel de pretentie van uw tekstschrijver die daar duidelijk niet is in geslaagd.
touché
__________________
Toen de Antwerpenaar Hendrik Conscience in de negentiende eeuw zijn beklag maakte over ‘vreemdelingen’, bedoelde hij daarmee West-Vlaanderen.
gm10 is offline   Met citaat antwoorden
Oud 5 augustus 2004, 09:22   #20
dorus
Banneling
 
 
dorus's schermafbeelding
 
Geregistreerd: 28 augustus 2003
Locatie: Antwerpen
Berichten: 2.829
Standaard

Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door luc broes
Jouw bewijsvoering is hier niet ijzersterk hoor!
Ik pluk nog iets: weet je dat het honderd jaar geduurd heeft vooraleer de Belgische staat kon gedwongen worden om het universitair onderwijs in vlaanderen te vernederlandsen?
Beste,

Mag ik je wat lectuur aanbevelen?
'Monarchie en macht' - BRT-uitgave
'Notullen van de Koninklijke Vlaamse Academie'

In dit laatste kan je dan o.a. lezen hoe in 1896 'Sproken en Spreuken' van Jan Van Droogenbroeck werd bekroond i.p.v. 'Tijdkrans' van G.Gezelle. Motivatie: Gezelle is een groot lyrisch dichter, maar Van Droogenbroeck is een groter kunstenaar! (sic)

Je moet een proberen zaken in hun tijdsverband te zien, met in achtname van de geest en het niveau van de mensen uit die tijd.

Op een ogeblik dat de Europese literatuur op ijle hoogtes zweeft en absolute topwerken produceert, is er hier te lande G. Gezelle en dan de grote leegte tot Van Nu en Straks er aan komt. Maar G.Gezelle wordt niet eens erkend!
Wat moet je, als door de culturele wol geverfde franstalige intellectueel, die Sand, Musset, Baudelaire etc. leest en kent, met Jan Van Droogenbroeck?
Kan men dan spreken van achterstelling? Ja, door de Vlamingen zelf. Door hun bekrompenheid, door hun kerktoren-mentaliteit.
Het zal pas August Vermeylen zijn die de klepel zal zien hangen en wegvluchten vanonder de klokketoren.
Tenslotte: een excuus is er niet. In Nederland bloeit dan de literatuur op Europees niveau. Men had dus maar even over de heg moeten kijken om de zon te zien. Maar ja, Nederland, dat is protestant en dus slecht!
Steek dus eerst eens de hand in eigen boezem.

Sans rancune!

Laatst gewijzigd door dorus : 5 augustus 2004 om 09:24.
dorus is offline   Met citaat antwoorden
Antwoord



Regels voor berichten
Je mag niet nieuwe discussies starten
Je mag niet reageren op berichten
Je mag niet bijlagen versturen
Je mag niet jouw berichten bewerken

vB-code is Aan
Smileys zijn Aan
[IMG]-code is Aan
HTML-code is Uit
Forumnavigatie


Alle tijden zijn GMT +1. Het is nu 09:39.


Forumsoftware: vBulletin®
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content copyright ©2002 - 2020, Politics.be