![]() |
Registreren kan je hier. Problemen met registreren of reageren op de berichten? Een verloren wachtwoord? Gelieve een mail te zenden naar [email protected] met vermelding van je gebruikersnaam. |
|
Registreer | FAQ | Forumreglement | Ledenlijst |
Links Dit forum is voorbestemd voor een beperkte groep die wil discussieren rond linkse thema's. Om deel te nemen aan de discussies moet u zich hier aanmelden. |
![]() |
|
Discussietools |
![]() |
#1 |
Vreemdeling
Geregistreerd: 11 november 2004
Berichten: 71
|
![]() Gisteren was ik in een discussie verzeild geraakt over meerwaarde van een staatsbedrijf ten opzichte van een geprivatiseerd bedrijf.
Hierbij werd gesteld dat staatsbedrijven inefficiënt zijn, geen motivatie vormen voor de werknemers en zich minder zullen richten op de strijd tegen de milieuproblematiek, omdat er geen concurrentie is. Wie kan er mij uitleggen waarom dit larie en apekool is? Wie kan er mij uitleggen hoe het perfecte staatsbedrijf er uit ziet? In welke mate verschilt een staatsbedrijf binnen het kapitalisme met een staatsbedrijf in het socialisme? Of is er literatuur rond dit thema (concrete literatuur)? Hoe zou arbeiderscontrole concreet moeten werken? Bestaat er een voorbeeld van een ideaal staatsbedrijf? PS: Ik heb de werken van Marx en co ook wel gelezen, maar ik vind echter weinig technische literatuur omtrent dit thema.
__________________
|
![]() |
![]() |
![]() |
#2 | |
Perm. Vertegenwoordiger VN
Geregistreerd: 29 december 2003
Locatie: Vrije Markt
Berichten: 10.698
|
![]() Citaat:
Het voornaamste verschil werd door Mises samengevat als: "profit management" versus "bureaucratic management".
__________________
Hitler was a massmurdering fuckhead, as many important historians have said.
|
|
![]() |
![]() |
![]() |
#3 | ||||
Parlementslid
Geregistreerd: 9 februari 2004
Locatie: internationaal
Berichten: 1.983
|
![]() Citaat:
Citaat:
Er is een Ken Loach film over de privatiseringen van de spoorwegen in Groot-Brittannië: daarin wordt een uitstekend voorbeeld gegeven van wat ik bedoel met "de inefficiëntie op het niveau boven het bedrijf". Spoorwegherstellers van bedrijf 1 worden opgegeroepen om spoorlijn 1 te herstellen. Die spoorlijn is amper hersteld, of er blijkt schade te zijn aan spoorlijn 2, dat op amper een paar tientallen meters afstand ligt van spoorlijn 1. Spoorlijn 2 is echter eigendom van bedrijf 2. De herstellers van dat bedrijf zijn erg ver gelokaliseerd, ze zullen een grote tijd nodig hebben om spoorlijn 2 te bereiken, dit terwijl de herstellers van bedrijf 1 nog te plaatse zijn. Echter, er wordt hun 'bevolen' terug te keren omdat spoorlijn 2 van de concurrentie is... Nog een ander (fictief, maar realistisch) voorbeeld: beeld je in dat alle ziekenhuizen geprivatiseerd zijn en de verzekering dekt iedereen. Op een ongeval racen 3 ambulances van verschillende ziekenhuizen in de buurt om als eerste bij het slachtoffer te zijn, want hem behandelen levert winst op. Verspilling dat 3 ziekenwagens uitrijden + gevaarlijk voor verkeer. Als je maar ver gaat zoeken, kun je uiteindelijk op tientallen dit soort voorbeelden komen in het kapitalisme. Maar natuurlijk, omdat we nooit met deze voorbeelden 'kennismaken', hebben we het er toch moeilijk mee om ze te vinden. Citaat:
Als er opzichter weg is, de camera niet kijkt en ze niet op een andere manier kunnen zien hoe hard het werkelijk doorgeeft, hoeveel arbeiders in een (grote) fabriek gaan dan het maximum van het maximum geven? Of gaat die éne toch een sigaret opsteken, alhoewel dit en halve minuut tijd kost die de patroon 'als verspilling' ziet?? [En nee das nie om te lachen, naar de wc gaan w getimed of gewoon verboden tijdens de shift (was een bedrijf in China), een jaar geleden ofzo las ik in de krant dat er een bedrijf in Nederland was die zei dat haar werknemers sneller moesten gaan stappen tijdens het werk (van gemiddeld 4 naar 5 km/u ofzoiets, ze hadden het gemeten!), of dat ze anders wel eens naar Polen zouden kunnen vertrekken...] Wat dat we wel merken is dat verscheidene mensen een hobby hebben. Ze tuinieren graag, spelen met de duiven, bij de fanfare of doen aan straattheater. Maar uiteindelijk is er enorm veel werk dat men in deze hobby's steekt. Men moet planten, voederen, oefenen, ... Weliswaar met als grote verschil dat men zelf bepalen/meebepalen wat men doet of welke richting men uitgaat. Men kiest zelf welke groenten men plant, hoeveel duiven men heeft, of men zich op de kortere of de langere afstanden richt, etc. De kans is reëel dat de motivatie op de werkvloer pas echt verhoogt wanneer de werkmensen veel meer zeggenschap krijgen over hoe dat ze werken, en wat ze precies maken etc. (het kan zijn dat dit trouwens alleen maar de nieuwe generatie zou gelden, aangezien de bestaande werknemers al teveel een "degout" hebben opgebouwd). Citaat:
Dus als iemand hierna nog tegenstribbelt en beweert dat concurrentie beter is voor het milieu, dan heb je met iemand te maken die niet overtuigd is dat bedrijven per definitie een zo groot mogelijke winst willen boeken. Maw, er valt nog heel wat te discussiëren en je zult hem hoogstwaarschijnlijk niet vandaag overtuigen. Die persoon vertekt dan vanuit een totaal ander wereldbeeld. |
||||
![]() |
![]() |
![]() |
#4 | |
Parlementslid
Geregistreerd: 9 februari 2004
Locatie: internationaal
Berichten: 1.983
|
![]() Citaat:
MAAR concrete tot in detail uitleggen is onmogelijk, omdat zich nog nooit zo'n samenleving zich gevormd heeft. Tot op zekere hoogte zullen we pas onder het socialisme kunnen zien hoe we ons het best organiseren. Het kan daarbij zijn dat er verschillen tussen bepaalde landen ontstaan. De commune van Parijs 1871 en de eerste jaren Rusland na de oktoberrevolutie geven ietwat concrete aanwijzingen, maar dat is natuurlijk erg weinig en ook telkens een samenleving onder druk, onder dreiging. (en in Rusland met een onderontwikkelde bevolking, meer dan 90% was analfabeet toen). |
|
![]() |
![]() |
![]() |
#5 | |||||||
Perm. Vertegenwoordiger VN
Geregistreerd: 29 december 2003
Locatie: Vrije Markt
Berichten: 10.698
|
![]() Citaat:
Je voorbeeld bewijst dus niet dat privébedrijven inefficiënt zouden zijn op één of ander niveau, wel dat privatiseringspogingen vaak een zootje zijn. Ik heb er weinig problemen mee om dat te erkennen, maar het is an sich geen argument tegen privatiseringen, laat staan pro huidige staatsbedrijven, laat staan pro nationalisering van andere bedrijven. Citaat:
Citaat:
Citaat:
Citaat:
Het verbaast me dan ook niet dat je al meteen moet veronderstellen dat het enkel zal gelden voor een Nieuwe Generatie. De waarheid is dat er nu eenmaal klotejobs bestaan, en dat er nu eenmaal jobs bestaan die helemaal niet leuk zijn. Daar komt nog bij dat het helemaal niet de producenten zijn die kiezen hoe en wat er geproduceerd wordt - het zijn de consumenten. Het zijn de consumenten die bepalen hoe groot de omzet is in de autosector en hoe groot in de meubelmakerij; het zijn de consumenten die bepalen hoe groot een onderneming kan worden en het zijn de consumenten die door hun aankopen onrechtstreeks de kostprijs van de productiefactoren (lonen, prijzen van grondstoffen, ...) bepalen. Ondernemers hebben als taak om de verlangens van consumenten te voorspellen, en/of te beïnvloeden door hen te overtuigen niet bij de concurrentie te gaan, de aankoop van die tuinmeubelen uit te stellen en eerst een comfortabeler auto te kopen, enzoverder. Alle beslissingen die in een onderneming genomen worden, hebben idealiter als enige doel om de consument zo goed mogelijk (d.w.z. prijs/kwaliteit) te dienen - in de mate dat dit niét gebeurt, laat de onderneming winstmogelijkheden liggen. Tenzij een volksvergadering van drieduizend werknemers even efficiënt is in het achterhalen van en inspelen op de wensen van consumenten, ga je met serieuze problemen zitten: auto's die niemand wil, of zeker auto's die niemand wil aan de gevraagde verkoopsprijs. Tegenvallende verkopen zijn - denk ik - niet meteen wat die autobouw-werknemers graag willen zien. Tenzij je natuurlijk terugkeert naar gilden, of 'n soort monopolie invoert, en consumenten gewoon verplicht om die auto te kopen natuurlijk. Maar dan heb je het 'probleem' gewoon verlegd: in plaats van onvrije arbeiders met keuzevrijheid als consument heb je dan vrije arbeiders zonder keuzevrijheid als consument... Citaat:
Natuurlijk gaan bedrijven aan winstmaximalisatie doen, maar net het systeem van private eigendom zorgt ervoor dat ze de beschikbare (schaarse) middelen zo efficiënt mogelijk gaan gebruiken. Lees: er zoveel mogelijk winst uit halen. Het waren niet de oliebedrijven in Koeweit die de olievelden in brand staken; dat was de Irakese overheid bijvoorbeeld. Overheden hebben evenmin een inherente reden om voor het milieu te zorgen; en bij overheden is het zelfs niet nodig dat er zuinig wordt omgesprongen met de beschikbare middelen. Tenzij - tenzij De Bevolking een drukkingsgroep opricht en er in slaagt om milieuvriendelijkheid hoog op de agenda van het overheidsbedrijf te plaatsen. Dan is het natuurlijk nog steeds de vraag of het overheidsbedrijf er zich ook echt iets van zal aantrekken. Maar als De Bevolking zo'n drukkingsgroep kan oprichten om overheidsbedrijven aan te manen tot milieubewustzijn, dan kan ze die drukkingsgroep evengoed gebruiken om privébedrijven aan te zetten tot een milieuvriendelijker beleid. Citaat:
__________________
Hitler was a massmurdering fuckhead, as many important historians have said.
|
|||||||
![]() |
![]() |
![]() |
#6 | |
Perm. Vertegenwoordiger VN
Geregistreerd: 29 december 2003
Locatie: Vrije Markt
Berichten: 10.698
|
![]() Citaat:
Democratische wijkraden en economische plannen - ik wil gerust aannemen dat je niet in detail kunt treden over de bijzonderheden van de economische planning, maar men zou best wel eens de moeite mogen doen om in te gaan op Mises' vraag. En niet op de redelijk belachelijke manier van Oskar "we doen gewoon alsof" Lange...
__________________
Hitler was a massmurdering fuckhead, as many important historians have said.
|
|
![]() |
![]() |
![]() |
#7 |
Perm. Vertegenwoordiger VN
Geregistreerd: 29 december 2003
Locatie: Vrije Markt
Berichten: 10.698
|
![]() Enfin, ik heb lang geleden hier eens een onderwerp geopend rond die vraag en ik heb toen geen antwoord gekregen, het zal hier dus wel niet beter lukken zeker.
__________________
Hitler was a massmurdering fuckhead, as many important historians have said.
|
![]() |
![]() |
![]() |
#8 | |
Gouverneur
Geregistreerd: 6 juli 2006
Locatie: Oostende
Berichten: 1.055
|
![]() Citaat:
![]()
__________________
"Kapitalisme is allerminst een onderdrukkingssysteem, maar veeleer een selectie van de waardevolsten, het bijeenbrengen van de besten en een sterk ontwikkeld gevoel voor individuele verantwoordelijkheid" - Het VBO had het niet beter kunnen zeggen, maar neen: het is Benito Mussolini |
|
![]() |
![]() |
![]() |
#9 | |
Perm. Vertegenwoordiger VN
Geregistreerd: 29 december 2003
Locatie: Vrije Markt
Berichten: 10.698
|
![]() Citaat:
![]()
__________________
Hitler was a massmurdering fuckhead, as many important historians have said.
|
|
![]() |
![]() |
![]() |
#10 |
Perm. Vertegenwoordiger VN
Geregistreerd: 29 december 2003
Locatie: Vrije Markt
Berichten: 10.698
|
![]() MISES, L. (1922) Socialism, Yale University Press denk ik.
__________________
Hitler was a massmurdering fuckhead, as many important historians have said.
|
![]() |
![]() |
![]() |
#11 |
Perm. Vertegenwoordiger VN
Geregistreerd: 29 december 2003
Locatie: Vrije Markt
Berichten: 10.698
|
![]() En ja, dat is verraderlijke lectuur voor in de examens.
![]()
__________________
Hitler was a massmurdering fuckhead, as many important historians have said.
|
![]() |
![]() |
![]() |
#12 | |
Eur. Commissievoorzitter
Geregistreerd: 11 november 2002
Berichten: 9.686
|
![]() Citaat:
![]()
__________________
One World, One Dream, One Everything |
|
![]() |
![]() |
![]() |
#13 | |
Gouverneur
Geregistreerd: 6 juli 2006
Locatie: Oostende
Berichten: 1.055
|
![]() Citaat:
or did he?
__________________
"Kapitalisme is allerminst een onderdrukkingssysteem, maar veeleer een selectie van de waardevolsten, het bijeenbrengen van de besten en een sterk ontwikkeld gevoel voor individuele verantwoordelijkheid" - Het VBO had het niet beter kunnen zeggen, maar neen: het is Benito Mussolini Laatst gewijzigd door Samsa : 16 juni 2007 om 16:47. |
|
![]() |
![]() |
![]() |
#14 | |
Perm. Vertegenwoordiger VN
Geregistreerd: 29 december 2003
Locatie: Vrije Markt
Berichten: 10.698
|
![]() Citaat:
![]()
__________________
Hitler was a massmurdering fuckhead, as many important historians have said.
|
|
![]() |
![]() |
![]() |
#15 |
Perm. Vertegenwoordiger VN
Geregistreerd: 29 december 2003
Locatie: Vrije Markt
Berichten: 10.698
|
![]() Von Mises's wegen zijn ondoorgrondelijk.
__________________
Hitler was a massmurdering fuckhead, as many important historians have said.
|
![]() |
![]() |
![]() |
#16 | |
Eur. Commissievoorzitter
Geregistreerd: 11 november 2002
Berichten: 9.686
|
![]() Citaat:
Ze kweken een hele generatie mietjes gvd. ![]()
__________________
One World, One Dream, One Everything |
|
![]() |
![]() |