Politics.be Registreren kan je hier.
Problemen met registreren of reageren op de berichten?
Een verloren wachtwoord?
Gelieve een mail te zenden naar [email protected] met vermelding van je gebruikersnaam.

Ga terug   Politics.be > Themafora > Milieu
Registreer FAQForumreglement Ledenlijst

Milieu Hier kunnen alle discussies woden gevoerd over milieu, kernenergie, klimaatswijziging, ....

Antwoord
 
Discussietools
Oud 28 oktober 2025, 11:26   #101
Micele
Secretaris-Generaal VN
 
Micele's schermafbeelding
 
Geregistreerd: 18 mei 2005
Locatie: Limburg
Berichten: 53.435
Standaard

Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door ViveLaBelgique Bekijk bericht
https://www.cbs.nl/nl-nl/nieuws/2025...ssiele-bronnen
Nederland produceerde in het eerste halfjaar van 2025 64 miljard kWh elektriciteit. Dit is 7 procent meer dan in het eerste halfjaar van 2024. Met name de productie uit fossiele bronnen steeg, vooral uit kolen. De productie uit hernieuwbare bronnen was lager, vooral uit windenergie. De productie uit zonne-energie piekte in het tweede kwartaal. Het verbruik van elektriciteit bleef gelijk. Dit meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van voorlopige cijfers.
Prima, alvast een stijgende tendens uit hernieuwbare bronnen, en een dalende tendens uit fossiele bronnen: (daar gaan 3 maanden minder windopbrengst niets aan veranderen)

Dus 1 kwartaal serieus minder wind: (dan wordt dat door fossiel of import opgevangen)
Citaat:
Door minder wind neemt aandeel hernieuwbare elektriciteit af

De productie uit hernieuwbare bronnen (zon, wind, water en biomassa) daalt met 1 miljard kWh in de eerste zes maanden van 2025 in vergelijking met dezelfde periode vorig jaar. Vooral de productie uit wind daalde (met 3 miljard kWh), omdat het zowel op zee als op land minder waaide. De daling op land was groter dan de daling op zee.
(...)
Elektriciteitscentrales op kolen en aardgas kon de lagere productie van hernieuwbare energie opvangen dankzij relatief lage prijzen van kolen en aardgas in het eerste kwartaal. In het tweede kwartaal steeg de productie uit fossiele bronnen minder.
Bijgevoegde miniaturen
Klik op de afbeelding voor een grotere versie

Naam:  productie-elektriciteit.png‎
Bekeken: 27
Grootte:  108,1 KB
ID: 121621  

Klik op de afbeelding voor een grotere versie

Naam:  productie-elektriciteit (1).png‎
Bekeken: 28
Grootte:  107,6 KB
ID: 121622  

__________________
De vuile waarheid over ICE, Nederlandse versie: https://www.youtube.com/watch?v=kekJgcSdN38

Laatst gewijzigd door Micele : 28 oktober 2025 om 11:37.
Micele is offline   Met citaat antwoorden
Oud 18 november 2025, 17:48   #102
Vlad
Secretaris-Generaal VN
 
Vlad's schermafbeelding
 
Geregistreerd: 24 november 2012
Locatie: Toxandrië
Berichten: 25.474
Standaard

22.000 appelbomen omkappen om 7 hectare zonnepanelen te kunnen leggen ... mijn hart bloedt ...
__________________
Islam is islamisme in rust, islamisme is islam in actie. (Wim Van Rooy)

Boycot BYD, MG, RAM, Dodge!

Breng het kolenwoud terug.
Vlad is offline   Met citaat antwoorden
Oud 21 november 2025, 01:42   #103
DIBO
Gouverneur
 
Geregistreerd: 17 augustus 2020
Berichten: 1.069
Standaard

En gisteren was het weer eens een grijze dag met weinig wind.

De Groene klimaatramp op volle toeren: in België alleen al 44.000 ton CO2 equivalent, geproduceerd op één dag.
(even als referentie, volgens Greenpeace in 2022, alle zaken-/privé-jets in België op jaarbasis, ruim 40.000 ton CO2, dus dat blazen we er ruimschoots op 1 dag door met de "Groene energietransitie")

En nu de meerderheid van onze kerncentrales definitief stilliggen, moeten we pakken wat we kunnen krijgen, dus nog eens 17.800 ton CO2 geproduceerd in Nederland om bij ons het licht aan te kunnen houden.

Bijgevoegde afbeelding(e)
Bestandstype: jpg ElectricityMaps 17.jpg‎ (110,0 KB, 44x gelezen)
DIBO is offline   Met citaat antwoorden
Oud 27 december 2025, 06:54   #104
Vlad
Secretaris-Generaal VN
 
Vlad's schermafbeelding
 
Geregistreerd: 24 november 2012
Locatie: Toxandrië
Berichten: 25.474
Standaard

Het aandeel aan hernieuwbare energie is hier nu bijna even hoog als dat van kernenergie."

nadat men 5 van de 7 kerncentrales heeft stilgelegd met meer CO2 uitstoot tot gevolg ... :zucht:

Citaat:
Elke euro die de politiek in ons land aan hoogwaardig natuurherstel uitgeeft, rendeert 8 tot 51 keer op economisch en maatschappelijk vlak. Dat is een return on investment waar menig ondernemer van droomt.
berekent met de natte duim en vermits dat hoogwaardig natuurherstel in Vlaanderen meestal bestaat uit ontbossen ... ook in de vernoemde Demerbroeken en Groene Vallei

en de Demerbroeken ... worden de hele tijd overvlogen door de vliegtuigjes die van de Diestse luchthaven en doorkruist door de nieuwe Ijzeren Rijn, voor de rust moet je er niet zijn.
__________________
Islam is islamisme in rust, islamisme is islam in actie. (Wim Van Rooy)

Boycot BYD, MG, RAM, Dodge!

Breng het kolenwoud terug.

Laatst gewijzigd door Vlad : 27 december 2025 om 07:02.
Vlad is offline   Met citaat antwoorden
Oud 27 december 2025, 09:27   #105
Micele
Secretaris-Generaal VN
 
Micele's schermafbeelding
 
Geregistreerd: 18 mei 2005
Locatie: Limburg
Berichten: 53.435
Standaard

Gekende maandelijkse electriciteitsstatistieken, deel hernieuwbaar.

https://economie.fgov.be/nl/themas/e...s/maandelijkse

Bron : FOD Economie – Algemene Directie Energie

In september 2025 (laatste maand waarvoor definitieve gegevens beschikbaar zijn) bedroeg de elektriciteitsproductie op basis van hernieuwbare energiebronnen 2.546 GWh, ofwel 47,0 % van de totale bruto-elektriciteitsproductie. De voornaamste bijdragen zijn afkomstig van zonne-energie (989,0 GWh) en windenergie (1.266,8 GWh).

De elektriciteit die wordt opgewekt door gepompte opslagfaciliteiten (Coo en Plate-Taille) wordt niet opgenomen in de gegevens over de opwekking van hernieuwbare waterkracht, aangezien het gaat om opslag en niet om opwekking.

Elektriciteitsproductie in GWh op basis van windenergie

De recordproductie, geregistreerd in de maand december 2023 (2.023 GWh), werd in de afgelopen 12 maanden niet overschreden.

De windproductie in oktober en januari waren bijzonder laag voor het seizoen als gevolg van ongunstige windomstandigheden. Oktober 2024 had een van de 5 laagste gemiddelde windsnelheden sinds 1991 volgens de KMI. Omgekeerd was september 2025 de meest winderige september sinds 1991, en de windproductie steeg die maand tot 1.261 GWh, dicht bij het niveau van de vorige winter.

https://infogram.com/windenergie-nl-1h7j4dv0d3wz94n

Elektriciteitsproductie in GWh op basis van zonne-energie

Het geïnstalleerde vermogen van zonnepanelen is de afgelopen jaren fors toegenomen, en sinds 2015 (3,1 GW) zelfs meer dan verdrievoudigd tot meer dan 10 GW eind 2024. In bovenstaande grafiek wordt de spreiding van de minimum- en maximumproductie van elektriciteit op basis van zonne-energie per maand gedurende de periode 2015-2023 weergegeven in het lichtgroen.

Ondanks de sterke ontwikkeling van het geïnstalleerd vermogen blijft het productieniveau in 2024 dicht bij de maximale historische waarden van 2023. Door ongunstige weersomstandigheden kon het nieuwe potentieel niet volledig worden benut. Volgens het KMI werd 2024 een van de drie minst zonnige jaren sinds 1991.De enige uitzonderingen zijn de maanden juli en met name augustus 2024 die een normale of zelfs iets hogere dan normale zonneschijn kenden, waardoor de productie weer opveerde.

De zonnestraling is in 2025 goed of zeer goed geweest, vooral in maart en augustus 2025, de maanden maart en augustus met de grootste wereldwijde zonnestraling sinds 1991. Als gevolg daarvan steeg de fotovoltaïsche productie, waardoor het record van 2022 (1.207 GWh) in april 2025 (1.266 GWh) werd verbroken. Dit record werd de volgende maanden direct verbroken: 1.325 GWh in mei en 1.377 GWh in juni 2025. Enige schaduwzijde: januari en oktober 2025, waar de zonnestraling minder goed was, of zelfs minder dan de 3 laagste gemeten waarden sinds 1991.

https://infogram.com/solar-pv-nl-1h0n25yr95goz6p

- - - -
https://klimaat.be/in-belgie/klimaat...oot-per-sector

De uitstoot in de belangrijkste sectoren

1e grafiek:

- Welke sectoren kennen geen dalende CO2-uitstoot tov 1990? Cijfers t.e.m. 2023.

2e grafiek:

- de respectievelijke aandelen van alle sectoren in %


Niveau 0 staat voor de situatie in 1990

De grafiek hierboven vat de impact samen van de belangrijkste sectoren op de nationale trend (1990-2023). Daaruit blijkt een toename in de uitstoot van het wegvervoer (+17,7%). De uitstoot van de tertiaire sector (verwarming van gebouwen) neemt eveneens toe (+8,0%). De uitstoot van de residentiële sector daarentegen is met 38,7% afgenomen. Ook de andere sectoren hebben belangrijke dalingen gekend over het geheel van de periode 1990-2023.

Tja, vooral transport, en de dienstensector heeft ook nog huiswerk.
Bijgevoegde miniaturen
Klik op de afbeelding voor een grotere versie

Naam:  de-evolutie-van-de-versc.png‎
Bekeken: 19
Grootte:  103,8 KB
ID: 121819  

Klik op de afbeelding voor een grotere versie

Naam:  het-aandeel-van-de-versc.png‎
Bekeken: 13
Grootte:  98,0 KB
ID: 121820  

__________________
De vuile waarheid over ICE, Nederlandse versie: https://www.youtube.com/watch?v=kekJgcSdN38

Laatst gewijzigd door Micele : 27 december 2025 om 09:48.
Micele is offline   Met citaat antwoorden
Oud 27 december 2025, 10:01   #106
quercus
Secretaris-Generaal VN
 
quercus's schermafbeelding
 
Geregistreerd: 4 maart 2009
Locatie: De Verenigde Nederlanden
Berichten: 44.149
Standaard

Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door Vlad Bekijk bericht
‘t Is toch zo mooi, die bloeiende zonnepanelen tijdens de lente…
__________________
Weet nu dan dat uw stem door niemand wordt aanhoord
Zolang gij stamelend bidt of bedelt bij de poort.
quercus is offline   Met citaat antwoorden
Oud 27 december 2025, 10:48   #107
ViveLaBelgique
Secretaris-Generaal VN
 
ViveLaBelgique's schermafbeelding
 
Geregistreerd: 16 januari 2011
Berichten: 42.285
Standaard

Als Frankrijk de stekker uittrekt zit ons land bij dunkelflautes zonder stroom. Dat Frankrijk massaal in co² zuinige kernenergie heeft geïnvesteerd is voor VRT platformen niet vermeldenswaardig.
__________________

Stemtip federaal: PVDA. Stop genocide ! Stemtip Vlaams: PVDA. Stop genocide ! Stemtip Europa: PVDA. Stop genocide !
Ooit was Bart De Wever de dikke steur vol eitjes voor N-VA; nu is hij de vis die de vijver levenloos maakt.
ViveLaBelgique is offline   Met citaat antwoorden
Antwoord



Regels voor berichten
Je mag niet nieuwe discussies starten
Je mag niet reageren op berichten
Je mag niet bijlagen versturen
Je mag niet jouw berichten bewerken

vB-code is Aan
Smileys zijn Aan
[IMG]-code is Aan
HTML-code is Uit
Forumnavigatie


Alle tijden zijn GMT +1. Het is nu 13:35.


Forumsoftware: vBulletin®
Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content copyright ©2002 - 2020, Politics.be