Secretaris-Generaal VN
Geregistreerd: 21 juni 2002
Locatie: Vlaanderen
Berichten: 117.759
|
Citaat:
De Frut van Koekestad: Wanneer heeft u voor het eerst over de verdwijning van Erdal gehoord?
Patrick Dewael: Erdal ... Erdal ... Ah, ja! Ik zat toen in Frankrijk om de Belgische kandidatuur voor de Winterspelen te promoten. Ik heb dat vernomen ... indien ik mij niet vergis ... in de nacht van maandag op dinsdag in de bar van ons hotel. De TV stond op en ik hoorde ineens mijn naam op Arte.
De FvK: Wat dacht u toen?
Dewael: Ik dacht meteen: Fijn! En in een tweede reactie was ik zelfs gecharmeerd. De cultuurzender Arte had onlangs al een thema-avond gewijd aan alleenstaande mannen en mij daarin prominent geïnterviewd in die lange periode van twee dagen tussen mijn vroegere en huidige relatie. Dat ze mij weer opvoerden, terwijl ik nota bene in Frankrijk was, heeft mij op dat moment bijzonder gevleid. Hoe die presentatrice wist dat ik net op dat moment TV keek, is mij nog steeds een raadsel, maar kom. Feit is wel dat die nieuwslezeres mij recht in de ogen keek, daarginds in de hoge Alpen. Ook al beweerde ons Greet dat ze eigenlijk naar h�*�*r keek. Bullshit natuurlijk.
Patrick Dewael als gastspreker op het Conference on migration and development: 'ik zweer het: indien Erdal de kennis die zij in België heeft opgedaan kan gebruiken om de Turken in de armen van de E.U. te drijven, dan beschouw ik heel mijn operatie als geslaagd.'
De FvK: Waarom hebben we tot woensdagavond moeten wachten op een mededeling van u en Laurette Onkelinx over de verdwijning van Erdal? Waarom pas donderdag een gemeenschappelijke persconferentie?
Dewael: Een samenloop van omstandigheden, die jammer genoeg totaal verkeerd is geïnterpreteerd door uw anders excellente zustergazetten. Ik heb onmiddellijk - ik zeg wel: ONMIDDELLIJK - mijn gsm gepakt om te reageren. Echter - en ik moet toegeven dat dit een schoolvoorbeeld is van de te krappe onkostenvergoedingen die een minister van mijn kaliber toebedeeld krijgt -, mijn belwaarde was op en probeer maar eens in een Frans boerengat een Carrefourkaart te vinden als ge niet genoeg Aurorapunten hebt. En waarom pas een persconferentie met Laurette op donderdag? Gewoon omdat haar man twee dagen lang moest gaan pleiten voor de overheid (mijnheer Onkelinx is advokaat en mag af en toe de problemen van de staat behartigen, redactie) en zij moest ondertussen thuis haar Tunesische kuisvrouw in het oog houden. Meer moet u daar echt niet achter zoeken. Vooral als men weet dat het om haar ex-schoonzuster gaat.
De FvK: Maar Onkelinx wilde niet alleen voor de camera's verschijnen.
Dewael: Dat typeert de hechte band binnen de regering, over de taalgrens heen. Onkelinx wilde mij ook wat gunnen. Da's Laurette ten voeten uit.
De FvK: Op aandringen van Guy Verhofstadt.
Dewael: Met alle respect voor de Premier, maar ik zie dat zo niet. Vroeger zou hij hard op tafel gebonkt hebben en geroepen: 'Dewaeltje, voor de camera's en rap of ik smijt u buiten gelijk Coveliers en Daems en achtereen ook Jean-Marie Debekkentrekker', maar sinds zijn hartoperatie van vorig jaar is Guy eigenlijk een softie geworden. De feiten zijn wat ze jammer genoeg zijn en ik wind daar geen doekjes rond, want het gaat toch binnenkort uitkomen bij mijn uitstekende vrienden van de Dag Allemaal: Guy heeft mij op woensdag gebeld en zich verexcuseert voor de ontsnapping van Erdal. Verexcuseert! Mét een 't' op het einde! Dat zegt genoeg. Niet moeilijk dat een aantal van mijn partijgenoten nu overwegen om coalitie te vormen met het meer taalgevoelig Vlaams Belang. Als dat de bedoeling was van madammeke Erdal, dan is ze wel met onderscheiding geslaagd!
De FvK: Op veel steun vanuit uw partij in de zaak-Erdal heeft u niet kunnen rekenen. De premier kwam zelfs pas woensdag voor het eerst boven water. En Bart Somers hebben we helemaal niet gehoord.
Dewael: Over Bart Somers wil ik kort zijn: hoe minder ge hem hoort, hoe beter. Ik moet wel toegeven dat hij een geldig excuus had. Hij heeft van de krokusvakantie geprofiteerd om de ouders van de Mechelse probleemjongeren erop te wijzen dat ze hun jongens voor middernacht moeten laten thuiskomen. Wat de rest van mijn partijgenoten betreft, dat moet je in zijn bredere context zien: zij hebben recentelijk, door een onverwacht zware agenda, een heel drukke periode achter de rug. Herinner u de persvoorstelling van het boek van Dedecker: zij waren allen afwezig wegens begrafenisverplichtingen. Ik zeg u: het siert hen dat zij dit tijdverlies ingehaald hebben tijdens de zo korte week van krokus. Ik verwijt ze dus niets, wel integendeel.
De FvK: Meteen na de persconferentie vloog u terug naar Frankrijk om voort te skiën. Een bewijs dat u niet aanvoelde wat bij de bevolking leefde. Had uw kabinet u dat niet moeten duidelijk maken?
Dewael: Ten eerste was mijn kabinet op verlof. Zij zijn allemaal gesyndiceerd bij het ABVV, dus ik kom daar liever niet in tussen. En ten tweede vooral: ik weet wat de bevolking aanvoelt. Want u mag beweren wat u wil over die zogezegde skivakantie, maar ik was en bleef permanent beschikbaar via e-mail. En zo weet ik, mijnheer de journalist, dat de bevolking zich van heel die zaak geen fluit heeft aangetrokken. Ik heb van heel uw Belgische bevolking waar gij zo prat op gaat maar één mail gekregen. En dan nog in het Frans!
Patrick Dewael tijdens de reeds befaamde persconferentie: 'Ik zweer het u: mevrouw Onkelinx en de Parti Socialiste treft geen fout. De Grote Mispeuteraar in heel dit fait divers zit natuurlijk weer bij de Vlaamse socialisten.'
De FvK: En toch kan ik me niet van de indruk ontdoen dat u liever in Frankrijk was gebleven.
Dewael: Ik was ook rap terug, hé!
De FvK: Er werd schande geroepen omdat u terugkeerde terwijl hier de verloven van de politiemensen werden ingetrokken.
Dewael: Och, och... Langs de andere kant zijn er 32 agenten van de staatsveiligheid eindelijk op verlof kunnen gaan na weken intens schaduwwerk. Sommige kranten hadden gesuggereerd dat Erdal naar het buitenland was gevlucht. Het was dan ook mijn taak om mij ter plaatse te begeven. Zo heb ik met eigen ogen kunnen vaststellen hoe groot het buitenland eigenlijk wel is. Voor een Limburger zoals ik is dat een hele ontdekking geweest. Aan sommige langlaufpistes kwam gewoon geen einde...
De FvK: Tijdens uw persconferentie stelde u zich nogal legalistisch op. De wet en niets dan de wet die u niet toeliet op te treden. Ja watte.
Dewael: Inderdaad. Merk op: ik werd daarin uitdrukkelijk gesteund door de wetsfanaten uit alle partijen: Leo Delcroix, Theo Kelchtermans, Chantal Pauwels, Willy Claes, de volledige Parti Socialiste met Van Cauwenbergh op kop, Rob Verreycken,... Allen vonden dat ik juist had gehandeld in de zaak Erdal.
De FvK: Maar ze kreeg toch een vaste verblijfplaats toegewezen en ze moest elke verplaatsing melden. Toen ze vertrok had men ze toch kunnen aanhouden.
Dewael: Dat heeft de staatsveiligheid ook geprobeerd. Maar u weet ondertussen welke ongelooflijke tegenslagen die mensen hebben gekend: overstekende voetgangers, tegenliggers, scheef geparkeerde auto's. Ik wens daar ook duidelijk in te zijn: hier treft de burger schuld. Het is diezelfde burger die mij met de vinger wijst en idiote lezersbrieven naar Het Laatste Nieuws stuurt, die rechtstreeks aan de basis ligt van wat wij hebben meegemaakt. En dan zeg ik: de politieke eindverantwoordelijkheid ligt niet bij mij, niet bij mevrouw Onkelinx, niet bij de premier. De politieke eindverantwoordelijkheid ligt bij Renaat Landuyt, de onbevoegde minister voor Verkeer en Mobiliteit. Een socialist, tussen haakjes. Niemand zal het ontkennen: tijdens heel die affaire is hij wel héél stil geweest, vindt u niet? Zou u hém beter eens niet interviewen?
18 maart 2006
|
Als dit waar is dan kan ik het alleen maar een eeuwige schande noemen.
En zoiets kan op post blijven?
Laatst gewijzigd door Knuppel : 19 maart 2006 om 11:19.
|