Politics.be Registreren kan je hier.
Problemen met registreren of reageren op de berichten?
Een verloren wachtwoord?
Gelieve een mail te zenden naar [email protected] met vermelding van je gebruikersnaam.

Ga terug   Politics.be > Algemeen > Binnenland
Registreer FAQForumreglement Ledenlijst

Binnenland Onderwerpen omtrent de binnenlandse politiek kunnen hier terecht. Let er wel op dat dit subforum enkel over dergelijk algemene zaken gaat die niet thuishoren in de themafora.

Antwoord
 
Discussietools
Oud 14 januari 2009, 11:22   #1
Wiley E Coyote
Minister
 
Wiley E Coyote's schermafbeelding
 
Geregistreerd: 26 juni 2007
Locatie: the highways of the Southwestern United States
Berichten: 3.617
Standaard Nieuwe gemeentefusies doorvoeren?

De Standaard heeft een artikel over een voorstel van Voka over het doorvoeren van een nieuwe fusiegolf van gemeentes. De Burgemeester van Veurne stelt dat hij tegen nieuwe gemeentefusies is.

Citaat:
VEURNE/BRUGGE - Vlaams volksvertegenwoordiger en burgemeester van Veurne Jan Verfaillie (CD&V) verzet zich tegen nieuwe gemeentefusies zoals die begin de jaren 70 werden doorgevoerd. Het plan voor een nieuwe gemeentefusie werd gelanceerd door voorzitter Jean-Pierre Saelen van VoKa afdeling Brugge.

Saelen meent dat een fusie van de gemeenten van het Brugse arrondissement de regio zowel intern als extern meer slagkracht zouden geven.

'Als andere steden aan hun profilering werken en in die zin miljoenen euro aan Vlaamse en Europese subsidies naar hun werkgebied halen, dan moet de Brugse regio daar ook eensgezind werk van maken', pleitte de Brugse ondernemer.

'De regio Brugge heeft meer nood aan lef en durf. Te veel beslissingen worden op de lange baan geschoven. Voorbeelden zijn de verbreding van het Schipdonkkanaal en het nieuwe voetbalstadion. Maar ook over de inplanting van nieuwe bedrijvenzones moeten beslissingen worden genomen.'

Volgens Jan Verfaillie is een nieuwe fusie niet aan de orde. 'De mensen hebben het meeste vertrouwen in het lokale bestuur. Dat bestuur staat het dichtst bij de inwoners. De communicatie tussen de mensen en de beleidsmakers kan nog direct verlopen. Een schaalvergroting zal tot een kloof tussen de burger en de politiek leiden.'

Verfaillie wijst erop dat de fusiegolf van de jaren 70 tot doel had om de bestuurskracht te verhogen en alle gemeente toe te laten basisvoorzieningen uit te bouwen. 'Vandaag werken de gemeenten via andere vormen met elkaar samen. Er zijn voldoende wettelijke bepalingen om grote samenwerkingsverbanden op te zetten.

Ook de provincies blijven volgens hem belangrijk omdat ze het tussenniveau zijn tussen de Vlaamse overheid en de gemeenten. 'Onder meer op het vlak van ruimtelijke ordening en streekontwikkeling bewijzen zij hun nut', aldus nog Verfaillie.

De gemeenten werden officieel opgericht in 1795 door de Fransen. Gemeenten met minder dan 5000 inwoners kregen geen recht op een eigen bestuur maar werden gegroepeerd in zogenaamde kantonmunicipaliteiten die als kleinste bestuurseenheid fungeerden. Elke gemeente werd in de kantonraad vertegenwoordigd door een municipale beambte. Gemeenten met meer dan 5000 inwoners vormden elk een afzonderlijke kantonmunicipaliteit. In 1800 werden de kantonmunicipaliteiten evenwel reeds afgeschaft. Alle gemeenten die vertegenwoordigd waren door een municipale beambte werden zelfstandig. Er ontstonden op die manier 2776 zelfstandige gemeenten. Tijdens het Nederlandse bestuur veranderde er weinig: enkel een aantal kleinere gemeenten werden gefusioneerd. Bij de Belgische onafhankelijkheid in 1830 werden de gemeenten door de Grondwet gewoon behouden. Er waren op dat moment 2739 gemeenten.

In 1839, bij de erkenning van de huidige grenzen van België, gingen er 124 gemeenten naar Nederland en 119 naar het latere Groothertogdom Luxemburg. Het aantal gemeenten viel daardoor terug tot 2508. Tot 1928 werden er enkele tientallen nieuwe gemeenten opgericht zodat het aantal opnieuw steeg: 2528 in 1850, 2572 in 1875, 2617 in 1900 om een maximum van 2675 te bereiken in 1929. Daarbij zijn ook inbegrepen de gemeenten van de Oostkantons die na de Eerste Wereldoorlog bij België gevoegd werden.

Daarna werden er tot in 1961 enkele kleine gemeenten opgeheven: het aantal gemeenten bedroeg vanaf dat moment 2663. Na de eerste kleine gemeentelijke herindeling in 1965 bedroeg het aantal Belgische gemeenten 2586. Na de wat grotere fusieoperatie van 1971 bleven er nog 2359 gemeenten over. Op 1 januari 1977 werd een grootschalige fusieoperatie doorgevoerd, waardoor er in eerste instantie nog 596 gemeenten, en na de Antwerpse fusie in 1983 nog slechts 589 gemeenten overbleven. Als taalfaciliteiten bij een eventuele fusie in het geding zouden komen, werd van fusie afgezien. Hierdoor zijn er nog een paar zeer kleine gemeenten over, zoals de Limburgse gemeente Herstappe en de West-Vlaamse gemeente Mesen, beiden Vlaamse gemeenten met faciliteiten voor Franstaligen.

Met het Lambermontakkoord werd de gemeente- en provinciewet geregionaliseerd naar de gewesten. De gewesten zijn nu zelf bevoegd om het bestuur van gemeenten en provincies te regelen. Het Vlaams Gewest telt 308 gemeenten, het Brussels Hoofdstedelijk Gewest telt er 19 en het Waals Gewest 262.


De bevoegdheid om dergelijke fusies door te voeren ligt sinds de laatste staatshervorming bij het Vlaamse Gewest.

Bent u voorstander of tegenstander van een nieuwe fusiegolf? Waarom? Welke criteria zou u hanteren?

Of zou u te grote gemeenten weer splitsen? Immers, men bevond uiteindelijk Stad Antwerpen toch wat te groot en ging over tot het creëren van districtsraden die dichter bij de burger dienden te zijn…
Wiley E Coyote is offline   Met citaat antwoorden
Oud 14 januari 2009, 11:28   #2
brother paul
Secretaris-Generaal VN
 
brother paul's schermafbeelding
 
Geregistreerd: 23 mei 2007
Berichten: 35.335
Standaard

kunnen ze geen parochie fusies en kerkfusies doorvoeren; 1 kerk per gemeente, 1 pastoor per gemeente bvb en navenant besparing in de begroting inschrijven voor het vrijkomen van al die kerken die kunnen gebruikt worden voor andere aktiviteiten zoals cultureel centrum etc
brother paul is offline   Met citaat antwoorden
Oud 14 januari 2009, 11:40   #3
ZERO
Gouverneur
 
ZERO's schermafbeelding
 
Geregistreerd: 19 januari 2007
Berichten: 1.114
Standaard

Dat ze eerst eens de 19 baronnerieën in Brussel fusioneren
__________________
De Witte Pion
ZERO is offline   Met citaat antwoorden
Oud 14 januari 2009, 12:17   #4
Bob
Secretaris-Generaal VN
 
Geregistreerd: 15 oktober 2002
Berichten: 26.790
Standaard

Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door brother paul Bekijk bericht
kunnen ze geen parochie fusies en kerkfusies doorvoeren; 1 kerk per gemeente, 1 pastoor per gemeente bvb en navenant besparing in de begroting inschrijven voor het vrijkomen van al die kerken die kunnen gebruikt worden voor andere aktiviteiten zoals cultureel centrum etc
Kunnen we eens aan de islamieten voorstellen.
Bob is offline   Met citaat antwoorden
Oud 14 januari 2009, 13:35   #5
Aldous
Burger
 
Geregistreerd: 28 augustus 2007
Berichten: 105
Standaard

Wat mijn gemeente/regio (Sint-Amands/Klein-Brabant) betreft ben ik alvast voorstander van een fusie (Puurs, Bornem, Sint-Amands) om de volgende redenen:

- Minder politiek personeel en minder gemeentelijk personeel
- Betere ruimtelijke ordening (bv. 1 industriepark op de meest geschikte locatie ipv 1 in elke gemeente)
- Pooling van de budgetten voor cultuur zou het aanbod moeten verbeteren. (Met 1 cultureel centrum en hoofdbibliotheek heb je genoeg, dus je kan besparen op infrastructuur)
- Idem voor sport
- Makkelijker beleid voor toerisme (niet meer coördineren tussen verschillende gemeenten)
- Brandweerorganisatie zoals politiezone
- Qua profiel passen de 3 gemeentes ook bij elkaar (gemiddeld inkomen, politieke voorkeur, werkloosheidsgraad)
- De identiteit van de regio is al sterk ontwikkeld
- Het geheel zou met 45000 inwoners best beheersbaar blijven.

Er zijn dus vooral allerhande efficiëntiewinsten te behalen.
Het grootste obstakel is ongetwijfeld de politiek. Een fusie doorvoeren van verschillende gemeentes betekent dat er in totaal minder mandaten zullen te verdelen zijn. Er is dus weinig kans dat er iets van fusies zal in huis komen.
Aldous is offline   Met citaat antwoorden
Oud 14 januari 2009, 15:48   #6
brother paul
Secretaris-Generaal VN
 
brother paul's schermafbeelding
 
Geregistreerd: 23 mei 2007
Berichten: 35.335
Standaard

Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door Bob Bekijk bericht
Kunnen we eens aan de islamieten voorstellen.
ben ik 300% voorstander van, fusie van moslimkerken, een ratio van 1 kerk per 30.000 praktiserenden is zeker de goeie target

Laatst gewijzigd door brother paul : 14 januari 2009 om 15:49.
brother paul is offline   Met citaat antwoorden
Oud 15 januari 2009, 00:36   #7
Jan van den Berghe
Secretaris-Generaal VN
 
Jan van den Berghe's schermafbeelding
 
Geregistreerd: 7 september 2002
Locatie: Waregem
Berichten: 178.701
Standaard

Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door brother paul Bekijk bericht
kunnen ze geen parochie fusies en kerkfusies doorvoeren; 1 kerk per gemeente, 1 pastoor per gemeente bvb en navenant besparing in de begroting inschrijven voor het vrijkomen van al die kerken die kunnen gebruikt worden voor andere aktiviteiten zoals cultureel centrum etc
Dat heeft niets met het gemeentedecreet te maken. En dus ook niets met eventuele gemeentelijke fusies.

Ik denk trouwens niet dat u veel mensen zult vinden die hun dorpskerk in een supermarkt, cultureel centrum, woonhuis e.d. veranderd willen zien. Zelfs al zijn ze niet gelovig, het kerkgebouw domineert nu eenmaal heel veel dorpen en een dergelijk architectonisch waardevol gebouw wil men behouden in het dorpszicht.
Jan van den Berghe is offline   Met citaat antwoorden
Oud 15 januari 2009, 00:56   #8
DannyS
Staatssecretaris
 
Geregistreerd: 20 november 2006
Berichten: 2.636
Standaard

Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door Wiley E Coyote Bekijk bericht
Het Vlaams Gewest telt 308 gemeenten[/b]
Dat is om van je stoel te vallen: Los Angeles stad bijvoorbeeld, telt vier miljoen inwoners op ongeveer dezelfde oppervlakte. Ze is onderverdeeld in vijftien city council districts die elk één vertegenwoordiger mogen kiezen voor vier jaar; samen vormen die de enige gemeenteraad.

Laatst gewijzigd door DannyS : 15 januari 2009 om 00:58.
DannyS is offline   Met citaat antwoorden
Oud 15 januari 2009, 01:09   #9
giserke
Banneling
 
 
Geregistreerd: 28 augustus 2003
Berichten: 24.730
Standaard

De fusies van de jaren 70 zijn nog niet eens verteerd, en ze willen er al nieuwe? NoWay!
giserke is offline   Met citaat antwoorden
Oud 15 januari 2009, 01:57   #10
ICE-MAN
Parlementslid
 
ICE-MAN's schermafbeelding
 
Geregistreerd: 26 juni 2003
Locatie: noordelijke ijszee (ferm fris zeetje)
Berichten: 1.867
Standaard

Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door DannyS Bekijk bericht
Dat is om van je stoel te vallen: Los Angeles stad bijvoorbeeld, telt vier miljoen inwoners op ongeveer dezelfde oppervlakte. Ze is onderverdeeld in vijftien city council districts die elk één vertegenwoordiger mogen kiezen voor vier jaar; samen vormen die de enige gemeenteraad.
Van mij moogt ge gerust de lijn doortrekken, New-York heeft méér inwoners dan gans den belgiek en maar één burgemeester in plaats van 68 ministers en ne koning hier bij ons, en hier draait alles in de soep waar het eigenlijk 67 keer beter zou moeten gaan !

Ze zullen het hier nooit leren de "ansiookes en de geneekes en consoorten"
__________________
Per 20 november 2009 verlaat ik dit politiek kloteland FOREVER - treur niet k'zal t'niet missen !
ICE-MAN is offline   Met citaat antwoorden
Oud 15 januari 2009, 08:27   #11
Stef Leeuwenhart
Staatssecretaris
 
Stef Leeuwenhart's schermafbeelding
 
Geregistreerd: 14 mei 2004
Locatie: het land tussen de torens van Gent en Brugge.
Berichten: 2.580
Standaard

Enkel de gemeenten binnen het Brusselse gewest fusioneren tot één Brussel stad lijkt me zinvol en kostenbesparend.
Stef Leeuwenhart is offline   Met citaat antwoorden
Oud 15 januari 2009, 08:38   #12
vlijmscherp
Secretaris-Generaal VN
 
vlijmscherp's schermafbeelding
 
Geregistreerd: 19 april 2006
Locatie: Zele
Berichten: 44.678
Standaard

ik zie er wel voordelen in, minder verspilling van geld enzo, maar ik vrees vooral dat de Vlaming hier niet klaar voor is. de Vlaming leeft onder zijn kerktoren en je krijgt hem er moeilijk vanonder.
__________________
multiculturele samenleving: de vrijheid van elk individu om zijn cultuur te beleven binnen de grenzen van de wetten van het land.
We moeten blijven hopen, blijven geloven in het goede in de mens. Anders lopen we ons vast in een cynisch, zelfdestructief wereldbeeld waar een wit-zwart denken regeert.
vlijmscherp is offline   Met citaat antwoorden
Oud 15 januari 2009, 08:46   #13
Zwartengeel
Secretaris-Generaal VN
 
Geregistreerd: 22 juli 2005
Berichten: 34.995
Standaard

Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door vlijmscherp Bekijk bericht
ik zie er wel voordelen in, minder verspilling van geld enzo, maar ik vrees vooral dat de Vlaming hier niet klaar voor is. de Vlaming leeft onder zijn kerktoren en je krijgt hem er moeilijk vanonder.
Dat is niets unieks, hoor. In Nederland is er hier destijds ook het nodige verzet tegen geweest.
Zwartengeel is offline   Met citaat antwoorden
Oud 15 januari 2009, 08:49   #14
vlijmscherp
Secretaris-Generaal VN
 
vlijmscherp's schermafbeelding
 
Geregistreerd: 19 april 2006
Locatie: Zele
Berichten: 44.678
Standaard

Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door Zwartengeel Bekijk bericht
Dat is niets unieks, hoor. In Nederland is er hier destijds ook het nodige verzet tegen geweest.
zou kunnen hoor, Vlamingen blijven natuurlijk mensen

maar ik zie dat hier op de basket enorm. als we gaan kijken wie er komt basketten en we trekken cirkels rond de sportzaal dan merken we dat we in de "buitenwijken" van Zele nauwelijks spelers vinden. blijkbaar is 4 km te ver....
__________________
multiculturele samenleving: de vrijheid van elk individu om zijn cultuur te beleven binnen de grenzen van de wetten van het land.
We moeten blijven hopen, blijven geloven in het goede in de mens. Anders lopen we ons vast in een cynisch, zelfdestructief wereldbeeld waar een wit-zwart denken regeert.
vlijmscherp is offline   Met citaat antwoorden
Oud 15 januari 2009, 08:53   #15
brother paul
Secretaris-Generaal VN
 
brother paul's schermafbeelding
 
Geregistreerd: 23 mei 2007
Berichten: 35.335
Standaard

Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door Stef Leeuwenhart Bekijk bericht
Enkel de gemeenten binnen het Brusselse gewest fusioneren tot één Brussel stad lijkt me zinvol en kostenbesparend.
Ik vind het nog een prima idee, Vlaanderen volledig fusie met Brussel. Probeer dat nog eens te splitsen Bart de wever.
brother paul is offline   Met citaat antwoorden
Oud 15 januari 2009, 10:29   #16
Bob
Secretaris-Generaal VN
 
Geregistreerd: 15 oktober 2002
Berichten: 26.790
Standaard

Een nieuwe fusie van gemeenten is een voorstel van VOKA. En Van Quickenborne gaat dan nog een stap verder, en wil buiten nieuwe fusies, ook nog een afschaffing van de provincies. Dit laatste lijkt mij in elk geval logisch.
Bob is offline   Met citaat antwoorden
Oud 15 januari 2009, 13:00   #17
De schoofzak
Secretaris-Generaal VN
 
De schoofzak's schermafbeelding
 
Geregistreerd: 4 juli 2004
Berichten: 82.096
Standaard

Van Kiekenborge heeft dik gelijk om de provinsies af te schaffen.
Hij had zelfs een notwaar voorganger in zijn partij die van hetzelfde gedacht was ... tot men hem provinsiegoeverneur van Oost-Vlaanderen bombardeerde (wegens gebuisd als kandidaat minister).
Nu horen we niks geen kritiek meer van Denijs ... wellicht heeft hij moeite en onvoldoende tijd om zijn dikke pree en dito voordelen soldaat te maken ....

Wat betreft een nieuwe fusie van gemeentes: ik ben daar geen voorstander van.
Je kan wel zeggen "grootschalig organiseren maar kleinschalig werken en dienstverlenen", maar er zal altijd achterdocht blijven ... (en dan gaat men zoiets maken als de distrikten in Antwerpen ... om het nog eenvoudiger en gemakkelijker te maken).

De wetgeving wat aanpassen zodat gemeentes simpeler kunnen samenwerken, vb. voor huisvuilophaling, kontainerparken, sportfasiliteiten enz. dat zou beter zijn.
__________________
Vlaanderen is niet van iedereen. Vlaanderen is enkel van hen die een inspanning doen om ertoe te behoren.

De grendel-grondwet moet wijken om eindelijk de broodnodige veranderingen te kunnen doorvoeren. Nadien kan de grondwet herstemd worden. Dat is nog gebeurd.

Ik heb de partij gesticht op drie lijnen: Vlaams en Europees, vrij en verantwoordelijk, en sterk en sociaal. Vandaag is dat de grondstroom in Vlaanderen. Geert Bourgeois (N-VA)
De schoofzak is offline   Met citaat antwoorden
Oud 15 januari 2009, 15:30   #18
vercetti
Minister
 
vercetti's schermafbeelding
 
Geregistreerd: 6 juli 2004
Berichten: 3.032
Standaard

Geen fusies. Zeker niet van randgemeenten met grote steden als Antwerpen, Gent, Brussel...
__________________
http://www.petitiononline.com/08091988/
Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door Hans1 Bekijk bericht
Wij zijn dus eigenlijk de enige originele flaminganten.


vercetti is offline   Met citaat antwoorden
Oud 15 januari 2009, 15:40   #19
brother paul
Secretaris-Generaal VN
 
brother paul's schermafbeelding
 
Geregistreerd: 23 mei 2007
Berichten: 35.335
Standaard

Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door vercetti Bekijk bericht
Geen fusies. Zeker niet van randgemeenten met grote steden als Antwerpen, Gent, Brussel...
zo dat is dan weer democratisch beslist zeker? als we hier nog geen pro's of contra's kunnen geven dan heb je wel goeie argumenten om uw mening te staven en mogen we zeggen, de economie van de fusie zal het halen
brother paul is offline   Met citaat antwoorden
Oud 15 januari 2009, 16:52   #20
De schoofzak
Secretaris-Generaal VN
 
De schoofzak's schermafbeelding
 
Geregistreerd: 4 juli 2004
Berichten: 82.096
Standaard

Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door brother paul Bekijk bericht
zo dat is dan weer democratisch beslist zeker? als we hier nog geen pro's of contra's kunnen geven dan heb je wel goeie argumenten om uw mening te staven en mogen we zeggen, de economie van de fusie zal het halen
Eerwaarde Broeder Paul, ik neem doorgaans niet de verdediging op van andere forumgangers, maar in dit geval vind ik toch wel dat de pot verwijt dat de ketel zwart ziet.
Kan jij nu zo moeilijk tussen de lijnen lezen dat bedoeld wordt:
"als ik mijn mening mag geven, dan is het ......."

en er staat dus niet "dit zal het zijn en niets anders : ....."

Waar ga jij dan kort door de bocht? Zomaar direkt beginnen met "dat is dan demokratisch beslist zeker ...." , ja, dan kunt ge eigenlijk van de eerste keer "fasjist" zeggen.
__________________
Vlaanderen is niet van iedereen. Vlaanderen is enkel van hen die een inspanning doen om ertoe te behoren.

De grendel-grondwet moet wijken om eindelijk de broodnodige veranderingen te kunnen doorvoeren. Nadien kan de grondwet herstemd worden. Dat is nog gebeurd.

Ik heb de partij gesticht op drie lijnen: Vlaams en Europees, vrij en verantwoordelijk, en sterk en sociaal. Vandaag is dat de grondstroom in Vlaanderen. Geert Bourgeois (N-VA)
De schoofzak is offline   Met citaat antwoorden
Antwoord



Regels voor berichten
Je mag niet nieuwe discussies starten
Je mag niet reageren op berichten
Je mag niet bijlagen versturen
Je mag niet jouw berichten bewerken

vB-code is Aan
Smileys zijn Aan
[IMG]-code is Aan
HTML-code is Uit
Forumnavigatie


Alle tijden zijn GMT +1. Het is nu 07:36.


Forumsoftware: vBulletin®
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content copyright ©2002 - 2020, Politics.be