Politics.be Registreren kan je hier.
Problemen met registreren of reageren op de berichten?
Een verloren wachtwoord?
Gelieve een mail te zenden naar [email protected] met vermelding van je gebruikersnaam.

Ga terug   Politics.be > Algemeen > Buitenland
Registreer FAQForumreglement Ledenlijst Markeer forums als gelezen

Buitenland Internationale onderwerpen, de politiek van de Europese lidstaten, over de werking van Europa, Europese instellingen, ... politieke en maatschappelijke discussies.

Antwoord
 
Discussietools
Oud 8 januari 2009, 08:25   #1
diminike
Lokaal Raadslid
 
Geregistreerd: 15 mei 2008
Berichten: 301
Standaard Ook België mengt zich in de oorlog in Irak

De Morgen:

Het Waals Gewest staat op het punt een flinke duit te verdienen aan de oorlog in Irak. De Luikse wapenfabrikant FN, volledig in handen van het Waals Gewest, krijgt een megabestelling ter waarde van 100 miljoen euro, zo vernam De Morgen. Aangezien de levering zal gebeuren via de Amerikaanse filialen van FN hoeven de Belgische en Waalse overheden geen advies of vergunning te geven voor de deal.

Zoals vereist door de Amerikaanse wetgeving werd de wapenlevering door het Defense Security Cooperation Agency, een afdeling van het Pentagon, op 10 december gemeld aan het Amerikaanse Congres. Dat moet zijn toelating geven voor de uitvoering van elke wapenlevering aan het buitenland.

Volgens die mededeling gaat het om 80.000 M16-geweren, 25.000 M4-karabijnen en 2.550 M203-granaatwerpers, plus een pakket vervang- en wisselstukken, ondersteunende uitrusting, handboeken en technische gegevens, opleiding van personeel, trainingstoestellen en andere technische en logistieke diensten. De totale waarde van het contract bedraagt 148 miljoen dollar of ongeveer 100 miljoen euro.

Volgens het Amerikaanse ministerie van Defensie kwam het contract tot stand op vraag van de Iraakse regering. "De voorgestelde verkoop zal bijdragen tot de nationale veiligheid van de Verenigde Staten, omdat hiermee de veiligheid van een bevriend land wordt bevorderd", stelt het Pentagon. "Het contract zal Irak in staat stellen om nieuwe strijdkrachten uit te rusten zodat ze taken kunnen overnemen die momenteel door de VS worden uitgevoerd. Zo kan Irak op eigen kracht stabiliteit brengen in het land en beletten dat de onrust overslaat naar aangrenzende landen."

De belangrijkste leveranciers voor de wapendeal zijn Colt Manufacturing Company in Hartford, Connecticut, en Fabrique Nationale Manufacturing Group Herstal in België, zo preciseert de mededeling nog. "Naar alle waarschijnlijkheid zal de levering verlopen via de Amerikaanse filialen van FN Herstal", meent een expert van de Groupe de Recherche et d'Information sur la Paix et la Sécurité (GRIP). "Dat betekent dat het Waals Gewest, dat voor 100 procent aandeelhouder is van FN, hiervoor geen exportvergunning moet afleveren. Ook een advies van het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken is bijgevolg niet nodig. Als de wapens niet vertrekken van op Belgische bodem hebben de Belgische autoriteiten geen enkele bevoegdheid over deze transactie."

Wapenexportdossiers liggen in ons land traditioneel politiek uiterst gevoelig en deden al herhaaldelijk ministers of regeringen struikelen. Daarom werd de bevoegdheid over exportvergunningen in 2003 van de federale regering naar de gewesten doorgeschoven. Leveringen van militair materieel aan landen die in een oorlog zijn verwikkeld of waar de mensenrechten worden geschonden kunnen in principe niet meer volgens de Belgische wetgeving.

Toch bestaat er nog altijd een grijze schemerzone waarbij de bevoegde minister zelf een afweging moet maken van de situatie in het land van bestemming. Een voorbeeld hiervan was de fameuze FN-wapenlevering van 5.500 Minimi-mitrailleurs aan Nepal in 2002. (Georges Timmerman)
__________________
Mijn blog: http://thethumbingtraveler.tk/

Laatst gewijzigd door diminike : 8 januari 2009 om 08:40.
diminike is offline   Met citaat antwoorden
Oud 8 januari 2009, 08:32   #2
lombas
Secretaris-Generaal VN
 
lombas's schermafbeelding
 
Geregistreerd: 27 juni 2005
Berichten: 42.814
Standaard

Dus de wapens zijn voor Iraki's?
__________________
Born but to die, and reas'ning but to err. (Pope)
lombas is offline   Met citaat antwoorden
Oud 8 januari 2009, 08:42   #3
diminike
Lokaal Raadslid
 
Geregistreerd: 15 mei 2008
Berichten: 301
Standaard

Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door lombas Bekijk bericht
Dus de wapens zijn voor Iraki's?
http://www.tijd.be/nieuws/ondernemin...127080-434.art
__________________
Mijn blog: http://thethumbingtraveler.tk/
diminike is offline   Met citaat antwoorden
Oud 8 januari 2009, 08:51   #4
Uh-Huh
Banneling
 
 
Uh-Huh's schermafbeelding
 
Geregistreerd: 8 juli 2006
Locatie: "A"
Berichten: 7.491
Standaard

Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door lombas Bekijk bericht
Dus de wapens zijn voor Iraki's?
Die wapens zijn voor de marionetten-regering die de VS in Irak heeft geplaatst om het Iraakse volk onder bedwang te houden.

Democratie mijn gat...
Uh-Huh is offline   Met citaat antwoorden
Oud 8 januari 2009, 08:55   #5
diminike
Lokaal Raadslid
 
Geregistreerd: 15 mei 2008
Berichten: 301
Standaard

Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door Uh-Huh Bekijk bericht
Die wapens zijn voor de marionetten-regering die de VS in Irak heeft geplaatst om het Iraakse volk onder bedwang te houden.

Democratie mijn gat...
Inderdaad. Hun nieuwe 'grootste' ambassade in Bagdad bewijst dit alweer.
__________________
Mijn blog: http://thethumbingtraveler.tk/
diminike is offline   Met citaat antwoorden
Oud 8 januari 2009, 09:08   #6
lombas
Secretaris-Generaal VN
 
lombas's schermafbeelding
 
Geregistreerd: 27 juni 2005
Berichten: 42.814
Standaard

Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door Uh-Huh Bekijk bericht
Die wapens zijn voor de marionetten-regering die de VS in Irak heeft geplaatst om het Iraakse volk onder bedwang te houden.

Democratie mijn gat...
In plaats van dat statische Irak te behouden, hadden ze beter ook eens wat referenda ingericht omtrent soevereiniteit. Ze hebben een halve staatsgreep gedaan en een land lam gelegd, honderdduizenden doden gemaakt, om een status quo na te streven. Ja kijk, dan moet je niet verwonderd zijn dat een boel mensen niet mee zijn.
__________________
Born but to die, and reas'ning but to err. (Pope)
lombas is offline   Met citaat antwoorden
Oud 8 januari 2009, 14:16   #7
kilgore
Banneling
 
 
Geregistreerd: 9 mei 2007
Berichten: 578
Standaard

Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door Uh-Huh Bekijk bericht
Die wapens zijn voor de marionetten-regering die de VS in Irak heeft geplaatst om het Iraakse volk onder bedwang te houden.

Democratie mijn gat...
Die regering is gekozen door de irakezen en was zeker niet degene die de VS zich wenste.Eris geen enkele reden om geen wapens te verkopen aan het iraakse leger.
kilgore is offline   Met citaat antwoorden
Oud 8 januari 2009, 14:23   #8
Jozef Ostyn
Perm. Vertegenwoordiger VN
 
Geregistreerd: 27 maart 2004
Berichten: 15.640
Standaard

Goed zo Wallonië!
Jozef Ostyn is offline   Met citaat antwoorden
Oud 8 januari 2009, 14:43   #9
Guust
Partijlid
 
Geregistreerd: 23 januari 2008
Berichten: 253
Standaard

In Amerikaanse wapentijdschriften maakt FN reclame met het feit dat meer dan 70% van de vuurwapens van de Amerikaanse strijdkrachten door FN geproduceerd is. Het is dan wel hypocriet de oorlog in Irak en Afghanistan zo erg te bekritiseren wanneer je zelf de wapens levert.
http://www.fnhusa.com/mil/press/supp...ds_Ad_Gray.pdf
Guust is offline   Met citaat antwoorden
Oud 8 januari 2009, 14:52   #10
Gforce
Banneling
 
 
Geregistreerd: 4 januari 2009
Berichten: 177
Standaard

Ach, ik heb een oplossing: als we die mega-gevaarlijke biogenetica-terrorpopulieren van de RUG nu eens naar Irak sturen?

Het is dus overduidelijk dat bij een gewapend conflict eerst die fabrieken in Herstal: a)platgesmeten b) veroverd moeten worden.
Gforce is offline   Met citaat antwoorden
Oud 8 januari 2009, 20:37   #11
Valentine Julien
Burgemeester
 
Geregistreerd: 24 september 2008
Locatie: Leuven/Amsterdam
Berichten: 586
Stuur een bericht via Skype™ naar Valentine Julien
Standaard

Ons particratisch systeem (politieke partijen) is geen toevallige aberratie. Het is optimaal aangepast aan de eisen van het hedendaagse globale kapitalisme: het selecteert bijna volautomatisch de partijen die het best in staat zijn om de burgers ideologisch en maatschappelijk onder controle te houden op een wijze, die de elite welgevallig is. Zo discreet, zo vloeiend en zo efficiënt, dat het bijna kunst, en bijna schoonheid wordt. Partijpolitiek is georganiseerde leugen met machtsbestendiging en plundering van de bevolking als doel. Zich op een partijlijn stellen, partijmilitant worden, betekent per definitie de onderwerping van het eigen oordeelsvermogen en inzicht aan de partijlijn of het partijprogramma. Dit schrijft Jos Verhulst in 'de Vrijwillige slavernij dat je HIER gratis kunt downloaden.
http://democratie.nu/algemeen/varia/...slavernij.html


http://www.indymedia.be/en/node/31194

Je ziet tegen wie dat ze die wapens in feite gebruiken tegen
u en mij...
Bijgevoegde miniaturen
Klik op de afbeelding voor een grotere versie

Naam:  pyramide.jpg‎
Bekeken: 474
Grootte:  104,9 KB
ID: 44319  

Valentine Julien is offline   Met citaat antwoorden
Oud 8 januari 2009, 21:40   #12
kelt
Secretaris-Generaal VN
 
Geregistreerd: 29 juli 2004
Berichten: 35.536
Standaard

De Iraakse regering is verkozen,legitiem,en bezet zelfs probleemloos haar gerechtigde zetel in de VN-assemblee,waar nog genoeg regimes te vinden zijn die ....euh.....minder representatief zijn voor hun bevolking....(ik wil hier verder geen oordeel uitspreken over gans die Irak-oorlog,de aanleiding ervan,enz...)


Wat dat wapendossier betreft,FN (en dan vooral de Amerikaanse afdeling ervan) zal een groot aantal wapens,veelal uit de M-16 familie, aanmaken ten behoeve van een Amerikaans agentschap dat deze wapens dan doorverkoopt aan de Iraakse regering...(de details kunnen eenvoudig op menige Amerikaanse nieuwssite gevonden worden).Dat "agentschap" is een Amerikaans soort "kontrolemiddel" om Amerikaanse wapenhandel met de rest van de wereld mogelijk te maken,te zorgen dat er geen Amerikaans wapentuig in ongewenste handen terechtkomt,wapenhandel te doen in overleg met het departement Buitenlandse zaken,en voor "garantor" te spelen naar de wapenfabrikant toe......



FN levert dus NIET aan Irak maar aan de Amerikaanse regering.Het gaat overigens om een wapenfamilie waarvan de fabrikagerechten bij de Amerikaanse regering behoren ,want normaal heeft FN niet de rechten op wapens uit de M-16 familie,(M16-s en M4's).FN is dus gewoon een toeleverancier die andermans tuig moet maken op hun machinepark.....


"Belgie" heeft daar NIKS mee te maken,de toekomst en de beslissingsmacht van FN ligt al lang buiten Herstal,ze gaan daar al blij mogen zijn als ze uberhaupt iets daarvan mogen produceren

Laatst gewijzigd door kelt : 8 januari 2009 om 21:44.
kelt is offline   Met citaat antwoorden
Oud 8 januari 2009, 22:20   #13
Guust
Partijlid
 
Geregistreerd: 23 januari 2008
Berichten: 253
Standaard

Dat verhaal van die fabrikagerechten klopt niet helemaal. De patenten van het M16 geweer zijn reeds lang vervallen en momenteel zijn er meer dan 20 debrijven die ze maken, niet alleen in de VS trouwens maar ook o.a. in Canada en Duitsland.
De Amerikaanse regering heeft trouwens nooit het patent op de M16 gehad. Het is ontwikkeld door Armalite (Fairchild aircraft division) en die hebben het patent eind jaren 50 aan Colt doorverkocht.
FN heeft een fabriek in de VS omdat de Amerikaanse wetgeving voorschrijft dat de Amerikaanse strijdkrachten enkel wapens mogen kopen die in de VS geproduceerd zijn.
Daarom hebben ook andere Europese wapenberijven zoals Beretta, Heckler&Koch en Sig-Sauer fabrieken in de VS. Dit levert ze ook het voordeel dat ze van daaruit wapens kunnen kopen zonder last te hebben van de strenge Europese uitvoerbepalingen.
Elke keer wanner er nieuwe wapens gekocht moeten worden houden ze in de Vs een openbare aanbesteding en FN is daar reeds verscheidene keren verkozen.
Guust is offline   Met citaat antwoorden
Oud 8 januari 2009, 23:57   #14
solidarnosc
Secretaris-Generaal VN
 
solidarnosc's schermafbeelding
 
Geregistreerd: 9 november 2002
Berichten: 20.910
Standaard

Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door kelt Bekijk bericht
De Iraakse regering is verkozen,legitiem,en bezet zelfs probleemloos haar gerechtigde zetel in de VN-assemblee,waar nog genoeg regimes te vinden zijn die ....euh.....minder representatief zijn voor hun bevolking....(ik wil hier verder geen oordeel uitspreken over gans die Irak-oorlog,de aanleiding ervan,enz...)


Wat dat wapendossier betreft,FN (en dan vooral de Amerikaanse afdeling ervan) zal een groot aantal wapens,veelal uit de M-16 familie, aanmaken ten behoeve van een Amerikaans agentschap dat deze wapens dan doorverkoopt aan de Iraakse regering...(de details kunnen eenvoudig op menige Amerikaanse nieuwssite gevonden worden).Dat "agentschap" is een Amerikaans soort "kontrolemiddel" om Amerikaanse wapenhandel met de rest van de wereld mogelijk te maken,te zorgen dat er geen Amerikaans wapentuig in ongewenste handen terechtkomt,wapenhandel te doen in overleg met het departement Buitenlandse zaken,en voor "garantor" te spelen naar de wapenfabrikant toe......



FN levert dus NIET aan Irak maar aan de Amerikaanse regering.Het gaat overigens om een wapenfamilie waarvan de fabrikagerechten bij de Amerikaanse regering behoren ,want normaal heeft FN niet de rechten op wapens uit de M-16 familie,(M16-s en M4's).FN is dus gewoon een toeleverancier die andermans tuig moet maken op hun machinepark.....


"Belgie" heeft daar NIKS mee te maken,de toekomst en de beslissingsmacht van FN ligt al lang buiten Herstal,ze gaan daar al blij mogen zijn als ze uberhaupt iets daarvan mogen produceren
Colt bezit nog steeds de rechten op de productie van de M4 maar dit zou midden dit jaar verlopen. Een van de prioriteiten van FN dit jaar is trouwens om het contract van die M4 binnen te halen (waardoor haar voornaamste concurrent zwaar in de problemen zou komen.) Dit terzijde. Ik weet niet waarom dit nieuws opeens opduikt in De Morgen. Ik vind het grappig dat De Morgen doet alsof ze hier een mega scoop hebben met dit verhaal terwijl dit reeds in september 2008 werd aangekondigd in diverse Amerikaanse kranten en blogs. Volgens bronnen die door De Morgen werd.... met die bronnen zullen ze wellicht Google bedoelen. Nu ik had er beter zelf iets over geschreven.
solidarnosc is offline   Met citaat antwoorden
Oud 9 januari 2009, 00:07   #15
solidarnosc
Secretaris-Generaal VN
 
solidarnosc's schermafbeelding
 
Geregistreerd: 9 november 2002
Berichten: 20.910
Standaard

Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door Guust Bekijk bericht
Dat verhaal van die fabrikagerechten klopt niet helemaal. De patenten van het M16 geweer zijn reeds lang vervallen en momenteel zijn er meer dan 20 debrijven die ze maken, niet alleen in de VS trouwens maar ook o.a. in Canada en Duitsland.
De Amerikaanse regering heeft trouwens nooit het patent op de M16 gehad. Het is ontwikkeld door Armalite (Fairchild aircraft division) en die hebben het patent eind jaren 50 aan Colt doorverkocht.
FN heeft een fabriek in de VS omdat de Amerikaanse wetgeving voorschrijft dat de Amerikaanse strijdkrachten enkel wapens mogen kopen die in de VS geproduceerd zijn.
Daarom hebben ook andere Europese wapenberijven zoals Beretta, Heckler&Koch en Sig-Sauer fabrieken in de VS. Dit levert ze ook het voordeel dat ze van daaruit wapens kunnen kopen zonder last te hebben van de strenge Europese uitvoerbepalingen.
Elke keer wanner er nieuwe wapens gekocht moeten worden houden ze in de Vs een openbare aanbesteding en FN is daar reeds verscheidene keren verkozen.
Er bestaan verschillende uitzonderingen op die regel (bijvoorbeeld als de aankoop dringend is of als er geen Amerikaanse alternatieven zijn.) Als het gaat om strategisch belangrijke aankopen voor het Amerikaanse leger dan verwacht men wel dat men daar een productievestiging opent (zodat ze de wapens desnoods zelf kunnen maken zonder goedkeuring van het moederbedrijf).

Heckler en Koch heeft in de VS bijvoorbeeld geen fabrieken in de VS maar leveren wel wapens aan het Amerikaanse leger. Alle wapens die ze leveren worden gemaakt in Duitsland. Baretta heeft er pas één geopend toen ze het contract voor de M9 binnenhaalden. Sommige wapens van FN (en met name zware machinegeweren worden ook in Luik gemaakt en niet in de VS)
solidarnosc is offline   Met citaat antwoorden
Oud 9 januari 2009, 12:39   #16
illwill
Secretaris-Generaal VN
 
illwill's schermafbeelding
 
Geregistreerd: 20 september 2003
Locatie: Brussel
Berichten: 23.102
Standaard

Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door diminike Bekijk bericht
Inderdaad. Hun nieuwe 'grootste' ambassade in Bagdad bewijst dit alweer.
Wat bewijzen de afmetingen van een ambasade precies?
__________________
Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door exodus
Er zijn momenteel nog geen concrete bewijzen, maar ik ben er vrijwel zeker van dat het weer een inside job is.
illwill is offline   Met citaat antwoorden
Oud 9 januari 2009, 12:41   #17
illwill
Secretaris-Generaal VN
 
illwill's schermafbeelding
 
Geregistreerd: 20 september 2003
Locatie: Brussel
Berichten: 23.102
Standaard

Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door Uh-Huh Bekijk bericht
Die wapens zijn voor de marionetten-regering die de VS in Irak heeft geplaatst om het Iraakse volk onder bedwang te houden.

Democratie mijn gat...
Het gaat hier over Belgie die wapens verkoopt en 3 postings later gaat het alweer over de VS...zolang de VS maar geen wapens verkoopt e.
__________________
Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door exodus
Er zijn momenteel nog geen concrete bewijzen, maar ik ben er vrijwel zeker van dat het weer een inside job is.
illwill is offline   Met citaat antwoorden
Oud 9 januari 2009, 13:04   #18
solidarnosc
Secretaris-Generaal VN
 
solidarnosc's schermafbeelding
 
Geregistreerd: 9 november 2002
Berichten: 20.910
Standaard

Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door illwill Bekijk bericht
Het gaat hier over Belgie die wapens verkoopt en 3 postings later gaat het alweer over de VS...zolang de VS maar geen wapens verkoopt e.
De wapens worden gemaakt in een Amerikaanse fabriek van FN. België verkoopt nougabollen.
solidarnosc is offline   Met citaat antwoorden
Oud 9 januari 2009, 17:05   #19
Guust
Partijlid
 
Geregistreerd: 23 januari 2008
Berichten: 253
Standaard

Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door solidarnosc Bekijk bericht

Heckler en Koch heeft in de VS bijvoorbeeld geen fabrieken in de VS maar leveren wel wapens aan het Amerikaanse leger. Alle wapens die ze leveren worden gemaakt in Duitsland. Baretta heeft er pas één geopend toen ze het contract voor de M9 binnenhaalden. Sommige wapens van FN (en met name zware machinegeweren worden ook in Luik gemaakt en niet in de VS)
H&K heeft een paar jaar geleden een fabriek in de VS geopend omdat ze in de veronderstelling waren dat de VS hun XM8 geweer zouden aanschaffen.
Tot nu toe heedt H&K 50 miljoen $ in dat project gestoken maar de kans dat ze echt gekocht zullen worden is momenteel zo goed als nihil.
Guust is offline   Met citaat antwoorden
Oud 9 januari 2009, 17:19   #20
illwill
Secretaris-Generaal VN
 
illwill's schermafbeelding
 
Geregistreerd: 20 september 2003
Locatie: Brussel
Berichten: 23.102
Standaard

Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door solidarnosc Bekijk bericht
De wapens worden gemaakt in een Amerikaanse fabriek van FN. België verkoopt nougabollen.
Waar haal je deze info?
Wat betekend een amerikaanse fabriek van FN?
__________________
Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door exodus
Er zijn momenteel nog geen concrete bewijzen, maar ik ben er vrijwel zeker van dat het weer een inside job is.
illwill is offline   Met citaat antwoorden
Antwoord


Discussietools

Regels voor berichten
Je mag niet nieuwe discussies starten
Je mag niet reageren op berichten
Je mag niet bijlagen versturen
Je mag niet jouw berichten bewerken

vB-code is Aan
Smileys zijn Aan
[IMG]-code is Aan
HTML-code is Uit
Forumnavigatie


Alle tijden zijn GMT +1. Het is nu 12:03.


Forumsoftware: vBulletin®
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content copyright ©2002 - 2020, Politics.be